Zapis o inflacji w umowie najmu. Czy w dokumencie warto zawrzeć klauzulę waloryzacyjną?

Sytuacja gospodarcza jest obecnie bardzo trudna dla wszystkich i zmienia się naprawdę dynamicznie. Rosnący poziom inflacji sprawia, że realna wartość pieniędzy gwałtownie maleje – na wartości tracą nie tylko nasze wynagrodzenia, ale także oszczędności i dochód np. z wynajmu. Aby utrzymać wartość ekonomiczną czynszu na tym samym poziomie co wcześniej, wynajmujący coraz częściej decydują się na podwyżki. Czy podniesienie czynszu o wskaźnik inflacji jest możliwe? Czy w umowie najmu można umieścić zapis o inflacji w celu waloryzacji?

Podwyżka czynszu najmu o wskaźnik inflacji

Znaczący wzrost cen usług i towarów odczuwamy na co dzień – podczas płacenia rachunków, tankowania czy zwykłych zakupów spożywczych. Rosnące koszty życia przekładają się także na inne podwyżki, szczególnie za wynajem. Podwyższenie czynszu o wskaźnik inflacji to zabieg mający na celu utrzymanie dochodów na stałym poziomie tak, aby realna wartość sumy nie malała. Aby można było takiej podwyżki dokonać w czasie trwania umowy, w dokumencie powinien znaleźć się odpowiedni zapis. Wynajmujący coraz częściej decydują się na jego umieszczenie tak, aby zabezpieczyć swoje dochody.

Podwyżka czynszu o wskaźnik inflacji odbywa się najczęściej w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego. GUS na początku każdego roku udostępnia informację o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za minione 12 miesięcy. Nie wiadomo, kiedy dokładnie wskaźniki są ustalane, dlatego w umowie najlepiej wskazać jakiś bezpieczny termin. Wskaźnik za 2022 rok wynosi 14,4%.

Zobacz: Najem okazjonalny a brak lokalu zastępczego. Jak bezpiecznie wynająć lokal? Na to musisz zwrócić uwagę!

Zapis o inflacji w umowie najmu – wzór

Podniesienie czynszu najmu o wskaźnik inflacji musi odbywać się w oparciu o konkretną klauzulę w umowie najmu. Na zapis muszą zgodzić się obie strony, powinien on również posiadać szczegółowe dane:

  • prawa stron najmu, czyli wskazanie osoby, która może wystąpić z żądaniem waloryzacji czynszu, czy tylko wynajmującemu, czy też najemcy
  • kwota czynszu, która będzie podlegać waloryzacji,
  • data rozpoczęcia i data zakończenia waloryzacji,
  • rodzaj wskaźnika (np. wskaźnik cen towarów i usług GUS za miniony rok, cena złota).

Sprawdź: Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Poradnik dla mieszkańców

Kalkulator inflacji czynszu

Na początku 2023 roku GUS opublikował dane inflacyjne za rok 2022. Okazuje się, że ceny towarów i usług w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 14,4%. Jeśli więc ktoś zdecydował się umieścić zapis w umowie najmu o inflacji, dokładnie o tyle może ponieść wysokość czynszu. Powinien jednak wcześniej poinformować najemcę o tym zamiarze. Zgodnie z art. 685 Kodeksu cywilnego „wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego”.

Najemca nie musi się zgadzać na podwyżkę, nawet jeśli taki zapis jest w umowie. Może pisemnie zwrócić się do wynajmującego o uzasadnienie wzrostu czynszu. Jeśli najemca zdecyduje się na wypowiedzenie umowy, obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Zobacz: Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu? Praktyczne porady na zabezpieczenie się przed nieuczciwym najemcą

Najczęstsze pytania o zapis o inflacji w umowie najmu i o wzrost czynszu o wskaźnik inflacji

Jak podnieść czynsz o wskaźnik inflacji?

Zmiana czynszu o wskaźnik inflacji wymaga odpowiedniego skonstruowania umowy. Trzeba umieścić zapis w umowie o inflacji.

Podwyższenie czynszu o wskaźnik inflacji wzór pisma – co powinien zawierać?

Informacja, kogo dotyczy waloryzacja, kwota czynszu, która będzie jej podlegać, a także wskaźnik, według którego waloryzacja zostanie przeprowadzona.

Sprawdź: Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?

Sprawdź także:

Jak dopasować styl komody do salonu?

Komoda to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonu, pełniący funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Komoda może służyć...

Ocieplanie okien. Jak uszczelnić okna na zimę?

Pełne uszczelnienie okien może nie być najzdrowszym rozwiązaniem, ale zdarzyć się może, że fabrycznie wadliwe lub po prostu...

Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]

Naprawa kosiarki wcale nie musi być trudna – niewyważony nóż w kosiarce, czy duże spalanie, to tylko niektóre...

Nornice w ogrodzie

Nornice to poważny problem dotykający osób mieszkających w domku z ogrodem lub osób, które mają swoją działkę. Nornice...