Smród od sąsiada jest uciążliwym problemem, który może mieć negatywny wpływ na jakość życia. Nieprzyjemne zapachy z sąsiedztwa są nie tylko psują nastrój i obniżają wartość mieszkania, ale mogą również zagrażać zdrowiu (np. intensywny dym papierosowy). Warto wiedzieć, gdzie można zgłosić taki problem i jak rozwiązać go skutecznie. W tym artykule podpowiadamy, jakie są możliwości i jak najlepiej załatwić problem nieprzyjemnego zapachu z mieszkania obok. Gdzie zgłosić smród od sąsiada?
Gdzie zgłosić smród od sąsiada?
Nieprzyjemne zapachy z sąsiedztwa to częsty problem, z jakim borykają się mieszkańcy wielu miast. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, takich jak nieodpowiednio utrzymywana kanalizacja, nieprzestrzeganie zasad higieny, przetwarzanie śmieci czy palenie niedozwolonych substancji. Te nieprzyjemne zapachy utrudniają codzienne funkcjonowanie, a przy tym mogą również zagrażać zdrowiu i dobremu samopoczuciu mieszkańców. Wdychanie nieprzyjemnych zapachów może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, a nawet choroby układu oddechowego. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, gdzie i jak zgłosić problem smrodu od sąsiada, aby poprawić jakość życia i chronić swoje zdrowie.
Warto zdawać sobie sprawę, że wcale nie trzeba znosić takiej sytuacji. Zgodnie z prawem nikt nie może swoim postępowaniem utrudniać życia innym osobom, w tym także sąsiadom. Przed takimi przypadkami ma chronić nas art. 144 K.c.:
„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”
W zależności od źródła smrodu, istnieją różne sposoby i instytucje, do których można zwrócić się o pomoc. Jeśli jest on wynikiem np. nieodpowiedniego utrzymywania nieruchomości przez sąsiada, można zacząć od zgłoszenia sprawy do administracji budynku, w ostateczności można wystąpić nawet na drogę sądową.
Zobacz: Głośny remont w bloku – do której godziny?
Uciążliwe zapachy od sąsiada
Przytoczony wyżej art. 144 K.c. jest rodzajem kompromisu pomiędzy właścicielem lokalu a właścicielami sąsiednich nieruchomości. Jeden z mieszkańców bloku czy osiedla nie może zachowywać się w taki sposób lub prowadzić takiej działalności, która uniemożliwiałaby lub w znacznym stopniu utrudniała codzienne funkcjonowanie. W przepisie mowa o zakłócaniu spokoju sąsiadów „ponad miarę”. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Ocena intensywności zapachów i ich wpływu na życie sąsiadów powinna być dokonana w sposób obiektywny. Należy zatem wziąć pod uwagę przeznaczenie nieruchomości, rodzaj zapachu oraz to, jak często utrudnia on funkcjonowanie życia osób mieszkających w najbliższym otoczeniu. Gdzie zgłosić uciążliwy zapach, aby nasza interwencja była skuteczna? Najlepiej rozpocząć od polubownych prób rozwiązania tej sytuacji. Warto zapukać do drzwi sąsiada i poinformować go o nieprzyjemnych zapachach, a także zapytać o ich źródło. Podczas rozmowy należy wspomnieć, że smród obniża znacząco jakość i komfort życia i utrudnia korzystanie z nieruchomości.
Jeśli jednak rozmowa nie przyniesie żadnych efektów, najlepiej zgłosić się do administracji budynku i poinformować o problemie. Można skierować tę informację do administratora w formie oficjalnej skargi. W przypadku gdy zgłoszenie nie pomoże, można spróbować skontaktować się w tej sprawie ze strażą miejską lub gminną (jeśli taka jest w naszej miejscowości). Funkcjonariusze powinni podjąć interwencję, a ślad po takim zgłoszeniu może przydać się w dalszym rozwoju sprawy, jeśli zdecydujemy się na wejście na drogę sądową.
Jeśli granice wyznaczone w art. 144 K.c. są notorycznie przekraczane i np. uciążliwy smród od sąsiada staje się nie do zniesienia, właściciel sąsiedniego mieszkania/budynku może dochodzić swoich praw w sądzie i wystąpić z tzw. roszczeniem negatoryjnym (zgodnie z art. 222 § 2 K.c.). W ramach takiego wniosku można ubiegać się o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaprzestanie ciągłego utrudniania codziennego funkcjonowania.
Gdzie zgłosić smród na klatce schodowej?
Uciążliwe zapachy pojawiające się na klatce schodowej warto zgłosić do administracji budynku lub do wspólnoty. Zarządzający powinni spróbować ustalić, z którego miejsca lub mieszkania wydobywa się ten smród. Po ustaleniu źródła można zwrócić się oficjalnie do jednego z mieszkańców o usunięcie zapachów.
Zobacz: Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty
Najczęstsze pytania o smród z mieszkania sąsiada
Zapach papierosów w mieszkaniu od sąsiadów najlepiej zgłosić na początku do administracji budynku, jeśli rzeczywiście odór jest stały i pojawia się regularnie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Zapach papierosów oznacza, że po naszym mieszkaniu rozprzestrzenia się szkodliwy dym. Warto spróbować również porozmawiać z sąsiadami i przedstawić problem, a także poprosić o niepalenie w pomieszczeniach.
Smród z kurnika sąsiada można spróbować zgłosić do straży miejskiej/gminnej (o ile taka istnieje w naszej miejscowości). Prawdopodobnie jednak ewentualna interwencja nie przyniesie wielkiego rezultatu. Ostatecznością jest wystąpienie na drogę sądową.
Smród od sąsiada w bloku można zgłosić do administracji budynku lub do wspólnoty. Jeśli nie przyniesie to rezultatu, pozostaje straż miejska/gminna, a ostatecznie sąd.
Zapachy z innego mieszkania, w którym mieści się restauracja lub bar, rzeczywiście mogą być uciążliwe. Jednak jeśli sanepid nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, to raczej niewiele da się z tym zrobić.