Nowe garnki do kuchni? Poznaj listę rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Jednym z podstawowych elementów, bez których trudno wyobrazić sobie dobrze wyposażoną kuchnię, są garnki. Mimo, iż wydają się zwykłymi przedmiotami, ich wybór zdecydowanie nie powinien być przypadkowy. Dysponując dobrze skompletowanym, wysokiej jakości zestawem naczyń, można znacząco usprawnić gotowanie i eksperymentować z potrawami. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając garnki do kuchni? Podpowiadamy.

Z jakich materiałów powinny być wykonane garnki kuchenne?

Na rynku dostępne są garnki wykonane z rozmaitych materiałów. W zależności od tego, jaki surowiec został wykorzystany w procesie ich produkcji, różnią się one pod wieloma względami, w tym przede wszystkim trwałością i wyglądem. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych materiałów, z jakich powstają garnki, które w naszej ocenie zasługują na szczególną uwagę. Oto one:

  • Garnki ze stali nierdzewnej. To zdecydowanie najpopularniejsze modele, które na stałe zagościły w polskich kuchniach. Trudno się temu dziwić, skoro mają tak wiele zalet. Garnki wykonane ze stali nierdzewnej odznaczają się wysoką trwałością i nie rdzewieją. Doskonale przewodzą i rozprowadzają ciepło, przez co przyspieszają gotowanie i utrzymują odpowiednią temperaturę już przyrządzonych potraw. Z uwagi na ich uniwersalny design, pasują praktycznie do każdego wnętrza. Ciekawa oferta tego typu naczyń dostępna jest m.in. tu: https://gerlach.pl/garnki-ze-stali-nierdzewnej i warto się z nią zapoznać.
  • Garnki ceramiczne. W tym miejscu warto podkreślić, że modele te nie są w 100% wykonane z ceramiki. Powłoką z tego materiału najczęściej pokrywane jest wnętrze garnka, natomiast korpus może być stworzony z innych surowców (stal nierdzewna, aluminium). Modele te mają wiele zalet, do których należy przede wszystkim ich trwałość, możliwość beztłuszczowego gotowania, a także brak wchodzenia w reakcje z pożywieniem.
  • Garnki żeliwne. Choć kojarzone głównie z kuchniami prababć, babć i mam, wciąż cieszą się dużą popularnością wśród szerokiego grona zwolenników tradycyjnego gotowania. Trudno się temu dziwić, gdyż modele wykonane z wysokiej jakości żeliwa są niezwykle trwałe, odporne na zarysowania i odkształcenia. Ponadto doskonale przewodzą i utrzymują ciepło, pozwalają zachować potrawom więcej właściwości odżywczych oraz ich odpowiednio wysoką temperaturę. Warto zwrócić szczególną uwagę na garnki żeliwne emaliowane, które są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, ponieważ dodatkowa powłoka chroni je przed rdzewieniem.
  • Garnki granitowe. Cechuje je trwałość i atrakcyjny design. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości powłok kolorystyką imitujących granit zapobiegają przywieraniu żywności, ale również ułatwiają czyszczenie. Tak samo jak garnki ceramiczne, mogą być wykonane z różnych materiałów.

Garnki indukcyjne czy tradycyjne? Które wybrać?

W zależności od tego, jaki rodzaj kuchenki znajduje się w danym domu, dobór odpowiednich garnków może być mniej lub bardziej skomplikowany. O ile modele tradycyjne – gazowe czy elektryczne – nie sprawiają raczej trudności, o tyle posiadanie indukcji w kuchni wymaga skrupulatnego doboru naczyń. W tym drugim wypadku konieczny będzie zakup specjalnie przystosowanych do urządzenia modeli, wyposażonych w ferromagnetyczne dno. Garnki indukcyjne, bo o nich mowa, działają na zasadzie zbliżonej do magnesu i są przyciągane przez kuchenkę. Powstające w ten sposób pole elektromagnetyczne przyczynia się do wytworzenia energii, która kolejno ogrzewa potrawy. Specjalnie przystosowane garnki są niezbędne, aby można było w ogóle gotować na kuchence indukcyjnej. Poszukując modeli odpowiednich do tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę, czy na dnie widnieje symbol zwojnicy. Jeśli tak – jest to rozwiązanie kompatybilne z kuchenką indukcyjną.

Jakie modele garnków powinny znaleźć się w każdej kuchni?

Podczas zakupu garnków warto dobrze przemyśleć, które z modeli najlepiej sprawdzą się w danej kuchni. Do wyboru są m.in. rondle, brytfanny, szybkowary, garnki do gotowania na parze, do mleka i wiele, wiele innych. Nie mając jednak do końca pewności, które z opcji okażą się najbardziej potrzebne, na początek warto wybrać zestaw garnków, składający się z kilku modeli o różnej wielkości i przeznaczeniu. Z czasem i oczywiście w miarę zwiększających się potrzeb, będzie można nabywać kolejne modele naczyń, które w danym momencie okażą się niezbędne. Warte uwagi są garnki Gerlach uznanej marki, która od lat dostarcza swoim klientom najwyższej jakości rozwiązania do kuchni i nie tylko. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nią propozycjami, gdyż są niezwykle interesujące.

Sprawdź także:

Podwieszane akcesoria łazienkowe – świetny sposób na oszczędność przestrzeni

Praktyczne akcesoria to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Nie tylko zwiększają jej funkcjonalność, ale też wpływają korzystnie na...

Wybór łożysk – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Łożyska stanowią kluczowy komponent wielu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle, motoryzacji i nie tylko. Odpowiedni wybór tego...

Elektronarzędzia do ogrodu – od czego zacząć?

Wybór elektronarzędzi do ogrodu powinien być odpowiednio przemyślany, aby w późniejszym czasie okazał się praktyczny. Nie wiesz, od...

Pompy ciepła – popularne rozwiązanie we współczesnym budownictwie

Zwiększająca się świadomość ekologiczna oraz stale rosnąca konkurencja w sektorze grzewczym, sprawiają, że pompy ciepła są coraz częściej...