Kiedy warto wybrać pompy ciepła powietrzne? Rozwiązanie, które nie zawodzi

Pompy ciepła powietrzne to wygodne i funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się w wielu polskich domach. Pozwalają na skuteczne i szybkie ogrzanie pomieszczeń, ale także wody użytkowej. Mogą działać niezależnie lub stanowić uniwersalny zestaw z kotłem c.o. W dodatku dostępne są w wielu wariantach do wyboru, co pozwala dopasować je do potrzeb i sytuacji konkretnego użytkownika. Trzeba jednak wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze i w jakich sytuacjach rzeczywiście sprawdzać się będą najlepiej.

Jak działają pompy ciepła powietrzne?

Pompy ciepła powietrzne to rozwiązania w pełni ekologiczne, ponieważ nie uwalniają do atmosfery zanieczyszczeń. Wynika to ze specyfiki ich działania. Oparta jest ona bowiem na wykorzystywaniu energii promieniowania słonecznego. W przypadku opisywanego urządzenia skumulowana jest ona w powietrzu, inne warianty natomiast opierają się też na tej w wodzie lub w gruncie. Praca pompy ostatecznie zatem nie prowadzi do degradacji środowiska w żadnym z tych miejsc.

Za dostarczanie ciepła odpowiadają przemiany termodynamiczne czynnika chłodniczego w układach chłodniczych pomp ciepła powietrznych. Zachodzą one dzięki wykorzystywaniu takich elementów, jak parownik, sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny. Obieg ten pozwala na osiągnięcie temperatury wody w instalacji grzewczej nawet na poziomie 60°C. Co więcej, przynosi satysfakcjonujące efekty także w przypadku stosunkowo niskich temperatur powietrza. Dopiero w skrajnych warunkach wymagać może wspomagania, np. przez wbudowaną grzałkę. 

Kiedy warto wybrać pompy ciepła powietrzne? 

Pompy ciepła powietrzne to przede wszystkim rozwiązania wygodne. Ich instalacja nie wymaga ingerencji w budynek, a dodatkowo nie zajmują wiele miejsca. Są łatwe w obsłudze, więc nie powinny sprawić problemu żadnemu użytkownikowi. W dodatku sprawiają, że nie trzeba organizować dodatkowych pomieszczeń w budynku, przeznaczonych np. na magazyn paliwa. 

Kolejny raz podkreślić należy wartość ekologiczną tego urządzenia. Sprawdzi się ono doskonale w przypadku osób, dla których ważne jest aktywne dbanie o środowisko naturalne. W połączeniu z innymi rozwiązaniami przyjaznymi dla planety, jak np. panele fotowoltaiczne, pozwala na stworzenie domu energooszczędnego. Stanowi dzięki temu świadomą odpowiedź na zmiany klimatyczne. 

Nie bez znaczenia są oczywiście kwestie finansowe. Kupno pomp ciepła powietrznych to inwestycja, która jednak stosunkowo szybko się zwraca. Koszty ich eksploatacji nie są wysokie, podobnie jak dostosowanie domu do ich obsługi. Zmniejszenie rocznych rachunków za energię elektryczną to bardzo dobry sposób na generowanie oszczędności w domowym budżecie. Wydaje się, że jest to opcja szczególnie rozważna, zwłaszcza w obliczu stale rosnących cen innych źródeł energii. Dodatkową zaletą pomp jest fakt, że nie są drogie w utrzymaniu i konserwacji. Zakup urządzenia renomowanej marki od rzetelnego sprzedawcy to gwarancja wieloletniego, bezproblemowego działania. 

To rozwiązanie, które warto wybrać, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dostępne jest bowiem w wielu rozmaitych wariantach do wyboru. Dzięki temu jego moc można dopasować do zapotrzebowania energetycznego danego domostwa. Pg (moc grzewczą) pomp ciepła powietrznych łatwo obliczyć. Wystarczy tylko pomnożyć zapotrzebowanie na moc z powierzchnią budynku. To najszybszy sposób na sprawdzenie, który produkt będzie najlepszy w konkretnym przypadku. 

Czy warto zdecydować się na pompy ciepła powietrzne?

Instalacja pomp ciepła powietrznych w budynkach mieszkalnych niesie ze sobą wiele rozmaitych korzyści. Skupione są one nie tylko na kwestiach finansowych, ale też wygodzie użytkowania, komforcie mieszkania oraz ekologii. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zdecydować się na te produkty, bo są o wiele bardziej opłacalne niż konwencjonalne źródła. Z każdym kolejnym sezonem grzewczym pokazują też, jak ogromne jest ich znaczenie i wynikające z inwestycji korzyści. Wbrew pozorom wcale nie trzeba długo czekać, by ich zakup się opłacił, a szybko wręcz sam zacznie na siebie zarabiać. 

Sprawdź także:

Znak strefa zamieszkania. Zasady panujące w tym miejscu mogą Cię zaskoczyć!

Znak "Strefa Zamieszkania" to jeden z oznaczeń drogowych, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i stworzenie...

Elektronarzędzia Bosch dla profesjonalistów: Kluczowe cechy, które wyróżniają je na tle konkurencji

Każdy profesjonalista wie, że dobre narzędzia są kluczem do sukcesu w wielu projektach. Chociaż rynek elektronarzędzi jest zatłoczony wieloma...

Gdzie zgłosić smród od sąsiada? Wcale nie musisz ich znosić! Odetchnij pełną piersią

Smród od sąsiada jest uciążliwym problemem, który może mieć negatywny wpływ na jakość życia. Nieprzyjemne zapachy z sąsiedztwa...

Lampy kuchenne w technologii LED — Przedstawiamy popularne rozwiązania

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się bardzo wiele czasu. Dlatego odpowiednie oświetlenie w kuchni, czy jadalni jest...