Trzymanie psa czy kota w wynajmowanym mieszkaniu może być wyzwaniem dla każdego miłośnika zwierząt. Zanim jednak zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, warto poznać kilka ważnych informacji, które pomogą Ci uniknąć problemów z właścicielem mieszkania oraz przestrzegać przepisów dotyczących trzymania zwierząt. Sprawdź, jakie obowiązki ciążą na osobie trzymającej zwierzę w mieszkaniu oraz jakie mogą być konsekwencje trzymania psa bez zgody właściciela. Pies w wynajmowanym mieszkaniu – co trzeba wiedzieć? Jak powinien wyglądać wzór umowy najmu mieszkania z psem? Czy zgoda na posiadanie psa w wynajmowanym mieszkaniu określona jest w przepisach?
Pies w wynajmowanym mieszkaniu
Wynajem mieszkania z psem nie zawsze jest prosty. Wielu właścicieli nie zgadza się na trzymanie pupili w lokalu w obawie przed zniszczeniem np. podług czy mebli. Dodatkowo szczekanie psa może być uciążliwe dla sąsiadów, a za takie hałasy wydobywające się stale z wnętrza może odpowiadać właśnie właściciel. Właściciele mieszkań mają prawo określać zasady trzymania zwierząt w swoich nieruchomościach, w tym wymagać zgody na trzymanie psa.
Warto jednak wiedzieć, że przepisy dotyczące najmu i lokatorów nie zakazują trzymania zwierzęcia w wynajmowanym lokalu. Wynajmujący nie może zamieszkać w domu z czworonogiem wyłącznie wtedy, gdy taki zapis znajdzie się w umowie. Zakaz zwierząt w umowie najmu to dosyć częsta praktyka, dlatego nie warto zatajać tej informacji, ponieważ najpewniej stanie się to przyczyną konfliktu i może być przyczyną wypowiedzenia umowy.
Zapis w umowie najmu o zwierzętach – wzór
Jeśli już uzyskaliśmy zgodę właściciela na trzymanie psa w wynajmowanym mieszkaniu, warto zawrzeć taką informację w umowie najmu. Można to zrobić poprzez dodanie specjalnego zapisu dotyczącego zwierząt, który będzie stanowił integralną część umowy. Warto, aby taki zapis precyzyjnie określał prawa i obowiązki właściciela mieszkania oraz osoby trzymającej zwierzę. Wzór takiego zapisu może wyglądać następująco:
Zgoda na psa w wynajmowanym mieszkaniu – wzór: „Osoba najmująca mieszkanie ma prawo do trzymania psa/kota w mieszkaniu wynajmowanym od właściciela. Osoba trzymająca zwierzę zobowiązuje się do przestrzegania wszelkich przepisów dotyczących trzymania zwierząt oraz do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem czworonoga w mieszkaniu. Właściciel mieszkania ma prawo do weryfikacji warunków trzymania zwierzęcia oraz do odwołania zgody w przypadku naruszenia umowy przez osobę trzymającą zwierzę.”
Do umowy można dodać jeszcze zapis o tym, że po jej wygaśnięciu wynajmujący zobowiązuje się do przywrócenia stanu mieszkania sprzed okresu wynajmu np. poprzez ozonowanie pomieszczeń czy malowanie ścian, jeśli będzie taka potrzeba. W dokumencie można także zobowiązać najemcę do wykupienia specjalnego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne szkody spowodowane przez pupila. Warto pamiętać, że opiekuna psa obowiązuje artykuł 431 Kodeksu cywilnego:
Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy. – Art. 431 Kodeksu cywilnego.
Sprawdź: Zapis o inflacji w umowie najmu. Czy w dokumencie warto zawrzeć klauzulę waloryzacyjną?
Zakaz posiadania zwierząt w mieszkaniu
W niektórych przypadkach właściciel mieszkania może wprowadzić zakaz trzymania zwierząt w swojej nieruchomości. Takie ograniczenie wynika najczęściej z indywidualnych preferencji właściciela. Zwykle jest to bardzo jasno wyrażone w umowie, w której zawiera się paragraf: „Wynajmujący nie zgadza się na trzymanie w lokalu zwierząt”. W takim przypadku wynajem mieszkania ze zwierzętami wbrew woli właściciela i bez jego wiedzy może skutkować rozwiązaniem umowy ze względu na używanie lokalu sprzecznie z kontraktem. Niektórzy właściciele decydują się nawet na zamieszczenie w umowie zapisu mówiącego o ewentualnej karze, w przypadku gdy wynajmujący nie dostosuje się do warunków i będzie trzymał w lokalu pupila.
Pies w wynajmowanym mieszkaniu? Wynajem mieszkania a zwierzęta – najczęstsze pytania
Najlepiej zawsze wpisywać tego typu rzeczy do umowy. Niezależnie od tego czy chodzi o zakaz trzymania zwierząt czy o zgodę.
Tak, właściciel ma prawo decydować o tym, w jaki sposób użytkowany będzie jego lokal. Jeśli nie zgadza się na zwierzęta, musi to jednak wyraźnie podkreślić w umowie. Bez tego zapisu najemcę nie obowiązują żadne przepisy zabraniające trzymania pupila.
Zgoda jest konieczna, aby uniknąć późniejszych konfliktów. Najlepiej zadbać również o to, aby w umowie znalazł się odpowiedni zapis w tej sprawie.