Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 5? Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną i czy to się opłaca?

Proces odrolnienia ziemi w Polsce jest dość skomplikowany, wymagający przestrzegania kilku procedur prawnych. Mimo to wiele osób decyduje się na zmianę klasyfikacji gruntu – najczęściej osoby, które chcą wykorzystać swoją ziemię na cele budowlane lub szukają bardziej opłacalnej alternatywy dla nabycia działki pod budowę domu i dlatego inwestują w grunty rolne. Koszt odrolnienia ziemi jest jednak bardzo istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną? Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 3? Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 5?

Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 5? Ile kosztuje odrolnienie działki?

Złożenie wniosku i otrzymanie decyzji są darmowe. Jednakże, należy uwzględnić opłatę jednorazową, cykliczne opłaty roczne oraz dodatkowe opłaty administracyjne w kosztorysie. Stawki za wyłączenie gruntu rolnego z produkcji ustalane są w odniesieniu do hektara i w zależności od klasy ziemi.

Gleby zaklasyfikowane w kategoriach IV-VI uchodzą za najmniej żyzne, toteż ich wyłączenie z produkcji rolniczej nie nastręcza większych trudności. Nie wymaga to specjalnych działań, gdyż władze lokalne wystarczy poinformować o chęci wyłączenia gruntów z użytkowania rolniczego.

Jeśli chodzi o tereny objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dołączenie lokalizacji działki do wniosku o odrolnienie terenu jest wymagane. Aby to zrobić, należy dołączyć kopię fragmentu mapy ewidencyjnej lub wypis z ewidencji gruntów i budynków. Kopia fragmentu mapy ewidencyjnej, na której znajduje się działka, może zostać uzyskana w Starostwie Powiatowym lub w urzędzie miasta, można ją otrzymać za 125 zł.

Koszt odrolnienia działki 5 klasy to 116 580,00 za 1 ha.

Zobacz: Kto może kupić działkę rolną? Przepisy wprowadzają pewne ograniczenia

Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 4?

W przypadku gruntów IV klasy odrolnienie kosztuje:

  • 204 015,00 zł za 1 ha klasy IV a,
  • 145 725,00 zł za 1 ha klasy IV b.

Sprawdź: Kara za brak rachunków za wywóz szamba może poważnie obciążyć budżet. Jak prawidłowo pozbywać się nieczystości i uniknąć problemów?

Koszt odrolnienia działki 3 klasy

Należy zaznaczyć, że w przypadku gruntów zaklasyfikowanych w kategoriach od I do IIIb, wyłączenie z produkcji rolnej może być problematyczne. Konieczne jest bowiem uzyskanie zgody ministra ds. rozwoju wsi, co wymaga dodatkowych formalności i procedur. Koszt odrolnienia działki III klasy to 320 595,00 zł za 1 ha klasy III a oraz 320 595,00 zł za 1 ha klasy III b.

Zobacz: Skąd się biorą szczypawki w domu? Jaki środek na szczypawki jest skuteczny?

Wniosek o odrolnienie działki – wzór

Wzór wniosku o odrolnienie działki można zazwyczaj pobrać ze strony starostwa powiatowego, na terenie którego leżą dane grunty.

Sprawdź: Czy wyburzenie ścianki działowej wymaga zgłoszenia? Dopełnij wszystkich formalności przy remoncie, aby uniknąć kłopotów z prawem

Sprawdź także:

Goździki i piwonie w wazonie – praktyczne porady i odpowiedzi na pytania czytelników

Kilkanaście lat temu goździki należały do jednych z najbardziej popularnych kwiatów ciętych. Z czasem zostały zapomniane, a dzisiaj...

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Urządzanie mieszkania jest bardzo czasochłonne. Jeśli jednak wiemy czego chcemy, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie to...

Materac lateksowy vs sprężynowy – jaki wybrać?

Mało osób o tym wie, ale jednym z najważniejszych elementów w naszej sypialni, który zapewnia nam komfortowy sen,...

Żaluzje drewniane na wymiar – czy warto? Sprawdź dostępne rozwiązania

Dodatkowa ochrona przed słońcem, prywatność, estetyka i naturalny urok - to tylko kilka z wielu zalet, jakie oferują...