Zawieszenie raty kredytu w 2022 roku – czy to możliwe?

Wynikające z inflacji i rosnących stóp procentowych coraz droższe raty kredytów hipotecznych w 2022 roku to problem dla tysięcy polskich rodzin. Dlatego wiele osób zastanawia się: czy można czasowo zawiesić spłatę kredytu ze względu na pogorszenie swojej sytuacji finansowej? Odpowiadamy.

Raty kredytu w górę – co czeka polskich kredytobiorców?

Z zaciągnięciem kredytu bankowego wiąże się ryzyko czasowej niezdolności do jego spłat. Mogą spowodować ją takie sytuacje, jak niespodziewana utrata pracy, nagła choroba czy inne nieszczęśliwe zdarzenia powodujące uszczuplenie miesięcznych dochodów.

Od drugiej połowy 2021 roku poważnym problemem dla tysięcy polskich kredytobiorców jest sukcesywne zwiększanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, które ma na celu walkę z rosnącą w kraju inflacją. Jej bolesnym dla budżetu wielu polskich rodzin skutkiem jest zwiększenie rat kredytów. Prowadzi to do sytuacji, w której niektórzy mają problemy z terminową spłatą należnych bankowi rat.

Z myślą o osobach, które ze względu na podwyżkę stóp procentowych oraz rosnącą inflację nie są w stanie spłacać rat kredytów, przygotowywane są przez polski rząd nowe plany tak zwanych wakacji kredytowych, które będą mieć charakter ustawowy. Na czym polega ta forma pomocy?

Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Tym terminem nazywa się potocznie zawieszenie spłacania kredytu na dany okres za zgodą banku. Odroczone w czasie mogą zostać całe raty kapitałowo-odsetkowe lub jedynie część kapitałowa. Takie rozwiązanie zostało w Polsce wprowadzone w czasie pandemii Covid-19, a w kwietniu 2022 roku polski rząd ogłosił nowy pakiet pomocy dla kredytobiorców.

Należy jedynie pamiętać, że skutkiem takiej decyzji jest wydłużeniu okresu kredytowania o okres zawieszenia. Możliwe jest również zwiększenie pozostałych rat, by zachować pierwotny harmonogram spłat.

A zatem jak można zawiesić raty kredytu w 2022 roku?

Kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej będą mogli liczyć na czasowe zawieszenie spłaty rat jednego kredytu hipotecznego zaciągniętego w polskiej walucie, a odroczone raty będą wolne od odsetek. Osoby wnioskujące o odroczenie jednej raty kapitałowo-odsetkowej będą mogły to czynić co kwartał, łącznie cztery razy w ciągu roku. Jako że dokładny plan wprowadzenia wakacji kredytowych jest cały czas tworzony, nie wiadomo jeszcze od kiedy dokładnie i przez ile program ustawowej pomocy kredytobiorcom będzie obowiązywać. Mimo to stanowi on niewątpliwie powód do odetchnięcia z ulgą przez wiele osób spłacających swoją hipotekę.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Jesień to czas, kiedy porządkujemy swoje ogrody. Zbieramy opadnięte z drzew liście, wykopujemy kłącza i cebule roślin jednorocznych,...

Kalkulator mocy przyłączeniowej. Jak obliczyć zapotrzebowanie na prąd?

Budowa domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego wymaga przyłączenia go do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz energetycznej, dzięki którym mieszkańcy...

Jaki Agregat Prądotwórczy Do Domu Jednorodzinnego?

Czym dokładnie jest agregat prądotwórczy i jak działa? Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych? Jaką moc i jakie zasilanie...

Klejenie tapety na sklejce – jak osiągnąć trwały efekt?

Klejenie tapety na sklejce - jak osiągnąć trwały efekt Klejenie tapety na sklejce to proces, który wymaga precyzji i...