Tymczasowa toaleta na budowie

Planując budowę, zastanów się, czego Twoi pracownicy potrzebują, aby mogli zacząć pracować w komfortowych dla nich warunkach. Jednym z czynników, który o tym zadecyduje, jest tymczasowa toaleta na budowie. Musi ona spełniać określone warunki, być wygodna i w najlepszym wypadku w pełni wyposażona. Jaką toaletę na budowę kupić lub wynająć? Tego dowiesz się w tym artykule.

Tymczasowa toaleta na budowie

Tymczasowa toaleta na budowie to podstawa, którą swoim pracownikom musi zapewnić pracodawca. Takie przenośne ubikacje najczęściej widzimy na wszelkiego rodzaju imprezach plenerowych, koncertach i festiwalach. Jest to również stały element każdej budowy. Pracownicy mogą w spokoju i w komfortowych warunkach utrzymywać higienę. Bardzo często szefowie firm budowlanych decydują się nie tylko na pojedyncze toalety, ale całe kontenery, gdzie znajdują się także prysznice. Którą tymczasową toaletę na budowę wybrać, aby spełniała najważniejsze wymogi, była zaopatrzona i wygodna?

Toaleta na budowę musi być przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego warto postawić na taką, która wykonana jest z polietylenu, którego gęstość jest naprawdę wysoka. Dodatkowo wybierz materiał ze stabilizatorem. Właśnie to ochrania toaletę na budowie przed przebarwieniami, powstającymi na skutek promieni słonecznych. Podczas wyboru, zwróć uwagę na kolor dachu. Biały dach będzie mniej się nagrzewał i zapewni większy komfort jej użytkownikom w słoneczny i upalny dzień. Większość tymczasowych toalet na budowę ma gładkie ściany. Dzięki nim znacznie prościej jest utrzymać całość w czystości.

Jak wygląda wyposażenie toalety na budowę? To zależy, różny standard zależy od półki cenowej i danej firmy. W skład podstawowego wyposażenia tymczasowej toalety na budowie wchodzi pojemnik na fekalia, pisuar oraz wentylacja. Nie może się także obejść bez zamknięcia wewnętrznego, antypoślizgowej podłogi oraz specjalnego, białego dachu, który odbija promienie słoneczne. Ważny jest także uchwyt na rolki papierowe. Droższe modele WC na budowę oferują dodatkowo umywalkę, mydło oraz lustro, a także podajnik na ręczniki papierowe. Jeszcze droższe kontenery sanitarne, przychodzą z kilkoma toaletami, a nawet prysznicami. Jeżeli zależy Ci na czystości i komforcie pracowników, z pewnością wybierzesz odpowiadający Ci model toalety na budowę.

Zobacz też: Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Rodzaje tymczasowych toalet na budowie

Bardzo często jednym z podstawowych wyborów firm budowlanych, które muszą wybrać przenośną toaletę, jest WC na budowę, którego nie podłącza się do kanalizacji. Dlaczego? Często pojawiają się tam, gdzie po prostu nie ma możliwości podłączenia czegokolwiek do kanalizacji. Przy braku sieci wodno-kanalizacyjnej taki kibel na budowę umożliwia pracownikom zachowanie czystości i higieny, nawet w trudnych warunkach. Bardzo często właśnie z takim typem toalet spotykamy się na wszelkiego rodzaju koncertach, imprezach masowych oraz festiwalach. Nie musisz się obawiać, jeżeli myślisz, że w takiej kabinie panują nie najlepsze warunki sanitarne. Te modele są na tyle przestronne, że zapewniają swobodę ruchów, a w jej skład może wejść pisuar, jak i umywalka.

Istnieją tymczasowe toalety na budowie, które można podłączyć do kanalizacji. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Z pewnością będzie to dostęp do bieżącej wody. Takie modele są nieco droższe, lecz w górę idzie także ich standard. Sedes jest ceramiczny, dochodzi do tego wygodna umywalka. To nie tylko o wiele wygodniejsza opcja, jest z pewnością bardziej komfortowa dla pracowników Twojej firmy budowlanej. W takiej toalecie na budowie łatwiej zachować czystość i higienę. Aby przygotować to WC na budowę, potrzebna będzie rura spustowa.

Jeżeli zależy Ci na dbaniu o środowisku naturalne, warto zastanowić się nad modelem neutralnym dla naszej planety. Torfowa tymczasowa toaleta na budowie jest modelem ekologicznym. Świetnie sprawdzi się zarówno na działki, jak i w miejsca, gdzie panuje duży ruch, na przykład plac budowy. Taka toaleta świetnie działa, nie trzeba jej podłączać do sieci wodno-kanalizacyjnej. Jest przyjazna środowisku, wygodna i praktyczna, a także komfortowa w użytkowaniu. Jak zatem działa ekologiczna toaleta torfowa? Jej zbiornik, w którym zatrzymywane są fekalia, jest wypełniany torfem. W ten sposób zbierane są nieczystości, które później z łatwością przekształca się w naturalny nawóz. Nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych oraz specjalnych płynów. Wbrew pozorom taka tymczasowa toaleta na budowie w wersji ekologicznej nie jest droższa, niż podstawowe modele. Jeżeli zależy Ci zarówno na komforcie Twoich pracowników, jak i dbaniu o środowisko naturalne, warto rozważyć takie rozwiązanie.

Sprawdź: Kontenery na budowę, czyli sprawdzone i komfortowe rozwiązanie

Toaleta na budowie – przepisy

Jeżeli jesteś właścicielem firmy budowlanej, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak wiele formalności należy załatwić, zanim przystąpi się do pracy. Pozwolenia i formularze są bardzo ważne, lecz należy zwrócić uwagę także na komfort i wygodę swoich pracowników. Podstawą na placu budowy jest tymczasowa toaleta, z której załoga będzie mogła korzystać. Potrzebne jest również całe zaplecze, gdzie Twoi pracownicy będą mogli przebrać się, zjeść ciepły posiłek i zrelaksować się w czasie trwania przerwy. 

Sam rodzaj i wielkość oraz liczba takich miejsc, jest ściśle związana z liczbą pracowników, jak i czasem ich pracy. Wedle rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, na 30 mężczyzn musi przypadać co najmniej jeden pisuar i jedna toaleta. Rzecz ma się nieco inaczej, jeżeli chodzi o kobiety, gdyż na 20 pań musi przypadać jedna toaleta. Należy zwrócić uwagę na dostępność umywalek, na trzy toalety musi się znaleźć przynajmniej jedna. WC na budowę musi się znajdować nie dalej niż 75 metrów od miejsca, gdzie ekipa wykonuje wszelkie prace budowlane. Jeśli dzieje się to na otwartej przestrzeni, może być to już 125 metrów.

Zobacz też: Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Czytelnicy pytają:

Jak zrobić wychodek na budowę?

Tymczasowej toalety na budowie nie trzeba wynajmować i kupować. Z łatwością można zbudować ją samodzielnie? Jak to zrobić? Aby postawić kibel na budowę, na początek należy wykopać dół, jak najgłębszy. Aby ziemia go nie zasypywała, należy obudować go deskami. Następnie z kilku pali trzeba zbić konstrukcję, a następnie postawić ją i zalać betonem. Dookoła niej zbuduj ściany, świetnie posłużą do tego deski, jak i plastikowe płyty pcv. Wytnij i zamocuj drzwi, całość zabezpiecz przed wilgocią i zamontuj biały dach. Wedle własnego uznania zamontuj sedes, a potem udekoruj wnętrze, postaw rolkę papieru i gotowe!

Sprawdź także:

Jak wynająć mieszkanie i uniknąć problemów?

Wynajem mieszkania to ważna decyzja, która niesie ze sobą wiele korzyści, ale również potencjalne ryzyka. Zarówno wynajmujący, jak...

Baterie marki Grohe – jakie z nich sprawdzą się do umywalki nablatowej?

Armatura Grohe cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce i za granicą ze względu na wysoką jakość. Producent oferuje...

Ile brokatu dodać do farby? Wszystko zależy od litrażu!

Dzięki farbie z brokatem nasze mieszkanie nabierze stylu glamour. Brokat zdobiący nasze ściany sprawia, że wnętrza są eleganckie...

Lawenda – kiedy sadzić, aby uzyskać najlepszy efekt? Wszystko, co musisz wiedzieć

Lawenda to kwitnący krzew, który cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Wysoko ceniona za piękny wygląd i przyjemny...