Okna aluminiowe, czyli nowoczesność na wyciągnięcie ręki

Dają poczucie bezpieczeństwa, chronią przed zimowym chłodem, jesienną słotą i letnimi upałami. Odgradzają od wiatru, powstrzymują owady, ale jednocześnie wpuszczają do pomieszczeń niezbędne do życia światło i wreszcie – zapewniają widoki na świat zewnętrzny. Te wszystkie funkcje w każdym domu i mieszkaniu spełniają okna. Aluminiowe zaś dodatkowo pomagają chronić środowisko naturalne i pozwalają na oszczędności w domowym budżecie. Dlaczego warto wybrać okna z aluminium?

Materiał inny niż wszystkie

Pierwotnie okna aluminiowe były powszechnie postrzegane jako element budownictwa przemysłowego, ale to dosyć szybko się zmieniło i aluminiowa stolarka okienna nie tylko wkroczyła do budynków mieszkalnych, lecz stała się wręcz absolutnym przebojem wśród architektów i inwestorów. Powodów ku temu było wiele, za najważniejszy chyba należy uznać naturalne zalety samego surowca.

– Okna aluminiowe są lekkie, a przy tym wytrzymałe. Umożliwiają minimalizację grubości ram, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia szyb, a co za tym idzie – ilość światła docierającego do wnętrz. Aluminium jest też samo w sobie materiałem niezwykle ekologicznym, bowiem może podlegać nieskończonemu na dobrą sprawę recyklingowi nie tracąc przy tym ani odrobiny ze swoich właściwości – zauważa Dawid Mickiewicz, ekspert OknoPlus.

Okna z aluminium w salonie

Wielowymiarowa przyjazność dla środowiska

Wszystko zaczyna się już na etapie produkcji surowca, którego wytwarzanie generuje ślad węglowy zdecydowanie niższy od porównywalnych materiałów, z czego jako końcowi odbiorcy gotowych wyrobów nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Kupując i montując okna aluminiowe powinniśmy też mieć świadomość, że dokonujemy wysoce proekologicznego wyboru także pod względem długoletniego funkcjonowania stolarki okiennej w kontekście efektywności energetycznej całego domu. Krótko mówiąc – okna z aluminium pozwalają oszczędzać zarówno bezlitośnie dotąd eksploatowane zasoby naturalne planety, jak i pieniądze właścicieli budynku.

Okna aluminiowe XXL

Okna aluminiowe to korzyści dla portfela

Okna mogą odpowiadać za nawet 30% strat cieplnych całego budynku. Niezwykle istotne są więc parametry techniczne stolarki okiennej, która przecież w każdym domu jest inwestycją na lata. Jeśli wybierzemy okna aluminiowe możemy być pewni, że inicjalny wsad finansowy zwróci się nam w postaci niższych rachunków za energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń. Jak to działa?

– O jakości energetycznej okna decyduje Uw – współczynnik przenikania ciepła, który określa, ile ciepła przenika przez metr kwadratowy okna przy wynoszącej jeden stopień Celsjusza różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Warunki Techniczne 2021 wyznaczają maksymalny jego poziom na 0,9 W/m2K, ale to nie jest szczyt możliwości. Nasze okna z aluminium mają Uw wynoszący zaledwie 0,7 W/m2K – podkreśla Dawid Mickiewicz.

By unaocznić znaczenie energooszczędności stolarki okiennej posłużmy się przykładem domu ze stumetrową powierzchnią okien o współczynniku przenikania ciepła równym 1 W/m2K. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi -10, a w środku +20°C – co oznacza różnicę 30K – w ciągu każdej godziny ogrzewania takiego budynku odnotujemy stratę energii na poziomie 3 kWh, którą musi zrównoważyć instalacja grzewcza. Wystarczy teraz pomnożyć tę wartość przez cenę prądu…

Okna ALU w nowoczesnym domu

Okna z aluminium mają niezrównane walory estetyczne

Okna aluminiowe są wręcz wymarzonym tworzywem dla projektantów i właścicieli budynków, którzy za cel postawią sobie oryginalność i niebanalność designu oraz chęć wyróżnienia się z tłumu. Niezliczone warianty kolorystyczne sprawiają, że okna z aluminium bardzo łatwo można wkomponować w praktycznie każdy wariant aranżacji tak wnętrz, jak i fasady. Co więcej, wdrożenie niespotykanej wcześniej technologii umożliwia kreację przeszkleń o doprawdy ogromnych rozmiarach.

– Opracowaliśmy Double Static Base, czyli używaną przy produkcji stolarki aluminiowej, autorską technologię statycznego wklejania na sucho, dotychczas stosowaną wyłącznie w przypadku okien PVC. Dzięki DSB mamy możliwość powiększania przeszkleń bez uszczerbku dla ich stabilności i wytrzymałości – mówi ekspert OknoPlus.

Okna aluminiowe wykonane w technologii Double Static Base odznaczają się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, wytrzymałością na podmuchy wiatru, oraz niezwykle wysoką wodoodpornością. Podwyższona statyka umożliwia nie tylko tworzenie wielkoformatowych przeszkleń – nawet największe okna z aluminium mogą za jej sprawą być panoramiczne, zapewniając jedyny w swoim rodzaju efekt WOW!

Sprawdź także:

Szare lamele – nowoczesna dekoracja ścian

Szare lamele ścienne to nie tylko elegancki element dekoracji wnętrz, ale również praktyczne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą...

Jaki jest najtańszy strop?

Podczas budowy domu, właściciele muszą podjąć wiele istotnych decyzji, które będą miały bezpośredni wpływ zarówno na ich komfort,...

Kilka słów na temat regulatorów temperatury

Regulatory temperatury są to urządzenia, które znajdują zastosowanie między innymi przy sterowaniu sprzętami wentylacyjnymi i grzewczymi. Do produktów,...

Co jest potrzebne przy pracy spawacza?

Praca spawacza opiera się nie tylko na konkretnych umiejętnościach czy zdobytych uprawnieniach, ale i na wykorzystywaniu specyficznych urządzeń...