Funkie – wszystko co musisz wiedzieć o funkii w ogrodzie

Funkie, zwane również hostami, to piękne byliny, które stanowią ozdobę wielu ogrodów. Wyróżniają się szeroką gamą odmian, kształtów i kolorów liści, a także stosunkowo niewielkimi wymaganiami co do pielęgnacji. W poniższym artykule przeczytasz o najważniejszych aspektach związanych z uprawą i rozmnażaniem funkii.

Funkia – najbardziej popularne odmiany

Na rynku ogrodniczym dostępnych jest bardzo wiele odmian funkii, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem i kształtem liści. Niektóre z nich to:

  1. Funkia ogrodowa 'Empress Wu’ – charakteryzuje się dużymi, sinozielonymi liśćmi. Odmiana tworzy olbrzymie kępy, czasem przekraczające 100cm wysokości i ponad 200cm szerokości. Charakteryzuje są szybki wzrost;
  2. Funkia 'Francee’ – posiada ciemnozielone liście z białym paskiem wzdłuż brzegów, przy czym kształt liści jest bardziej regularny;
  3. Funkia 'Patriot’ – wyróżnia się szerokim, białym paskiem wzdłuż brzegów ciemnozielonych liści;
  4. Funkia 'Halcyon’ – jest znana ze swoich niebieskawo-zielonych liści, które wyglądają bardzo efektownie.

Warto zdecydować się na kilka odmian host, aby stworzyć atrakcyjne kompozycje kolorystyczne na rabatach czy w ogrodzie skalnym. Warto również różnicować wysokość host na rabacie, aby tworzyć piękne, wielopiętrowe rabaty.

Jakie stanowisko lubi funkia?

Funkie są roślinami cieniolubnymi, dlatego idealne miejsce do ich uprawy to półcieniste lub zacienione obszary ogrodu. Unikaj sadzenia większości odmian host w miejscach gorących i nasłonecznionych, ponieważ wówczas liście mogą ulegać poparzeniom słonecznym. Istnieje niewielka grupa odmian funkii odpowiednich na miejsca słoneczne – w sklepie internetowym Gospodarstwa Elżbiety i Zbigniewa Bilskich dostępne są takie odmiany. Najlepiej, aby podłoże było próchnicze, żyzne i lekko wilgotne. Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest uboga, warto dodać nieco kompostu czy torfu przed posadzeniem roślin.

Funkie radzą sobie także w donicach, co pozwala na tworzenie kompozycji w miejscach trudno dostępnych czy na tarasie. W takiej sytuacji unikaj jednak wodoszczelnych donic, które mogą prowadzić do zastojów wodnych i gnicia korzeni.

Jak i kiedy rozmnażać funkie (hostę)?

Najlepszym czasem na rozmnażanie host jest okres wiosenny lub jesienny, kiedy rośliny mają mniej intensywny wzrost. Funkie możemy rozmnażać przez podział bryły korzeniowej. Aby to zrobić, należy wykopać roślinę z ziemi, delikatnie oczyścić korzenie z ziemi i dokładnie rozdzielić bryłę korzeniową na kilka fragmentów. Następnie poszczególne fragmenty sadzimy w przygotowane miejsca w ogrodzie, starając się nie zagłębiać korzeni zbyt głęboko, tylko posadzić na takiej samej głębokości jak poprzednio rosła roślina. Po posadzeniu należy obficie podlać rośliny.

Czy warto posadzić funkie w ogrodzie?

Bez wątpienia warto zdecydować się na uprawę funkii w swoim ogrodzie. Są to rośliny o pięknym wyglądzie, a jednocześnie stosunkowo niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Funkie dobrze komponują się z innymi roślinami, takimi jak paprocie, czy trawami ozdobnymi. Mogą też stanowić świetne tło dla jaskierów, tulipanów czy bylin kwitnących.

Podsumowując, uprawa host to doskonały sposób na dodanie blasku i różnorodności do cienistych zakątków ogrodu. Nie tylko będą świetnie wyglądać w rabatach czy ogrodzie skalnym, ale także w donicach, co pozwoli na ich łatwe przenoszenie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Najczęstsze błędy przy montażu płyt gipsowo-kartonowych. TOP 10

Nie da się podważyć ogromnej popularności płyt gipsowo-kartonowych w budownictwie. Wynika to z licznych zalet suchej zabudowy. Płyty...

Wentylatory z nawilżaczem na lato

Wentylatory powietrza z nawilżaczem to idealne rozwiązanie na letnie upały. Wprawiając w ruch powietrze, wytwarzają ruch powietrza, który...

Drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne: w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Drzwi dwuskrzydłowe – poza swoją praktyczną funkcją – sprawdzają się doskonale również jako dekoracyjny element wnętrza. Dobrze dobrany...

Styl japandi – czym dokładnie jest? Odpowiadamy!

Styl japandi jest mieszanką dwóch stylów: skandynawskiego i japońskiego. To właśnie północną część Europy oraz odległą od niej...