Dziedziczenie mieszkania w ramach TBS. Co można zrobić, aby nie stracić lokalu?

Dziedziczenie mieszkania to ważny temat, który może dotyczyć każdego z nas. Jeśli chodzi o mieszkania w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), sprawa dziedziczenia jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku mieszkań prywatnych. Co z mieszkaniem TBS po śmierci partycypanta? Czy można przepisać mieszkanie TBS? TBS dziedziczenie – co zrobić, aby nie stracić lokalu?

Mieszkanie TBS – co to?

Mieszkania TBS to mieszkania budowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które powstały w latach 90., aby pomóc osobom o niższych dochodach. Ich celem jest umożliwienie ludziom z mniejszymi zasobami finansowymi wynajęcia mieszkania o niższym czynszu w porównaniu z rynkiem nieruchomości. Z pomocy mogą skorzystać lokatorzy, którzy nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego działają dzięki środkom z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Aby móc wprowadzić się do takiego mieszkania, najemcy muszą spełniać kryteria dochodowe, określone przez daną gminę lub miasto, w którym znajduje się mieszkanie.

należy złożyć wniosek do właściwej instytucji i spełnić dodatkowe wymagania, takie jak np. brak nieruchomości na własność lub wynajmowanych mieszkań, nieposiadanie zadłużeń wobec spółdzielni mieszkaniowych, czy też brak negatywnych wpisów w bazach dłużników. W niektórych przypadkach, najemcy mieszkań TBS muszą także wnieść wkład własny (tzw. cesja partycypacji), który wynosi zazwyczaj około 10-15% kosztów budowy, na pewno nie więcej niż 30%, oraz wpłacić kaucję na mieszkanie (wielokrotność czynszu). Zarówno kaucja, jak i cesja są najemcy zwracane (cesja jeszcze dodatkowo podlega waloryzacji).

Sprawdź: Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?

Mieszkanie TBS a spadek. Czy mieszkanie TBS można dziedziczyć?

Mieszkania w ramach TBS nie są przyznawane na własność, ale na zasadach stosunku zobowiązaniowego najmu. Taki lokal nie podlega zatem dziedziczeniu, ponieważ nie może wchodzić w skład masy spadkowej. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie może zostać całkowicie utracone z chwilą np. śmierci najemcy. Kwestię tę reguluje art. 691 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym osoby uprawnione mogą wstąpić w stosunek najmu lokalu mieszkalnego pod warunkiem, że spełniają określone w przepisie kryteria.

„W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. – Art.  691. §  1. 

Przepisy wskazują zatem jednoznacznie, że prawo do wstąpienia w stosunek najmu może uzyskać tylko osoba wskazana w §  1 art. 691 kc., która jednocześnie stale zamieszkiwała lokal z najemcą aż do chwili jego śmierci.

Zobacz: Najem okazjonalny a brak lokalu zastępczego. Jak bezpiecznie wynająć lokal? Na to musisz zwrócić uwagę!

Dziedziczenie partycypacji w TBS. Czy partycypant może zmienić najemcę?

Jak już wyżej wspomniano, w stosunek najmu lokalu TBS może wstąpić „małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Osoba ta musi jeszcze dodatkowo zamieszkiwać ten lokal faktycznie aż do śmierci najemcy.

Sprawdź: Pies w wynajmowanym mieszkaniu. Co warto wiedzieć, by uniknąć problemów?

Najczęstsze pytania o dziedziczenie mieszkań TBS

Partycypacja TBS — czy warto?

Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla osób, które nie są w stanie wziąć kredytu hipotecznego. Zapewnia pewnego rodzaju stabilność i z pewnością jest bardziej opłacalne niż wynajem prywatny.

Co to partycypacja mieszkania?

Osoba uzyskująca prawo do mieszkania TBS to partycypant, ponieważ po wpłaceniu wkładu oraz zawarciu umowy nabywa prawo do dysponowania lokalem, ale nie jest jego właścicielem.

Waloryzacja partycypacji TBS?

Aby otrzymać mieszkanie TBS, należy wpłacić tzw. cesja partycypacji, która wynosi najczęściej 10-15% wartości. Kwota ta podlega waloryzacji i jest zwracana najemcy po wyprowadzce.

Czy możliwe jest odkupienie mieszkania TBS od obecnego użytkownika?

Mieszkanie TBS można przekazać innej osobie tylko pod warunkiem, że spełnia kryteria opisane w art. 691 Kodeksu cywilnego.

Sprawdź także:

Płytki klinkierowe – cechy i zastosowania

Płytki elewacyjne klinkierowe cieszą się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości i architektów, którzy poszukują estetycznych i trwałych rozwiązań...

Malowanie ścian – Jak malować ściany?

Malowanie ścian to najszybszy sposób na ich odświeżenie. Niebagatelne znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniej farby, ale także...

Łóżka sypialniane. Na co patrzeć, przy ich wyborze?

Są meble, których wybór wydaje się banalnie prosty. Kiedy jednak zaczynamy szukać tego odpowiedniego i zdajemy sobie sprawę...

Jak wynająć kawalerkę w Krakowie?

Przytulna, rozsądnie rozplanowana i zaaranżowana kawalerka to wysoki komfort dla lokatorów. Pełne wyposażenie i właściwe umeblowanie sprawia, że...