Uciążliwe szczekanie psa w bloku. Gdzie zgłosić się z tym problemem? Poradnik dla mieszkańców

Posiadanie psa to wielka radość, jednak czasami może to być źródłem frustracji, zwłaszcza jeśli mieszka się w bloku i pies często szczeka. Hałas wywołany przez szczekanie może irytować sąsiadów i prowadzić do konfliktów. Stałe ujadanie psa w bloku może być bardzo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wcale nie trzeba tego jednak znosić! Prawo przewiduje kilka możliwości dla sąsiadów, którym zwierzę uprzykrza życie. Jaka jest kara za szczekanie psa w bloku? Co zrobić jak pies sąsiada ciągle szczeka? Czy pies może szczekać w dzień?

Uporczywe szczekanie psa w bloku

Opieka nad psem to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za zapewnienie mu odpowiednich warunków życia i zadbanie o to, aby odpowiednio się zachowywał, zarówno w stosunku do nas, jak i do naszych sąsiadów. Jeśli pies często szczeka, może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak konflikty z sąsiadami, interwencji policji czy nawet sprawy w sądzie. Uporczywe szczekanie może być uciążliwe dla naszych sąsiadów, utrudniać im codzienne funkcjonowanie i powodować stres. Oczywiście szczekające psy w bloku są szczególnie uciążliwe wieczorami i w nocy, ale tak naprawdę pora dnia nie ma większego znaczenia – jeśli pies ciągle szczeka w bloku, trudno jest skupić się na pracy/nauce, a spokojny odpoczynek jest wręcz niemożliwy.

W sytuacji gdy rzeczywiście szczekający pies sąsiada w bloku nie daje nam spokoju, istnieje kilka możliwości interwencji. Przede wszystkim warto zacząć od próby polubownego załatwienia sytuacji. Najlepiej zapukać do drzwi sąsiada i poinformować go o tym, jak uciążliwe hałasy negatywnie wpływają na nasz komfort życia i poprosić o rozwiązanie problemu. Jeśli to nie pomoże, możliwe jest zgłoszenie sprawy na policję lub Straż Miejską.

Jeśli pies sąsiada cały czas szczeka, warto zgłosić sprawę również do administracji budynku oraz do wspólnoty mieszkaniowej, aby wspólnie – oficjalną drogą – poszukać sposobów na rozwiązanie problemu. Być może szczekanie wynika z zaniedbania przez właściciela lub nieodpowiednich warunków opieki nad zwierzęciem i konieczna będzie interwencja odpowiednich organizacji.

Zobacz: Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Poradnik dla mieszkańców

Gdzie zgłosić szczekającego psa?

Uciążliwe szczekanie psa w bloku może zostać podciągnięte pod Art. 51.§1 Kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Właściciel czworonoga może na tej podstawie podlegać karze np. w postaci grzywny. Mandat może wystawić policja lub Straż Miejska, dlatego jeśli prośby nie pomogły, warto poprosić funkcjonariuszy o interwencję.

Ciągłe szczekanie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i wyjątkowo negatywnie wpływa na komfort życia, może także stanowić podstawę do wejścia na drogę sądową. Podstawą roszczeń może być art. 144 kodeksu cywilnego: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. W takim wypadku na podstawie art. 222 § 2 k.c. można wnioskować o przywrócenie „stanu zgodnego z prawem”.

Sprawdź: Pies na dworze – do jakiej temperatury? Jak zadbać o pupila zimą? Za brak odpowiedniej opieki grożą konsekwencje

Czy za szczekanie psa można dostać mandat?

Policja lub Straż Miejska może wystawić mandat za szczekanie psa, jeśli rzeczywiście jest ono uporczywe i ciągle się powtarza. Jednorazowa sytuacja nie musi od razu oznaczać kary, dlatego warto zgłaszać sprawę, aby kolejne interwencje były dowodem na faktyczne istnienie problemu.

Zobacz: Gdzie zgłosić smród od sąsiada? Wcale nie musisz ich znosić! Odetchnij pełną piersią

Czytelnicy pytają, co zrobić gdy pies sąsiadów ciągle szczeka. Uporczywe szczekanie psa w bloku

Szczekający pies w bloku gdzie zgłosić?

Na policję lub Straż Miejską.

Szczekający pies w bloku co robić?

Można zacząć od sprawdzenia, czy psu nie dzieje się krzywda i jest odpowiednio przetrzymywany i zaopiekowany. Następnie można spróbować załatwić sprawę polubownie – rozmową i prośbą, a jeśli to nie pomoże, zostaje policja i sąd.

Gdzie zgłosić szczekanie psa?

Do administracji budynku, a następnie na policję lub do Straży Miejskiej/Gminnej.

Sprawdź także:

Najdroższy dom na Świecie. Luksus nie zna granic! Przegląd najdroższych rezydencji

Przegląd najdroższych domów na świecie. Przyjrzyjmy się najbogatszym rezydencjom, od luksusowych posiadłości w USA po wystawne pałace w Europie.

Czyszczenie wyposażenia gastronomicznego – jak dbać o bezpieczeństwo żywności w kuchni?

Sprzęt gastronomiczny utrzymany w czystości to podstawa higieny w każdej restauracyjnej kuchni. Wszelkie powierzchnie mające kontakt z żywnością...

Panele ogrodzeniowe – jaki kolor wybrać?

Ogrodzenie panelowe to inwestycja na dziesięciolecia. Dla pełni zadowolenia niezbędne jest rozważenie każdej cechy paneli, także tych estetycznych....

Pompy ciepła i akcesoria instalacyjne – czy hurtownia Instalator24 to strzał w dziesiątkę?

Instalator 24 to wiodąca na rynku hurtownia pomp ciepła i akcesoriów instalacyjnych. Szeroka gama produktów znanych marek, konkurencyjne...