Płyta fundamentowa – jak powstaje i z czego się składa?

Płyta fundamentowa to niezwykle ważny element każdej konstrukcji budowlanej, który ma za zadanie rozprowadzać ciężar budynku na grunt i zapewnić stabilność całej konstrukcji. Jej budowa składa się z kilku ważnych elementów, które pomagają na każdej budowie. Jak powstaje i z czego dokładnie się składa? Odpowiedź w poniższym artykule.

Czym tak naprawdę jest płyta fundamentowa?

Wykorzystanie ciepłej płyty fundamentowej stanowi wysoce efektywne rozwiązanie techniczne, które umożliwia szybkie wykonanie podłoża pod przyszły budynek. Podstawowym elementem tego fundamentu jest płyta z żelbetu, pełniąca rolę konstrukcyjną i równomiernie rozkładająca ciężar budynku. Umieszczona jest na gruncie otoczonej izolacją termiczną, co znacząco zmniejsza straty ciepła. Dzięki temu, że mostki termiczne zostały całkowicie wyeliminowane, fundament spełnia wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Dzięki konstrukcji płyty fundamentowej możliwe jest ocieplenie całego fundamentu, co rozwiązuje problem mostków termicznych i zmniejsza ucieczkę ciepła z domu. Zastosowanie technologii prefabrykacji elementów oraz opracowanie odpowiedniej technologii pozwala na realizację średnio od 4 do 6 dni roboczych dla płyty o średniej wielkości. Obciążenia z budynku równomiernie rozkładają się na całą powierzchnię płyty, co eliminuje problemy z pękającymi ścianami i nierównomiernym osiadaniem budowli, które często występują w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych. Warto wiedzieć, że płyta fundamentowa Parati jest również gładko zacierana i może służyć jako posadzka dla większości warstw wykończeniowych, co pozwala zaoszczędzić na dodatkowych wylewkach.

Z czego składa się płyta fundamentowa?

Aby wyprodukować płytę fundamentową, należy przejść przez kilka etapów prac. Na początku wytycza się obszar, na którym ma powstać płyta fundamentowa. Następnie, warstwy gruntu nienadające się do bezpośredniego posadowienia muszą zostać usunięte. W wykopie zostaje ułożony drenaż, który odprowadzi wodę gruntową, a w narożach budynku wykonuje się studzienki rewizyjne. Po tym kroku, wykop jest wypełniany odpowiednim materiałem zasypowym, zazwyczaj pospółką lub tłuczniem, po czym podsypka jest wyrównywana i zagęszczana mechanicznie, aby zapewnić stabilizację podłoża.

Po przygotowaniu podbudowy pod płytę fundamentową, rozkłada się gotowe, systemowe elementy brzegowe, które izolują termicznie krawędzie płyty fundamentowej i chronią ją przed nadmierną utratą ciepła do gruntu. Ponadto, elementy brzegowe pełnią funkcję szalunku podczas wylewania mieszanki betonowej. Mają one kształt litery L, co ułatwia ich montaż na przygotowanej podbudowie. Górną krawędź elementu wyrównuje się do wcześniej zamocowanej linki geodezyjnej wytyczającej obrys powstającego budynku. Następnie elementy brzegowe są spinane ze sobą specjalnymi płytkami kolczastymi i grzebieniami, co umożliwia łatwe i szybkie połączenie krawędziowych elementów płyty fundamentowej. Dzięki specjalnym akcesoriom, praca staje się stosunkowo łatwa i przyjemna.

Sprawdź także:

Jak wybrać odpowiednią firmę budowlaną?

Osobie, która ma w posiadaniu działkę budowlaną, zakupiła projekt swojego domu, załatwiła wszelkie formalności powiązane z uzyskaniem pozwolenia...

Projektowanie domu z myślą o przyszłości: Inteligentne rozwiązania dla inteligentnych mieszkań

Wybór odpowiedniego projektu jest jedną z kluczowych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę domu. Parametry budynku muszą...

Światełka, które sprawią, że Twoja choinka będzie błyszczeć

Wiele osób podziela pogląd, że choinka bez światełek to jedynie imitacja bożonarodzeniowego drzewka. Choinka powinna mieć lampki. Muszą...

Krzesła ekoskóra – dlaczego ich potrzebujesz?

Nie ma niczego lepszego w aranżacji wnętrza niż dobrze dobrane meble. Sprawdź, dlaczego krzesła z ekoskóry mogą stać...