Przeglądanie ofert mieszkań z rynku pierwotnego jednocześnie Cię odpręża i stresuje? Z jednej strony nie możesz się doczekać chwili, w której wreszcie zamieszkasz na swoim, a z drugiej boisz się, że prace wykończeniowe pochłoną Twój wolny czas i oszczędności? Nie jesteś pierwszą osobą, mającą tego typu obawy. Jeśli będziesz jednak pamiętać o kwestiach przedstawionych w tym artykule, przejdziesz przez proces wykańczania mieszkania niemalże bezboleśnie!
Budżet
Nie da się ukryć, że to Twoje finanse będą decydującym czynnikiem w wielu przypadkach. Warto zatem zacząć właśnie od nich. Jeżeli podpisanie umowy z deweloperem jest już za Tobą i czekasz na odbiór mieszkania – oszacuj fundusze, jakie możesz rozdysponować z tytułu prac wykończeniowych. Jeśli zakup mieszkania jest wciąż przed Tobą – stwórz łączny budżet, który pokryje wszystkie wydatki aż do momentu, gdy na dobre wprowadzisz się do nowego lokum i konsekwentnie się go trzymaj. Dzięki temu od razu będziesz wiedzieć, na czym stoisz, a czerwona lampka zapali Ci się przed podjęciem decyzji o nieprzemyślanym wydatku, a nie dopiero po fakcie.
Pomoc specjalisty z zewnątrz
W budżecie warto uwzględnić pomoc eksperta w dziedzinie wykańczania wnętrz – taka usługa wbrew pozorom wcale nie musi go nadszarpnąć. Postaw na firmę, która ma w swoim portfolio wykańczanie mieszkań pod klucz w Krakowie i innych miastach, i od razu na pierwszym spotkaniu określ ramy finansowe, poza które nie chcesz wychodzić. Doświadczony zespół architektów pomoże Ci urządzić mieszkanie w taki sposób, by estetycznie zaspokoiło Twoje oczekiwania, ale nie uderzyło Cię po kieszeni. Eksperci podpowiedzą Ci, na których elementach wykończenia można, a na których nie warto oszczędzać.
Zmiany lokatorskie
Jeżeli odpowiednio wcześnie nawiążesz współpracę z firmą zajmującą się wykańczaniem wnętrz, Twój opiekun na pewno uczuli Cię na terminy, których nie możesz przegapić. Jednym z najważniejszych jest ostateczna data zgłaszania zmian lokatorskich. To właśnie z tego powodu prace wykończeniowe warto zacząć na długo przed odbiorem kluczy – nawet jeżeli na początku będą toczyć się one jedynie na papierze i na ekranie komputera. Chcesz, by Twoja kuchnia była otwarta na salon, ale w projekcie deweloperskim widnieje ona jako pomieszczenie zamknięte? Koniecznie przedyskutuj możliwość wprowadzenia zmian jeszcze zanim powstanie ściana działowa – usunięcie jej z projektu jest na ogół tańsze niż wyburzenie. Odpowiednio wcześnie zorientuj się również, czy nie potrzebujesz dodatkowych gniazdek elektrycznych.
Logiczny plan działania
Kolejna z ważnych kwestii to logika prowadzonych działań. Jeśli w Twoim imieniu pieczę nad pracami wykończeniowymi będzie sprawował profesjonalista, na pewno odpowiednio poinstruuje wybraną ekipę. Mimo wszystko musisz jednak pamiętać o tym, by nie zamawiać wszystkich materiałów w tym samym terminie, chyba że masz miejsce, w którym możesz je przechowywać. Z szacunku do przyszłych sąsiadów dbaj o to, by materiały wykończeniowe, sprzęty AGD czy meble nie okupowały części wspólnych budynku.