Jaki fotel wybrać na taras?

Z niecierpliwością czekasz na cieplejsze dni i wieczory, które można będzie miło spędzać na tarasie? Do kolejnego sezonu balkonowo-ogrodowego nie pozostało już wiele czasu, tym bardziej warto odpowiednio się do niego przygotować. Lepsze będą fotele rattanowe czy może jednak technorattan? A może marzysz o fotelu wiszącym? Sprawdź, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie foteli tarasowych.

Na co zwrócić uwagę, kupując fotel ogrodowy?

Zanim kupisz fotel na taras, w pierwszej kolejności warto byłoby przemyśleć kilka istotnych kwestii. Bo choć estetyka i preferowany przez ciebie styl aranżacyjny na pewno odegrają przy tym wyborze istotną rolę, dobrze byłoby, aby nie były to jedyne kryteria, którym podporządkujesz zakup fotela ogrodowego. Koniecznie powinieneś też uwzględnić metraż, który masz do dyspozycji, jak i kształt swojego tarasu. Jeśli jest on nieduży i/lub wąski, dobrze byłoby optycznie dodać mu lekkości, a przynajmniej optycznie go nie pomniejszać. Tak niestety może się stać, jeśli na małym balkonie lub tarasie zdecydujesz się umieścić fotele rattanowe, lub z technorattanu – sporo z nich charakteryzuje się dość masywną konstrukcją, a to na pewno nie będzie sprzyjać osiągnięciu efektu optycznej lekkości.

Warunki atmosferyczne – o nich warto pamiętać

Wybierając fotel ogrodowy, dobrze byłoby również uwzględnić warunki panujące na tarasie, na które narażone będą planowane meble. Znaczenie będzie tutaj mieć zarówno stopień ekspozycji na słońce, jak i poziom narażenia na wilgoć, zwłaszcza ewentualne opady deszczu. Jeśli taras jest zadaszony, nie będzie to aż tak istotne, jeśli natomiast jest to przestrzeń całkowicie otwarta, dobrze byłoby to uwzględnić, wybierając fotel ogrodowy z wytrzymałego materiału, któremu niestraszne będą zmienne warunki pogodowe. Jeśli taras jest mocno nasłoneczniony a przy tym nie posiada żadnego zadaszenia, zamiast wybierać wymarzone fotele rattanowe być może lepiej będzie zdecydować się na bardziej odporny technorattan? Dobrym rozwiązaniem mogą też okazać się nowoczesne fotele z tworzyw sztucznych, jak np. PCV, polipropylen czy technopolimery wzmocnione włóknem szklanym.

Fotele ogrodowe z technorattanu – wytrzymałość na lata

Fotele technorattanowe nie bez powodu już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Sekret ich popularności tkwi przede wszystkim w wysokiej odporności na zróżnicowane warunki atmosferyczne, co z kolei znajduje przełożenie na długą żywotność mebli technorattanowych – w zależności od warunków i intensywności użytkowania jest ona szacowana na 10-15 lat. Fotel z technorattanu to dobry wybór na taras bez zadaszenia – ten materiał jest nie tylko wodoodporny, ale i świetnie radzi sobie zarówno w bardzo wysokich, jak i bardzo niskich temperaturach. Jest również wysoce odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu fotel tarasowy z technorattanu nie wybarwi się ani nie zblaknie pod wpływem słońca.

Fotele rattanowe – z dedykacją dla fanów naturalnych klimatów

Pomimo niewątpliwych atutów, które skrywa w sobie technorattan, miłośnicy naturalnych klimatów zapewne jednak preferować będą fotele rattanowe. Nie ma się jednak co oszukiwać – są one znacznie mniej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza na nadmierną wilgoć. Da się jednak temu przynajmniej nieco zaradzić – jeśli będziesz pamiętać o ich odpowiedniej, a przede wszystkim systematycznej pielęgnacji i konserwacji, fotele rattanowe również posłużą ci przez co najmniej kilka dobrych lat. Nigdy nie myj mebli rattanowych pod bieżącą wodą – znacznie bezpieczniej będzie usuwać kurz i zabrudzenia przy pomocy wilgotnej (ale nie mokrej) ściereczki bawełnianej lub z mikrofibry. Koniecznie też pamiętaj o zaimpregnowaniu rattanowych mebli przed sezonem (a jeśli sezon będzie trwać wyjątkowo długo, dodatkowo także w jego trakcie). W tym celu dobrze sprawdzą się naturalne oleje do rattanu i wikliny, które z łatwością znajdziesz w sklepach.

Modne fotele sznurkowe – optyczna lekkość, której trudno się oprzeć

Jeżeli lubisz nowoczesne wzornictwo a w dodatku zależy ci na dodaniu tarasowi optycznej lekkości, w tym celu świetnie sprawdzą się modne już od kilku sezonów fotele sznurkowe. Charakterystyczna, mocno ażurowa konstrukcja siedziska, a do tego niezwykle szeroki wybór kolorystyczny – każdy, komu marzy się taras w nowoczesnym stylu, z pewnością znajdzie pośród nich coś dla siebie. Warto jednak mieć na uwadze, że taki fotel ze sznurka może okazać się nie najlepszym pomysłem w przypadku wąskich tarasów. Dlaczego? Konstrukcja klasycznego fotela sznurkowego bazuje na sporym okręgu, a to może okazać się niezbyt komfortowe w użytkowaniu, jeśli taki fotel ustawiony zostanie w wąskiej przestrzeni. 

Fotel wiszący na taras – jaki wybrać?

Od kilku sezonów w ścisłej czołówce najpopularniejszych foteli ogrodowych znajdują się również fotele wiszące. Do wyboru mamy tutaj najczęściej dwie konstrukcje – fotel wiszący z sufitu lub fotel wiszący na stelażu. Nawet jeśli taras jest zadaszony i możliwy jest montaż fotela bezpośrednio do zadaszenia, warto zastanowić się nad opcją ze stelażem. Dlaczego? Ponieważ ten wariant pozwoli ci na swobodne przemieszczanie fotela, dzięki czemu będziesz go mógł ustawić w słońcu lub cieniu, zależnie od twoich aktualnych preferencji. Niezależnie jednak od tego, który z wariantów konstrukcyjnych wybierzesz, decydując się na fotel wiszący na taras i planując miejsce jego ustawienia, koniecznie pamiętaj o pozostawieniu odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, zarówno bezpośrednio przed, jak i za fotelem. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej odległości od ściany, balustrady lub pozostałych mebli znajdujących się na tarasie, bujanie się na fotelu będzie nie tylko mało komfortowe, ale i może okazać się nie do końca bezpieczne.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Zarządzanie nieruchomościami jako klucz do efektywnego wynajmu i zwiększania pasywnego dochodu

Wynajem nieruchomości wydaje się na pozór świetnym sposobem na osiągnięcie pasywnego dochodu, w rzeczywistości jednak wiąże się z...

Od czego zależy żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna nie bez powodu utożsamiana jest z niezawodnością, bezawaryjnością i ogólną długowiecznością. Fotowoltaika często przedstawiana jest jako...

Kupujemy mieszkanie: jaką orientację okien wybrać?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wybór odpowiedniego lokum zależy od wielu czynników, takich jak...

Jak wybrać odpowiednią aluminiową płytę kompozytową?

Podczas wyboru aluminiowych płyt kompozytowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich specyfikację, ale także na producenta, który...