Drzwi wewnętrzne: czym kierować się przy zakupie, aby wybrać idealny model?

Wybór drzwi wewnętrznych nie może być dziełem przypadku, czy promocyjnej ceny. Dobrze go przemyśl, zanim dokonasz zamówienia.

Drzwi wewnętrzne – wybór na lata

Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element wykończenia domu lub mieszkania. Sprawiają, że przestrzeń zostaje podzielona na pomieszczenia, strefy i nabiera charakteru.

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że drzwi z reguły mają służyć przez długie lata. Chwilowy trend, czy Twoje bieżące upodobania estetyczne mogą niedługo stracić na aktualności. Aby drzwi były stylowe i funkcjonalne, koniecznie musisz ustalić kilka najważniejszych kwestii, zanim dokonasz wyboru.

Sposób otwierania

Wyróżnia się drzwi lewe oraz prawe. Jak je rozpoznać? Jeśli staniesz na wprost drzwi tak, że otwierają się na Ciebie i zawiasy masz po lewej stronie, są to drzwi lewe, analogicznie prawe mają zawiasy po prawej stronie. Decyzja dotycząca strony montażu drzwi powinna być podjęta już na etapie projektu budowlanego. Ma ona bowiem wpływ chociażby na rozplanowanie elektryki i miejsc na włączniki światła.

W przypadku łazienek i toalet przepisy prawa budowlanego regulują możliwość otwierania drzwi na zewnątrz. W pozostałych pomieszczeniach możesz samodzielnie zadecydować, czy wolisz drzwi otwierane na korytarz, czy do środka. Musi się to zgrywać między innymi z umeblowaniem i zawsze współgrać z bezpieczeństwem domowników. Drzwi usytuowane przy schodach nie powinny na nie zachodzić, zaś drzwi dwóch sąsiednich pomieszczeń ulokowanych w niedużej odległości, nie mogą się wzajemnie blokować.

Materiał wykonania

Wśród dostępnych na rynku materiałów używanych do wykonania drzwi wewnętrznych najczęściej spotykanymi są: drewno, płyta MDF i HDF (fornirowana, laminowana lub oklejona), szkło zestawione z metalem i/lub drewnem. Laminaty oraz okleiny oferują najwięcej możliwości zarówno w kwestii wzornictwa, jak i kolorystyki. Drzwi wewnętrzne drewniane należą do bardzo wytrzymałych, ale jednocześnie są ciężkie. Szklane drwi sprawdzają się w pomieszczeniach, wymagających doświetlenia.

Rodzaje drzwi wewnętrznych możesz sprawdzić na stronie marki Erkado: https://erkado.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne/.

Przylga i zawiasy

Aktualnie na rynku możesz kupić tradycyjne drzwi przylgowe, których skrzydło jest wcięte w miejscu łączenia z futryną i opiera się na niej lub bezprzylgowe, tworzące po zamknięciu równą płaszczyznę ze ścianą. Zawiasy w takich drzwiach również są ukryte i całość daje niezwykle estetyczne, a zarazem nowoczesne wrażenie.

Wybierając klasyczne drzwi wewnętrzne, czyli przylgowe, musisz zwrócić uwagę na zawiasy, wybrać ich kolor oraz wykończenie, bowiem zawsze będą widoczne i powinny być spójne z aranżacją wnętrza, kolorem ściany.

Kolor i wzór drzwi

Estetyka w nowym domu jest ogromnie ważna. Wybierz model drzwi wewnętrznych, który będzie korespondował z ogólną stylistyką, panującą w domu. Aranżacje industrialne, loftowe uwielbiają przeszklenia i metal, wnętrza rustykalne naturalne drewno, z kolei styl skandynawski najlepiej przyjmie zarówno kolor naturalnego drewna, jak i bieli. Urządzając swój dom w sposób nowoczesny bądź glamour możesz się pokusić o większą ekstrawagancję np. przeszklenia zdobione wzorem lub czarną szybę.

Kupując drzwi wewnętrzne, kieruj się swoim wyczuciem smaku i gustu, lecz pamiętaj też o funkcjonalnym aspekcie tego elementu wykończenia domu, bowiem będziesz go używać przez długie lata.

Sprawdź także:

Ile kosztuje malowanie ścian?

Kolor ścian ma niezaprzeczalnie ogromne znaczenie dla całego charakteru mieszkania. Wpływa to nie tylko na wygląd, ale na...

Zapis o inflacji w umowie najmu. Czy w dokumencie warto zawrzeć klauzulę waloryzacyjną?

Sytuacja gospodarcza jest obecnie bardzo trudna dla wszystkich i zmienia się naprawdę dynamicznie. Rosnący poziom inflacji sprawia, że...

Jakie korzyści oferuje fotowoltaika dla rolników?

Rosnące ceny prądu stają się coraz bardziej odczuwalne także dla sektora rolnego - zarówno uprawa roślin, jak i...

Planujesz przeprowadzkę do innego miasta? Zobacz, jak ją sprawnie zorganizować

Życiowe zmiany i związana z nimi przeprowadzka są już wystarczająco skomplikowane oraz stresujące, dlatego warto w tej kwestii...