Salon w stylu nowojorskim – porady, inspiracje

Piękne wnętrza w amerykańskim stylu, szczególnie te nowojorskie, zachwycają każdego. Trudno się dziwić – stanowią idealne połączenie klasyki z nowoczesnością, kojarzą się z wielkomiejskim klimatem i luksusem. Jak stworzyć nowojorską aranżację z dala od tego wyjątkowego miasta? Wystarczy kilka prostych zasad dotyczących kolorów, form i kształtów oraz stylowe dodatki – obraz na płótnie czy tekstylia, by urządzić się w nowojorskim stylu!

New York, New York… w każdym salonie!

Jakie są najważniejsze cechy nowojorskiego stylu?

  • Kolorystyka – stonowana, w odpowiednich proporcjach. Dopuszcza się połączenie kilku kolorów w proporcjach 70/20/10 – kolor bazowy zajmuje 70% powierzchni, uzupełniający 20%, a 10% całej kolorystyki stanowi kontrapunkt, czyli pokrewna, ale wyróżniająca się np. mocniejszą tonacją barwa.
  • Punkt centralny – każdy nowojorski salon ma swój główny punkt. Najczęściej będą to meble wypoczynkowe wraz z kawowym stolikiem, ustawione na środku salonu (nie pod ścianami!). Stanowią epicentrum życia towarzyskiego, miejsce odpoczynku i azyl.
  • Odpowiednie meble – chcąc zakupić meble w nowojorskim stylu, warto zwracać uwagę na ich kształty – powinny kojarzyć się z miękkością, nie mieć ostrych krawędzi, być dość proste i harmonijne. Nie każdy tapicerowany mebel jest właściwy – warto zwracać uwagę na te z szerokimi podłokietnikami, zachęcającymi do tego, by się wygodnie rozsiąść.

Z pewnością każdy, komu marzy się nowojorski styl, a do tego uwielbia serial „Przyjaciele”, bierze salon tej uroczej „piątki z Manhattanu” za wzór nowojorskiej aranżacji. Nic bardziej mylnego – akurat ta aranżacja była swobodną wizją twórców serialu, choć słynne kanapy, zarówno w mieszkaniu, jak i w Central Parku, pasują już do konwencji.

Obraz na płótnie w nowojorskim stylu

W nowojorskim salonie nie może zabraknąć stylowych dekoracji, bardzo ważnym punktem są tu obrazy. Warto sięgnąć po obraz na płótnie, który swoją kolorystyką doskonale dopasuje się do całości. Jeśli zaś chodzi o motywy, nowojorski styl to głównie abstrakcje czy natura, także w niestandardowym, nowoczesnym wydaniu. Gdy chce się z kolei wprowadzić do wnętrza jedynie drobny nowojorski element, a nie zmieniać całą aranżację, warto wybrać obraz, a jakże, z Nowym Jorkiem – pozwoli to poczuć klimat i być może zapoczątkuje większe zmiany aranżacyjne, a jeśli nie, będzie po prostu nowoczesną, stylową ozdobą z motywem ulubionego miasta.

Sprawdź także:

Planujesz przeprowadzkę do innego miasta? Zobacz, jak ją sprawnie zorganizować

Życiowe zmiany i związana z nimi przeprowadzka są już wystarczająco skomplikowane oraz stresujące, dlatego warto w tej kwestii...

Jak zrobić las w słoiku bez przykrycia? Zwróć uwagę na jedną rzecz

Klimat w którym żyjemy nie sprzyja otwartej, czyli prowadzonej w naturalnych warunkach uprawie roślin egzotycznych. Do prawidłowej wegetacji...

Odkurzacze piorące Karcher: jak wybrać odpowiedni do Twojego domu/mieszkania?

Wiele osób szuka rozwiązania, które sprawi, że wzywanie fachowców od mycia dywanów i kanap nie będzie konieczne. Taka...

Woda w pojemniku na sól w zmywarce. Czy może świadczyć o poważnym problemie?

Zmywarka to nieocenione urządzenie, które ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Niestety, czasem może ona sprawiać problemy. Często...