Zawieszenie raty kredytu w 2022 roku – czy to możliwe?

Wynikające z inflacji i rosnących stóp procentowych coraz droższe raty kredytów hipotecznych w 2022 roku to problem dla tysięcy polskich rodzin. Dlatego wiele osób zastanawia się: czy można czasowo zawiesić spłatę kredytu ze względu na pogorszenie swojej sytuacji finansowej? Odpowiadamy.

Raty kredytu w górę – co czeka polskich kredytobiorców?

Z zaciągnięciem kredytu bankowego wiąże się ryzyko czasowej niezdolności do jego spłat. Mogą spowodować ją takie sytuacje, jak niespodziewana utrata pracy, nagła choroba czy inne nieszczęśliwe zdarzenia powodujące uszczuplenie miesięcznych dochodów.

Od drugiej połowy 2021 roku poważnym problemem dla tysięcy polskich kredytobiorców jest sukcesywne zwiększanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, które ma na celu walkę z rosnącą w kraju inflacją. Jej bolesnym dla budżetu wielu polskich rodzin skutkiem jest zwiększenie rat kredytów. Prowadzi to do sytuacji, w której niektórzy mają problemy z terminową spłatą należnych bankowi rat.

Z myślą o osobach, które ze względu na podwyżkę stóp procentowych oraz rosnącą inflację nie są w stanie spłacać rat kredytów, przygotowywane są przez polski rząd nowe plany tak zwanych wakacji kredytowych, które będą mieć charakter ustawowy. Na czym polega ta forma pomocy?

Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Tym terminem nazywa się potocznie zawieszenie spłacania kredytu na dany okres za zgodą banku. Odroczone w czasie mogą zostać całe raty kapitałowo-odsetkowe lub jedynie część kapitałowa. Takie rozwiązanie zostało w Polsce wprowadzone w czasie pandemii Covid-19, a w kwietniu 2022 roku polski rząd ogłosił nowy pakiet pomocy dla kredytobiorców.

Należy jedynie pamiętać, że skutkiem takiej decyzji jest wydłużeniu okresu kredytowania o okres zawieszenia. Możliwe jest również zwiększenie pozostałych rat, by zachować pierwotny harmonogram spłat.

A zatem jak można zawiesić raty kredytu w 2022 roku?

Kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej będą mogli liczyć na czasowe zawieszenie spłaty rat jednego kredytu hipotecznego zaciągniętego w polskiej walucie, a odroczone raty będą wolne od odsetek. Osoby wnioskujące o odroczenie jednej raty kapitałowo-odsetkowej będą mogły to czynić co kwartał, łącznie cztery razy w ciągu roku. Jako że dokładny plan wprowadzenia wakacji kredytowych jest cały czas tworzony, nie wiadomo jeszcze od kiedy dokładnie i przez ile program ustawowej pomocy kredytobiorcom będzie obowiązywać. Mimo to stanowi on niewątpliwie powód do odetchnięcia z ulgą przez wiele osób spłacających swoją hipotekę.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Budleja kiedy sadzić? Odkryj tajniki uprawy tej piękniej rośliny. Poradnik dla początkujących

Budleja, znana również jako krzew motylkowy, to piękna roślina o kolorowych kwiatach, które przyciągają motyle i pszczoły. Jednak,...

Cennik usług budowlanych w Niemczech. Jak wyglądają aktualne koszty prac budowlanych u naszych sąsiadów?

W ostatnich latach znacząco wzrosły ceny usług budowlanych i remontowych, szczególnie jeśli mamy do czynienia z doświadczonym, dobrym...

Campanula w doniczce – najpiękniejsza roślina do Twojego domu! Jak o nią dbać, aby długo kwitła?

Campanula w domu, znana również jako dzwonek, to piękna roślina, która może być idealnym dodatkiem do Twojego domu....

Zbiornik hydroforowy – czym jest i jaki wybrać?

Zbiornik hydroforowy, zwany inaczej ciśnieniowym to urządzenie przeznaczone zarówno do magazynowania wody, jak i utrzymywania jej właściwego ciśnienia...