Gdzie zgłosić smród od sąsiada? Wcale nie musisz ich znosić! Odetchnij pełną piersią

Smród od sąsiada jest uciążliwym problemem, który może mieć negatywny wpływ na jakość życia. Nieprzyjemne zapachy z sąsiedztwa są nie tylko psują nastrój i obniżają wartość mieszkania, ale mogą również zagrażać zdrowiu (np. intensywny dym papierosowy). Warto wiedzieć, gdzie można zgłosić taki problem i jak rozwiązać go skutecznie. W tym artykule podpowiadamy, jakie są możliwości i jak najlepiej załatwić problem nieprzyjemnego zapachu z mieszkania obok. Gdzie zgłosić smród od sąsiada?

Gdzie zgłosić smród od sąsiada?

Nieprzyjemne zapachy z sąsiedztwa to częsty problem, z jakim borykają się mieszkańcy wielu miast. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, takich jak nieodpowiednio utrzymywana kanalizacja, nieprzestrzeganie zasad higieny, przetwarzanie śmieci czy palenie niedozwolonych substancji. Te nieprzyjemne zapachy utrudniają codzienne funkcjonowanie, a przy tym mogą również zagrażać zdrowiu i dobremu samopoczuciu mieszkańców. Wdychanie nieprzyjemnych zapachów może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, a nawet choroby układu oddechowego. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, gdzie i jak zgłosić problem smrodu od sąsiada, aby poprawić jakość życia i chronić swoje zdrowie.

Warto zdawać sobie sprawę, że wcale nie trzeba znosić takiej sytuacji. Zgodnie z prawem nikt nie może swoim postępowaniem utrudniać życia innym osobom, w tym także sąsiadom. Przed takimi przypadkami ma chronić nas art. 144 K.c.:

„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”

W zależności od źródła smrodu, istnieją różne sposoby i instytucje, do których można zwrócić się o pomoc. Jeśli jest on wynikiem np. nieodpowiedniego utrzymywania nieruchomości przez sąsiada, można zacząć od zgłoszenia sprawy do administracji budynku, w ostateczności można wystąpić nawet na drogę sądową.

Zobacz: Głośny remont w bloku – do której godziny?

Uciążliwe zapachy od sąsiada

Przytoczony wyżej art. 144 K.c. jest rodzajem kompromisu pomiędzy właścicielem lokalu a właścicielami sąsiednich nieruchomości. Jeden z mieszkańców bloku czy osiedla nie może zachowywać się w taki sposób lub prowadzić takiej działalności, która uniemożliwiałaby lub w znacznym stopniu utrudniała codzienne funkcjonowanie. W przepisie mowa o zakłócaniu spokoju sąsiadów „ponad miarę”. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Ocena intensywności zapachów i ich wpływu na życie sąsiadów powinna być dokonana w sposób obiektywny. Należy zatem wziąć pod uwagę przeznaczenie nieruchomości, rodzaj zapachu oraz to, jak często utrudnia on funkcjonowanie życia osób mieszkających w najbliższym otoczeniu. Gdzie zgłosić uciążliwy zapach, aby nasza interwencja była skuteczna? Najlepiej rozpocząć od polubownych prób rozwiązania tej sytuacji. Warto zapukać do drzwi sąsiada i poinformować go o nieprzyjemnych zapachach, a także zapytać o ich źródło. Podczas rozmowy należy wspomnieć, że smród obniża znacząco jakość i komfort życia i utrudnia korzystanie z nieruchomości.

Jeśli jednak rozmowa nie przyniesie żadnych efektów, najlepiej zgłosić się do administracji budynku i poinformować o problemie. Można skierować tę informację do administratora w formie oficjalnej skargi. W przypadku gdy zgłoszenie nie pomoże, można spróbować skontaktować się w tej sprawie ze strażą miejską lub gminną (jeśli taka jest w naszej miejscowości). Funkcjonariusze powinni podjąć interwencję, a ślad po takim zgłoszeniu może przydać się w dalszym rozwoju sprawy, jeśli zdecydujemy się na wejście na drogę sądową.

Jeśli granice wyznaczone w art. 144 K.c. są notorycznie przekraczane i np. uciążliwy smród od sąsiada staje się nie do zniesienia, właściciel sąsiedniego mieszkania/budynku może dochodzić swoich praw w sądzie i wystąpić z tzw. roszczeniem negatoryjnym (zgodnie z art. 222 § 2 K.c.). W ramach takiego wniosku można ubiegać się o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaprzestanie ciągłego utrudniania codziennego funkcjonowania.

Sprawdź: Najem okazjonalny a brak lokalu zastępczego. Jak bezpiecznie wynająć lokal? Na to musisz zwrócić uwagę!

Gdzie zgłosić smród na klatce schodowej?

Uciążliwe zapachy pojawiające się na klatce schodowej warto zgłosić do administracji budynku lub do wspólnoty. Zarządzający powinni spróbować ustalić, z którego miejsca lub mieszkania wydobywa się ten smród. Po ustaleniu źródła można zwrócić się oficjalnie do jednego z mieszkańców o usunięcie zapachów.

Zobacz: Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Najczęstsze pytania o smród z mieszkania sąsiada

Smród papierosów od sąsiadów – można zgłosić?

Zapach papierosów w mieszkaniu od sąsiadów najlepiej zgłosić na początku do administracji budynku, jeśli rzeczywiście odór jest stały i pojawia się regularnie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Zapach papierosów oznacza, że po naszym mieszkaniu rozprzestrzenia się szkodliwy dym. Warto spróbować również porozmawiać z sąsiadami i przedstawić problem, a także poprosić o niepalenie w pomieszczeniach.

Smród od kur sąsiada – jak załatwić sprawę?

Smród z kurnika sąsiada można spróbować zgłosić do straży miejskiej/gminnej (o ile taka istnieje w naszej miejscowości). Prawdopodobnie jednak ewentualna interwencja nie przyniesie wielkiego rezultatu. Ostatecznością jest wystąpienie na drogę sądową.

Gdzie zgłosić zapachy od sąsiada przez okap?

Smród od sąsiada w bloku można zgłosić do administracji budynku lub do wspólnoty. Jeśli nie przyniesie to rezultatu, pozostaje straż miejska/gminna, a ostatecznie sąd.

Uciążliwe zapachy z restauracji po sąsiedzku – co zrobić?

Zapachy z innego mieszkania, w którym mieści się restauracja lub bar, rzeczywiście mogą być uciążliwe. Jednak jeśli sanepid nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, to raczej niewiele da się z tym zrobić.

Sprawdź także:

Kilka słów na temat regulatorów temperatury

Regulatory temperatury są to urządzenia, które znajdują zastosowanie między innymi przy sterowaniu sprzętami wentylacyjnymi i grzewczymi. Do produktów,...

Wynajem mieszkań – kto może wynająć mieszkanie?

Wynajęcie mieszkania, szczególnie w dużych miastach w Polsce, jak na przykład w Warszawie, może być marzeniem wielu z...

Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]

Naprawa kosiarki wcale nie musi być trudna – niewyważony nóż w kosiarce, czy duże spalanie, to tylko niektóre...

Czysta woda w oczku wodnym – o co trzeba zadbać?

Czysta woda w oczku wodnym to bardzo ważny element pięknego ogrodu, który zapewni nam nie tylko wyjątkowe widoki,...