Odległość budynku od linii średniego napięcia. Sprawdź, czy przestrzegasz zasad bezpieczeństwa!

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać podczas projektowania i budowania budynków. Jednym z czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest odległość budynku od linii średniego napięcia. formy dotyczą przede wszystkim odległości pomiędzy kablami z linii elektroenergetycznej a powierzchnią dachu oraz dystansu pomiędzy słupem elektroenergetycznym a budynkami. Jakie są wymagania odnośnie odległości budynku od linii średniego napięcia oraz jak sprawdzić, czy przestrzegasz zasad bezpieczeństwa.

Linia średniego napięcia

Sieć energetyczna o średnim napięciu obejmuje linie energetyczne, w których napięcie wynosi od 15 do 30 kV. Ten rodzaj sieci ma szerokie zastosowanie w przesyłaniu energii elektrycznej na średnie odległości oraz w rozdziale energii elektrycznej. Szczególnie często używa się średniego napięcia do bezpośredniego zasilania urządzeń elektrycznych o wysokiej mocy.

Linie energetyczne średniego napięcia stanowią kluczowy element infrastruktury energetycznej, ponieważ umożliwiają przesyłanie energii elektrycznej z elektrowni do odbiorców końcowych.

odległość budynku od linii średniego napięcia

Zobacz: Lokalizacja śmietnika – przepisy. Jaka powinna być odległość pojemników i kontenerów od budynków?

Odległość budynku od linii średniego napięcia

Zaleca się unikanie przebiegania linii energetycznej nad domem, ale czasami zdarza się, że takie sytuacje mają miejsce. Chociaż prawnie jest to dozwolone, dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest zachować pewną odległość. W przypadku linii niskiego napięcia (do 1 kV) nad działką, zaleca się zachowanie 2,5 metrowego odstępu od kabli, jeśli dach jest płaski oraz 1 metra, jeśli dach jest spadzisty. W przypadku linii średniego napięcia (od 1 do 45 kV), minimalny odstęp od dachu powinien wynosić 5,2 metra. W przypadku linii wysokiego napięcia (powyżej 110 kV), minimalny odstęp od dachu powinien wynosić 6,5 metra.

Warto pamiętać, że bliskie sąsiedztwo linii energetycznej może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, normy te powinno się więc traktować bardzo poważnie. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, lepiej unikać budowy domu w pobliżu linii energetycznej. Jeśli jednak jest to niemożliwe, należy zadbać o odpowiednią odległość między domem a liniami energetycznymi.

Sprawdź też:

Sprawdź także:

Płyta fundamentowa – z czego się składa i jak powstaje?

Płyta fundamentowa to coraz chętniej wykorzystywana przez inwestorów alternatywa tradycyjnych, stawianych na ławach fundamentów. Rozwiązanie to świetnie sprawdza...

Modne dodatki na taras – co wybrać?

Efektowne meble na taras tworzą wygodną przestrzeń do przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Na klimat miejsca przede wszystkim...

Krzyczące, tupiące i biegające dziecko sąsiadów utrudnia funkcjonowanie? Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z ciągłym hałasem?

Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci może być uciążliwe dla sąsiadów i wprowadzać niepotrzebne napięcie w relacje sąsiedzkie. Należy...

Budownictwo pasywne – co to takiego oraz dlaczego warto w nie inwestować?

Domy pasywne to najwyższy standard budynków pod względem zapotrzebowania na energię. Budownictwo pasywne charakteryzuje się tym, że zużycie...