Kominek oprócz swoich walorów wizualnych jest przede wszystkim źródłem ciepła. W tradycyjnym rozwiązaniu ogrzewa on tylko pomieszczenie, w którym się znajduje. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające na skuteczne rozprowadzanie ciepła z kominka do innych pomieszczeń w domu. Chcesz dowiedzieć się, jak rozprowadzić ciepło z kominka? Konieczne przeczytaj nasz artykuł, w którym opisujemy kilka sprawdzonych sposobów na rozprowadzenie ciepłego powietrza.
Rozprowadzanie ciepła z kominka
System rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, które może zapewnić ciepło niemalże w całym domu. Do jego stworzenia, potrzebny jest nie tylko wkład kominkowy i materiały do budowy kominka, ale również odpowiednie przewody, rury i kratki tworzące instalację cieplną. Na montaż takiego systemu najlepiej zdecydować już w trakcie budowy domu lub podczas generalnego remontu, ponieważ późniejszy montaż całej instalacji może być nieco kłopotliwy.
Sposoby dystrybucji gorącego powietrza
Istnieje kilka możliwości na rozprowadzenie ciepła z kominka. Aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, warto dowiedzieć się nieco więcej o każdej z nich.
Grawitacyjne rozprowadzanie ciepła
Jest to najprostsza i zarazem najtańsza metoda na rozprowadzenie ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, grawitacyjne rozprowadzenie ciepła wykorzystuje naturalny sposób, polegający na unoszeniu się ciepłego powietrza do góry. Do rozprowadzenia ogrzanego powietrza wykorzystuje się specjalne rury, które dzięki swojej budowie ograniczają straty ciepła i zapewniają swobodny przepływ. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest bezawaryjność i samoczynne działanie, ponieważ nie wymaga on zasilania elektrycznego. Kominek grzewczy potrafi także względnie szybko ogrzać pomieszczenia, ale niestety po wygaśnięciu ognia ich temperatura równie szybko się obniża.
Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła podsiada jednak pewne ograniczenia, mianowicie, może ono skutecznie dostarczyć ciepło jedynie do pomieszczeń znajdujących się w pobliżu kominka (max. do 5 metrów). W systemie grawitacyjnym gorące powietrze nie jest w stanie samoczynnie przemieścić się na duże odległości, dlatego też nie będzie on wydajny w domach o dużej powierzchni. Rozwiązanie to z powodzeniem sprawdzi się np. w parterowym domu o niedużej powierzchni i nieużytkowym poddaszu.
Wymuszony układ rozprowadzania ciepłego powietrza
Ten system dystrybucji gorącego powietrza jest bardziej wydajny i pozwala efektywnie ogrzać cały dom – dzięki niemu szybko dostarczymy ciepło nawet do pomieszczeń oddalonych od kominka (max. około 15 metrów). Tak skuteczne działanie wymaga jednak wsparcia w postaci instalacji z aparatem nawiewnymodpowiedzialnym za cyrkulację powietrza. Kanały tworzące instalację grzewczą powinny być zrobione z rur (elastycznych lub ocynkowanych) o odpowiednim przekroju i wysokiej odporności termicznej. Specjalne turbiny montowane w systemie tłoczą ciepłe powietrze z rozgrzanego wkładu kominkowego przez przewody do anemostatów lub kratek rozmieszczonych w pomieszczeniach.
Wygodnym rozwiązaniem może być tutaj montaż nowoczesnej turbiny do dystrybucji gorącego powietrza, która wyłącza się automatycznie po uzyskaniu w domu odpowiedniej temperatury.
Rozprowadzenie ciepła z płaszczem wodnym
Montaż kominka z systemem podgrzewającym wodę to idealne rozwiązanie dla domów, w których znajdują się grzejniki ogrzewania centralnego lub ogrzewanie podłogowe. Energia cieplna z kominka wykorzystywana jest do ogrzewania wody znajdującej się w tychże instalacjach, co w efekcie prowadzi do uzyskania optymalnej temperatury w całym domu. Montaż systemu z płaszczem wodnym jest łatwiejszy, ponieważ nie wymaga tworzenia całej instalacji – wystarczy przyłączenie kominka do istniejącego systemu ogrzewania.W trakcie prac instalatorskich konieczne jest połączenie kominka z otwartym naczyniem wzbiorczym i zaworem bezpieczeństwa, które w razie potrzeby odprowadzą nadmiar gorącej wody, chroniąc kominek i instalację przed uszkodzeniem.
Profesjonalne i efektywne rozprowadzenie ciepła w domu
Zaprojektowanie i montaż kominka z rozprowadzeniem ciepła warto powierzyć doświadczonej firmie, która wykona odpowiednie obliczenia, dobierze prawidłowe parametry całej instalacji i przeprowadzi fachowy montaż całego systemu.
Odpowiednie parametry systemu
Aby system GDP działał sprawnie i wydajnie konieczne jest dobranie odpowiednich elementów. Kominek DGP powinien mieć moc dopasowaną do wielkości budynku oraz jego zapotrzebowania na energię cieplną. Istotne znaczenie ma także odpowiednia wielkość i długość przewodów oraz przebieg instalacji. Zbytnio rozbudowany system przewodów może powodować powstawanie zbyt dużych oporów przepływu, przez co instalacja może stracić na wydajności. Do budowy systemu powinny być użyte także specjalne rury z izolacją termiczną, która minimalizuje straty energii cieplnej i tłumi hałas. Również moc zastosowanego wentylatora powinna być dobrana adekwatnie do wielkości i poziomu skomplikowania całego systemu.
Montaż instalacji
Montaż takiej instalacji wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Stworzenie instalacji do rozprowadzenia ciepła wiąże się z doprowadzeniem rur o większym przekroju do większości pomieszczeń w domu. Jak wiadomo, instalacja taka nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ukrycie rur za sufitem podwieszanym lub na nieużytkowym poddaszu. W niektórych przypadkach można również umieścić rury w wylewkach. Pionowe kanały najczęściej ukrywane są przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych.
Nowoczesne systemy dystrybucji ciepłego powietrza
Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne kominki z dystrybucją gorącego powietrza, zapewniające efektywne ogrzewanie i bardzo łatwą obsługę.
Jednym z takich rozwiązań są kominki hybrydowe posiadające jednocześnie palenisko na drewno oraz zbiornik na pellet. To niezwykle nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wybór paliwa oraz znaczną automatyzację procesu spalania. Co więcej, decydując się na spalanie pelletu, nie musimy pamiętać o codziennym uzupełnianiu paliwa, ponieważ pojemny zbiornik jest w stanie pomieścić zapas na kilka dni. Kominki hybrydowe posiadają zamkniętą komorę spalania, nadają się do domów wyposażonych w rekuperację i nie wymagają częstego czyszczenia. Dodatkową zaletą jest obsługa za pomocą pilota, modułu lub sieci wi-fi.
Istnieją także inne rozwiązania sprawiające, że rozprowadzanie ciepła z kominka odbywa się automatycznie. Montaż kominka DGP z wentylatorem i termostatem ułatwia utrzymanie w domu optymalnej dla nas temperatury, ponieważ urządzenie samo włącza się i wyłącza według naszych ustawień, dzięki czemu na przykład turbina automatycznie włączy się dopiero wtedy, gdy temperatura kominka osiągnie ustawioną przez nas wartość. Możliwe jest także ustawienie różnych prędkości obrotowych w wentylatorze, co pozwala dodatkowo regulować temperaturę powietrza.
Wykorzystanie ciepła z kominka – podsumowanie
Dobrze wykonane ogrzewanie kominkowe z dystrybucją ciepła pozwala skutecznie rozprowadzić ciepło w całym domu. Nowoczesny kominek grzewczy jest w stanie ogrzać budynek nawet o powierzchni 200 m2. Spośród dostępnych rozwiązań można wybrać grawitacyjne rozprowadzenie ciepła, wymuszony układ dystrybucji ciepłego powietrza lub kominek grzewczy z płaszczem wodnym. Co więcej, zastosowanie nowowczesnych urządzeń sprawia, że obsługa systemu ogrzewania jest prostsza, bardziej ekonomiczna i lepiej dopasowana do naszych upodobań.
Musimy jednak pamiętać, że chociaż nowoczesne kominki są wydajne i skuteczne, to zgodnie z przepisaminie mogą one stanowić jedynego źródła ciepła w budynkach mieszkalnych – mogą jedynie służyć do dogrzewania budynku.