Budowa domu – jakie ekologiczne ogrzewanie wybrać?

Budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami. Poza tym, co rusz zmieniają się przepisy budowlane, technologie wznoszenia budynków, a także sposoby ich ogrzewania. W tej kwestii współcześnie szczególną uwagę zwraca się na ekologię. Smog i zaostrzenie ustaw związanych z używaniem tradycyjnych kotłów sprawia, że coraz więcej ludzi skupia się na użyciu nowoczesnych metod ogrzewania, które są bezpieczne dla środowiska. Jednak czy ogrzewanie domu może być zarówno ekologiczne, jak i tanie?

Pompa ciepła – ciepło z powietrza, z wody czy z gruntu?

Popularną metodą ogrzewania jest pompa ciepła. Jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina lodówkę lub bojler. Pompa nie wytwarza ciepła, tylko je pozyskuje, a następnie podnosi temperaturę powietrza i rozprowadza po całej instalacji budynku.

Na rynku są dostępne modele, które mogą pozyskać ciepło z powietrza, z wody i z gruntu. Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety. Pierwszy z nich jest najłatwiejszy w montażu. Minusem jest jednak jego efektywność, która w dużym stopniu zależy od panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Niskie temperatury sprawiają, że pompa powietrzna musi zużyć więcej energii elektrycznej, a jeśli wystąpią mrozy, to dodatkowo uruchamia się grzałka elektryczna. Z kolei wodna pompa ciepła musi mieć dostęp do zbiornika wodnego, co bywa problematyczne. Najczęściej inwestorzy decydują się na ostatni typ urządzenia, czyli gruntową pompę ciepła. Instaluje się ją na głębokości ok. 1,5 metra pod ziemią. Jej specjalna konstrukcja sprawia, że może ona pobierać energię geotermalną. Energia ta jest wytwarzana wskutek pochłaniania i gromadzenia się promieni słonecznych w glebie – są to pokłady ciepła, których wykorzystywanie nie powoduje strat dla środowiska.

Tego typu rozwiązanie to gwarancja ogrzania domu w zimie i ochłodzenia go w lecie oraz źródło ciepłej wody przez cały rok. Mimo że cena pompy ciepła wraz z montażem to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, to inwestycja ta zwraca się w ciągu 5-8 lat. Dodatkowo jest to jeden z systemów najbardziej  przyjazny środowisku, a sama żywotność urządzenia to nawet 30 lat.

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – co wybrać?

Kolejną ekologiczną propozycją ogrzewania domu są charakterystyczne czarne panele zamontowane na dachu. Są to panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne, wykorzystujące nieograniczoną energię słoneczną. Panele fotowoltaiczne mają na celu przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną. Tym samym mogą one zapewnić prąd potrzebny do działania np. pompy ciepła. Z kolei kolektory natomiast zamieniają energię na ciepło i dzięki temu mogą one dogrzać pomieszczenia czy zapewnić ciepłą wodę. Działanie tych urządzeń jest niezależne. Klimat polski, czyli niewystarczające nasłonecznienie, sprawia, że tego rodzaju metody ogrzewania nie mogą w pełni ogrzać całego budynku, jednak z pewnością znakomicie wspomogą pracę innych źródeł ciepła.

Te systemy świetnie sprawdzą się w domach wielorodzinnych lub znajdujących się w zabudowie szeregowej. Wówczas koszt instalacji pokrywa kilku inwestorów, który zwraca się w przeciągu kilku lat. Same urządzenia są bezobsługowe i wymagają tylko okresowych przeglądów.

Rekuperacja ­­­­– sposób na zmniejszenie strat ciepła

Warto zastanowić się nad zastosowaniem rekuperacji w domu. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wentylacja grawitacyjna polega na zasysaniu powietrza, które jest wytwarzane przez kominy. Ma ona wiele wad, takich jak np. wychładzanie się pomieszczeń czy gromadzenie się w nich wilgoci. Z kolei rekuperator kontroluje ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z domu oraz odzyskuje ciepło z nagrzanego i zanieczyszczonego powietrza. Tym samym wymienia zużyte i brudne powietrze na czyste i świeże przy jednoczesnym odzyskaniu zgromadzonego w nim ciepła. Rekuperator samodzielnie dostosowuje wydajność całej instalacji do trybu życia mieszkańców danego budynku. Co więcej, można ustawić jego pracę na tryb dzienny lub nocny, a także w wyjątkowych sytuacjach obniżyć jego wydajność (np. dłuższy pobyt domowników poza domem) lub ją zwiększyć (np. przyjazd rodziny).

Dofinansowanie w gminie? Sprawdź!

Mimo że ekologiczne źródła ciepła wiążą się z wysokimi początkowymi nakładami finansowymi, to wielu producentów gwarantuje zwrot tych kosztów w ciągu kilku lat. Ponadto w wielu gminach można otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych, dlatego warto dowiedzieć się więcej o takich możliwościach w miejscu zamieszkania. 

Sprawdź także:

Agregat prądotwórczy – lepiej kupić czy wypożyczyć?

Agregat prądotwórczy znajduje swoje zastosowanie w rękach zarówno użytkowników prywatnych, jak i firmowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie...

Łączniki dotykowe – nowoczesny sposób sterowania oświetleniem

Łączniki dotykowe, zbliżeniowe to najbardziej nowoczesne rozwiązanie. Pozwalają na wygodne i bardzo proste sterowanie oświetleniem. Nowoczesna forma, szklany...

Czy muszę należeć do wspólnoty mieszkaniowej? Aktualny poradnik dla właścicieli lokali

Zakup mieszkania w bloku to dla wielu osób ważny etap życia. Warto jednak pamiętać, że poza wieloma pozytywnymi...

Czym zmyć sól z podłogi? Dzięki tym sposobom walka o utrzymanie czystości zimą może być skuteczna dzięki tym sposobom

Czysta i zadbana podłoga to wizytówka każdego domu, jednak zimą utrzymanie jej w dobrym stanie jest szczególnie trudne....