Położenie fugi nie wymaga specjalnych umiejętności, ani zatrudnienia eksperta. Każdy mężczyzna może położyć ją samodzielnie. Cały proces jej położenia składa się z kilku etapów oraz konieczne jest posiadanie specjalistycznych narzędzi. Zatem, jak położyć fugę? Wbrew pozorom nie jest to trudna i skomplikowana czynność, ale wymaga precyzji i dokładności.
- Fugowanie płytek nie jest skomplikowaną czynnością;
- Położenie fugi wymaga precyzji i staranności;
- Nakładanie fug ściennych i podłogowych polega na wykonaniu takich samych czynności.
Fugowanie płytek ściennych – od czego zacząć?
Fugowanie płytek ściennych można wykonać samodzielnie i nie ma potrzeby posiadania do tego specjalnej wiedzy ani umiejętności. Cały proces polega na wypełnieniu fugą szczelin pomiędzy płytkami. Aby, pracę wykonać dobrze i uzyskać oczekiwany rezultat, należy to zrobić z dużą precyzją, starannością oraz dokładnością. Proces fugowania nie jest skomplikowany, ale składa się z kilku czynności.
Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?
Przed rozpoczęciem fugowania, należy wybrać odpowiedni kolor fugi, który będzie pasował do koloru płytek ściennych. Źle dopasowany może popsuć efekt. Kolejną rzeczą jest dobranie odpowiednich narzędzi. Do pracy potrzeba gumowej packi, dzięki której zaprawa zostanie rozprowadzona, gąbki do fugowania oraz mieszadła, za pomocą którego rozmiesza się zaprawę.

Jak położyć fugę? Kiedy, wszystko jest już gotowe, można przystąpić do etapu jej położenia. Fugowanie płytek ściennych, należy rozpocząć po upływie minimum 24 godziny od ułożenia płytek. Pierwszym etapem jest dobrze rozdrobnienie masy fugowej, której konsystencja powinna być jednolita i bez żadnych grudek. Zawsze polecamy, żeby postępować według zaleceń producenta. Jeśli masa będzie zbyt rzadka lub zbyt gęsta, nie pokryje ona właściwie szczelin. Tak gotowy materiał nakładamy bardzo starannie za pomocą gumowej pacy energicznym ruchem, tak aby szczeliny zostały dokładnie i starannie wypełnione i pokryte. Jeśli zdarzy się tak, że zaprawa nie jest położona równomiernie, można to poprawić, kiedy fuga się zwiąże. Na końcu pracy, należy użyć gąbki do fugowania. Służy ona do usunięcia resztek zaprawy, która wyszła poza przerwy między płytkami. Wystarczy zanurzenie jej w ciepłej wodzie i usunięcie zabrudzeń.
Jak położyć fugę na podłodze?
Jak położyć fugę? Położenie fugi na podłodze tak naprawdę nie różni się niczym od fugowania płytek ściennych. Na początkowym etapie dobieramy kolor fugi, do koloru płyt, lub gresu. Jest to bardzo istotne, ponieważ niewłaściwe dopasowanie, może popsuć oczekiwane rezultaty. Następnie, należy przygotować spoinę, którą łączy się z wodą. Warto wiedzieć, że fuga szybko się w niej rozpuszcza, a więc musi być jej odpowiednia ilość. Następnie, fugę trzeba koniecznie rozmieszać za pomocą mieszalnika lub zwykłej szpachli, tak aby konsystencja była gładka. Przed położeniem jej, warto umyć podłoże, aby nawilżyć szczeliny.
Położenie fugi na podłodze tak jak w przypadku płytek ściennych, wykonuje się za pomocą gumowej pacy, energetycznymi ruchami, jednocześnie starając się, aby fuga dobrze pokryła szczeliny. Gumowa paca nie uszkodzi płytek ani ich nie porysuje. Trzeba pamiętać o dość mocnym dociskaniu packi z fugą do szczelin. Najlepiej zaczynać od naroży, posuwając się w głąb całego pomieszczenia. Jeśli podłoga posiada dużą powierzchnię, to należy rozdzielić ją sobie na mniejsze sektory.
Czyszczenie
Fugowania dotyczące zarówno podłogi, jak i płytek ściennych wymagają dwukrotnego czyszczenia z pozostałości substancji i zabrudzeń, które usuwa się gąbką zanurzoną w ciepłej wodzie. Wszystkie ewentualne niedociągnięcia, które powstały na spoinie, można poprawić poprzez ponowne wypełnienie szczelin, a następnie zmyć kolejny raz z podłogi.
Sprawdź: Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?
Fuga do płytek występuje w wielu różnych rodzajach. Do wyboru mamy m.in. fugi cementowe, fugi cementowe elastyczne, epoksydowe. Dużą popularność zyskały sobie fugi cementowe, które sprawdzają się w większości pomieszczeń. Nie są jedynie dobrym rozwiązaniem do łazienki.
Fugowanie płytek – jak to zrobić?
Fugowanie płytek nie należy do trudnych i skomplikowanych zajęć. Nie da się ukryć, że starannie wykończona fuga wieńczy dzieło i cieszy się oko. Fugowanie płytek nie tylko służy jako ozdoba, ale spełnia również funkcję ochronną. Fuga, zabezpiecza przed wilgocią, kurzem i brudem.
Nakładanie fugi następuje po ułożeniu płytek i wyschnięciu kleju, co zajmuje około doby. Nałożenie fugi powinno być równomierne, tak aby pokryło w całości szczeliny pomiędzy płytkami. Fuga powinna mieć idealną konsystencję, nie może być za rzadka ani zbyt gęsta, ponieważ nie pokryje dokładnie wszystkich szczelin. Bardzo częstym popełnianym błędem jest użycie złych proporcji – wody w stosunku do zaprawy. Co więcej, nałożenie fugi zawsze powinno być wykonywane za pomocą narzędzi gumowych, co zapobiegnie zarysowaniu płytek czy glazury. Ponadto, nałożenie fugi powinno wykonywać się ruchami pod różnymi kątami, mocno dociskając packę. Tylko w taki sposób, każdą przerwę pomiędzy płytkami pokryjemy we właściwy sposób. W nałożeniu fugi ważna jest staranność i precyzja. Najważniejsze, żeby się nie spieszyć.

Fugowanie samodzielnie
Jak położyć fugę? Jak wspomniano powyżej, fugę nakładamy pacą, równomiernie ją rozprowadzając szerokimi ruchami pod wieloma kątami, tak aby fuga wyścieliła wszystkie przerwy między płytkami lub glazurą.
Sprawdź: Po jakim czasie można chodzić po płytkach?
Każdy może samodzielnie wykonać fugowanie. Nie jest to trudne i nie powinno sprawiać żadnego problemu. Precyzja i staranność wykonania, pomaga w uzyskaniu oczekiwanego rezultatu i z pewnością sprawi wiele przyjemności. Wystarczy kierować się powyższymi wskazówkami.
Fugi schną około 30 minut od ich położenia. Czas schnięcia spoiwa jest określony przez producenta, dlatego zawsze warto zapoznać się z wszelkimi informacjami oraz zaleceniami, które znajdują się na opakowaniu.
Fugę rozrabia się samodzielnie w pojemniku z zimną wodą. Dokładne proporcje podane są na opakowaniu. Fugę trzeba dokładnie rozmieszać, tak aby uzyskać jednolitą i gładką konsystencję.
Najlepszym wyborem będą fugi cementowe o wysokiej klasie CG2. Fuga na ogrzewanie podłogowe powinna cechować się wysoką odpornością.