Trujące rośliny doniczkowe. Tych gatunków powinni unikać zwłaszcza właściciele zwierząt!

Rośliny doniczkowe to piękna ozdoba każdego domu, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia. Niektóre gatunki potrafią poważnie zaszkodzić człowiekowi lub zwierzętom, które mieszkają z nami w domu. Przy których gatunkach należy zachować szczególną ostrożność, a których kwiatów lepiej unikać? Jakie rośliny doniczkowe są szczególnie trujące?

Najbardziej trujące rośliny doniczkowe

iektóre rośliny doniczkowe są bardziej trujące niż inne i mogą spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka lub zwierzęcia. W związku z tym warto poznać gatunki, które są najbardziej niebezpieczne i zwrócić uwagę na ich bezpieczne trzymanie w domu. Trujące rośliny domowe to m.in.:

  1. Rośliny z gatunku filodendronu – zawierają substancję o nazwie kalcytoksynę, która może powodować problemy z układem pokarmowym, a w przypadku zatrucia w dużych ilościach może prowadzić do śmierci;
  2. Rośliny z rodzaju psiankowatych – należy do nich m.in. papryka
  3. Bluszcz pospolity – zawiera substancje toksyczne, które mogą prowadzić do poważnych problemów z układem nerwowym oraz zatruć organizmu.
  4. Wilczomlecz – zawiera silne toksyny, które mogą powodować poważne problemy z układem pokarmowym, a także problemy skórne (owrzodzenia i pęcherze), najbardziej popularne wilczomlecze to często spotykana na Boże Narodzenie gwiazda betlejemska (poinsecja), wilczomlecz trójżebrowy, lśniący oraz złocisty.
  5. Dracena – silnie trująca roślina doniczkowa, która może powodować porażenia mózgu oraz uszkadzać układ oddechowy
  6. rośliny amarylkowate, np. amarylis – kwiaty doniczkowe trujące, szczególnie dla układu pokarmowego, oddechowego, a czasem także dla skóry

Wszystkie te rośliny doniczkowe zawierają substancje toksyczne, takie jak alkaloidy, glikozydy czy kumaryny, które w dużych ilościach mogą wywołać zatrucie organizmu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie rośliny doniczkowe są trujące i jakie objawy dają zatrucie nimi, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Zobacz: Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Trujące kwiaty domowe

Niektóre kwiaty domowe, które uważane są za piękne ozdoby mieszkań, okazują się być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Zawierają one toksyny, które w przypadku spożycia mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów lub innych, nawet dużo poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Trujące kwiaty w domu to m.in.:

  • Oleander – zawiera silne glikozydy, które w przypadku zatrucia mogą prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca i duszności.
  • Azalia miniaturowa – (wszystkie rośliny z rodzaju Rhododendron są trujące) – może wywołać konwulsje, a także poważne problemy z serce, w tym arytmię,
  • Konwalie majowe – kwiaty silnie toksyczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, mogą wywoływać wymioty, spadek ciśnienia krwi, dezorientacja, a w konsekwencji mogą prowadzić nawet od śmierci.
  • Lilie – trujące szczególnie dla kotów, mogą powodować bóle brzucha, biegunkę, wymioty, ślinotok.

Posiadanie kwiatów doniczkowych to doskonały sposób na udekorowanie mieszkania, ale warto pamiętać, że nie wszystkie gatunki są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto zapoznać się z listą trujących roślin doniczkowych i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przy zakupie roślin, należy zwrócić uwagę na etykiety i informacje na temat ich toksyczności, a także unikać trzymania ich w miejscach, gdzie mogą być łatwo dostępne dla dzieci i zwierząt. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko lub domowy pupil mogły skosztować trującej rośliny, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Pamiętajmy, że zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich jest najważniejsze.

Sprawdź: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Najczęstsze pytania o rośliny trujące w domu

Kwiat zamiokulkas czy jest trujący?

Zawiera substancje toksyczne powodujące silne reakcje alergiczne.

Aglaonema czy jest trująca?

Jest to roślina silnie trująca, dlatego należy trzymać ją z dala od dostępu dzieci i zwierząt.

Czy zamiokulkas jest szkodliwy?

Tak, jest to roślina trująca, wywołująca reakcje alergiczne.

Sprawdź także:

Wybór suszarki w 2023 roku: 6 głównych kryteriów

Eksperci porównywarki cenowej E-Katalog opowiedzieli o kluczowych parametrach wyboru suszarki do użytku domowego. Marka Przy wyborze suszarki zalecamy preferowanie modeli...

Kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga?

Wiele osób planujących generalny remont, lub będąc już w jego trakcie, staje przed dylematem, które płytki ułożyć w...

Te rośliny nie potrzebują światła! Są idealne do ciemnych pomieszczeń

Rośliny doniczkowe oraz kwiaty cięte ustawione w ozdobnych wazonach to niezastąpiony element dekoracyjny każdego pomieszczenia. W wyjątkowo urokliwy...

Płyta indukcyjna, ceramiczna czy szklana?

We współczesnych kuchniach tradycyjne kuchenki gazowe coraz częściej zastępuje się nowocześniejszymi alternatywami. Na rynku dostępne jest wiele różnych...