Jak przepisać dom? Załatw formalności bez stresu! To możliwe!

Posiadanie własnego domu to dla wielu ludzi spełnienie marzeń. Jednak, w pewnym momencie może pojawić się potrzeba przepisania domu, czyli zmiany jego właściciela lub właścicieli. W Polsce, przepisanie domu wiąże się z pewnymi formalnościami i kosztami. Najczęściej decydujemy się na zapisanie nieruchomości bliskiej osobie, ale nie zawsze wybór pada właśnie na rodzinę. Zgodnie z polskim prawem istnieją trzy możliwości, aby to zrobić. Sprawdź, jak przepisać dom, mieszkanie, działkę lub inną nieruchomość!

Jak przepisać dom?

Przepisanie domu/mieszkania to proces, w którym zmieniają się prawa własności nieruchomości. Procedura ta wymaga dokładnych działań, aby została wykonana prawidłowo i bez żadnych komplikacji. Dlatego z reguły warto jest skonsultować sprawę z radcą prawnym lub notariuszem tak, aby wszystko przebiegło możliwie gładko i bez zbędnego stresu.

Przepisanie domu wymaga przede wszystkim przygotowania odpowiednich dokumentów. Należy posiadać akt notarialny dotyczący nieruchomości, a także umowę sprzedaży lub darowizny. W przypadku, gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką, należy posiadać dokument potwierdzający spłatę zobowiązania. Wszystkie dokumenty powinny być w formie pisemnej i zgodne z wymaganiami prawa.

Przepisanie mieszkania w formie darowizny jest najczęściej wybieraną opcją, ale wiąże się z kilkom opłatami i formalnościami. Przekazanie mieszkania w tej formie wymaga przygotowania następujących dokumentów:

  • numer księgi wieczystej danej nieruchomości,
  • podstawa nabycia nieruchomości (np. umowa sprzedaży, darowizny czy akt dziedziczenia),
  • informacje o przedmiocie zawartej umowy (adres, rodzaj, powierzchnia nieruchomości),
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadków lub darowizn,
  • zaświadczenie sporządzone przez spółdzielnię mieszkaniową o prawie do lokalu,
  • dane osobowe stron,
  • dokumenty takie jak zaświadczenie o braku zameldowania w lokalu lub regularności w uiszczaniu opłat eksploatacyjnych.

W umowie darowizny należy też zawrzeć niezbędne informacje takie jak: dane osobowe swoje i rodziców, PESEL, numer i serię dowodu, stan cywilny, miejsce urodzenia, adresy stron umowy, przedmiot umowy oraz zobowiązanie darczyńcy do przekazania darowizny i oświadczenie, że obdarowany ją przyjmuje. Dokument musi też zawierać datę i miejsce sporządzenia umowy. W celu zakończenia procedury konieczna będzie wizyta u notariusza, a także poniesienie kosztów związanych z wpisami do ksiąg wieczystych

Zobacz: Nawet w mieszkaniu możesz mieć własny ogródek! Dowiedz się, kiedy siać pomidory w domu – sprawdź kalendarz 2023!

Zapis mieszkania u notariusza – testament

Jeśli chcesz, aby konkretna osoba odziedziczyła nieruchomość po Twojej śmierci, istnieje możliwość dokonania odpowiedniego zapisu w testamencie. Aby ten dokument był ważny, konieczne jest umieszczenie pełnych danych osoby, która ma odziedziczyć nieruchomość, a także podpisu spadkodawcy oraz daty sporządzenia. Najbezpieczniejszą opcją jest zawsze stworzenie testamentu w obecności notariusza.

Sporządzenie takiego dokumentu kosztuje około 100 złotych, ale można to zrobić bezpłatnie samodzielnie.

Testament może być modyfikowany przez spadkodawcę w dowolnym momencie życia. Ważne jest, aby datować każdą zmianę, aby można było zidentyfikować najnowszą wersję testamentu. Prawo nie określa terminu ważności testamentu, więc zapisy w nim zawarte nie ulegają przedawnieniu.

Warto pamiętać, że osoby, które zostały pominięte w testamencie, a mają prawo do dziedziczenia, mogą ubiegać się o zachowek. Jednak może to wiązać się z długotrwałym procesem sądowym i nie ma gwarancji otrzymania nieruchomości.

Testament dla obcej osoby – podatek

Bliscy krewni osoby, która zmarła i zostawiła spadek, mogą uniknąć płacenia podatku, jeśli zgłoszą nabycie spadku w odpowiednim czasie i skorzystają z możliwie najwyższego zwolnienia podatkowego. Przyznanie takiego zwolnienia zależy od wartości spadku i stopnia pokrewieństwa między spadkodawcą a spadkobiercą. Osoby, które nie są bezpośrednio związane z zmarłym, muszą zapłacić wyższy podatek.

Sprawdź: Dziedziczenie mieszkania w ramach TBS. Co można zrobić, aby nie stracić lokalu?

Darowizna mieszkania bez notariusza

Testament może zostać sporządzony również bez udziału notariusza, ale trzeba pamiętać, że wtedy znacznie łatwiej jest go podważyć.

Zobacz: Kara za brak rachunków za wywóz szamba może poważnie obciążyć budżet. Jak prawidłowo pozbywać się nieczystości i uniknąć problemów?

Przepisanie nieruchomości za opiekę

W celu przekazania nieruchomości można zawrzeć także umowę dożywocia. Nabywca zyskuje prawo własności, ale nakładane są na niego również pewne zobowiązania. Nabywca zobowiązuje się bowiem do zapewnienia tzw. dożywotniakowi utrzymania, wyżywienia, opieki zdrowotnej, a także do pokrycia kosztów pogrzebu. Umowę taką należy zawrzeć u notariusza.

Zobacz: Ubezpieczenie na dom – jak wybrać to najlepsze?

Najczęstsze pytania o to, jak przepisać dom i inne nieruchomości

Czy można przepisać część domu?

Nie można, jeśli w budynku nie są wyodrębnione osobne lokale i stanowi on całość.

Ile trwa przepisanie domu u notariusza?

Nie jest to długa procedura, pod warunkiem, że wcześniej się odpowiednio przygotujemy i będziemy mieli wszystkie potrzebne dokumenty. Warto najpierw zapytać, co będzie potrzebne.

Przepisanie mieszkania koszt?

W tym przypadku trzeba pokryć koszty notariusza oraz wpisu do księgi wieczystej.

Ile wynosi podatek od darowizny mieszkania obcej osobie?

12 /16/20% w zależności od wartości darowizny.

Sprawdź także:

Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?

Mały salon wcale nie musi być trudny do zaaranżowania. Jeśli stoisz przed dylematem, jaki narożnik do małego salonu...

Płyta indukcyjna, ceramiczna czy szklana?

We współczesnych kuchniach tradycyjne kuchenki gazowe coraz częściej zastępuje się nowocześniejszymi alternatywami. Na rynku dostępne jest wiele różnych...

Jak nadać połysk matowym płytkom?

Jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykańczania ścian i podłóg w łazienkach oraz kuchniach są płytki ceramiczne. Obecnie...

Najem okazjonalny a brak lokalu zastępczego. Jak bezpiecznie wynająć lokal? Na to musisz zwrócić uwagę!

Z powodu przykrych doświadczeń z nieuczciwymi lokatorami, właściciele mieszkań coraz częściej decydują się na skorzystanie z opcji najmu...