Ile brokatu dodać do farby? Wszystko zależy od litrażu!

Dzięki farbie z brokatem nasze mieszkanie nabierze stylu glamour. Brokat zdobiący nasze ściany sprawia, że wnętrza są eleganckie i błyszczące. Decydując się na tego rodzaju materiał, należy wiedzieć jaka ilość brokatu będzie odpowiednia, na jaki litraż farby, by ta dobrze się rozprowadzała i wyglądała estetycznie. Jak zatem sprawić by nasze ściany były prawdziwym dziełem sztuki?

Jak malować farbą z brokatem?

Malowanie ścian zwykłą farbą jest proste i szybkie, dzięki czemu wykona je każdy, kto ma w domu wałek lub pędzel, nawet jeśli nie ma w tego rodzaju pracach doświadczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na Studiodomu.pl. Jeśli natomiast chodzi o malowanie ścian farbą z brokatem, to nie jest już tak proste i należy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić, by na ścianach niepowstały plamy.

Po pierwsze należy odpowiednio przygotować ścianę tak by była nie tylko czysta, ale również sucha. Jest to również odpowiedni moment na pokrycie wszelkich ubytków i innych uszkodzeń. W drugiej kolejności należy przygotować farbę z brokatem. Na rynku kupić możemy gotowe, jednak ich cena jest znacznie wyższa niż przygotowanie ich samemu. Aby przygotować ją w odpowiedni sposób, ważne jest zachowanie podanych przez producenta proporcji. 

Gdy ściana i farba są już gotowe, możemy przystąpić do malowania, które wykonamy zarówno wałkiem, jak i pędzlem, zależnie od tego, czym jest nam wygodniej. Bardzo ważne jest, aby ściany malować równomiernymi pociągnięciami w jedną stronę, w innym przypadku pojawi się problem ze smugami i plamami, czego na pewno nie chcemy. Oczywiście, jeśli jest taka konieczność, ścianę możemy pomalować drugi raz. Gdy skończymy, musimy odczekać co najmniej 3 godziny, aż farba stanie się całkowicie sucha.

Ile brokatu należy dodać do farby?

Aby ściana pomalowana farbą z brokatem spełniła nasze oczekiwania i wywoła efekt wow! powinniśmy dopilnować, by dodać do niej odpowiednia ilość błyszczącego materiału.  Zazwyczaj producenci rekomendują dodanie 100 gramów na 2,5 litrową farbę. Należy jednak pamiętać, że to od nas zależy, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać mocniejszy efekt. Jeżeli zależy nam na bardziej intensywnym, to możemy dosypać więcej brokatu, nie należy z nim jednak przesadzać, ponieważ farba może stać się zbyt gęsta, co utrudni jej rozprowadzanie na ścianie. Jeśli natomiast chcemy uzyskać bardziej subtelny efekt, to możemy dosypać go na przykład o połowę mniej. 

Czy farba z brokatem jest szkodliwa?

Podczas malowania ścian zawsze należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jednak podczas malowania farbą z brokatem, należy dbać szczególnie, zarówno maseczka ochronna, jak i okulary są obowiązkowe. Dlaczego? Ponieważ brokat drażni nie tylko drogi oddechowe, ale również oczy. Nie wskazane jest również wdychanie szkodliwych oparów, najlepiej będzie zapewnić przewiew, otwierając okna. 

Jaki rodzaj brokatu należy dodać do farby?

W sklepach budowlanych znajdziemy wiele rodzajów brokatów różniących się nie tylko kolorami, ale również efektami i rozmiarami ziaren. Podczas jego kupna musimy wiedzieć, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli wybierzemy ziarna grubsze, to uzyskamy rzadziej rozmieszczone błyszczące drobiny, jednak w większym rozmiarze. Jeśli natomiast zdecydujemy się na te mniejsze, to strzałem w dziesiątkę będą kolory złota i srebra, które wyglądają zdecydowanie subtelniej. 

Aby efekt, który uzyskamy, nie ścierał się, konieczne jest zastosowanie specjalnej, przeźroczystej warstwy ochronnej, która zabezpieczy brokat przed promieniami słonecznymi między innymi przed wyblaknięciem. Nie tylko słońce źle wpływa na farbę z brokatem, występowanie zbyt dużej wilgotności w powietrzu bardzo często zmniejszają przyczepność materiału, który zaczyna odpadać.

Mimo to, ścianę można przecierać za pomocą wilgotnej ściereczki w celu odświeżenia lub zmycia zabrudzenia, bez dodatku detergentu, który może uszkodzić powłokę ochronną jak i sam brokat.

Sprawdź także:

Kto płaci za remont w programie „Weekendowa metamorfoza”? I wszystko jasne…

"Weekendowa metamorfoza" to jeden z bardziej popularnych polskich programów o remontach wnętrz. Prowadzi go znany architekt Krzysztof Miruć,...

Jak wybrać odpowiedni stolik kawowy?

Wybór stolika kawowego może na pierwszy rzut oka nie wydawać się czymś, co wymaga Twojej uwagi. Krótko mówiąc,...

Nowoczesne lampy do łazienki – jakie produkty wybrać?

Piękna łazienka to perfekcyjnie zaplanowana łazienka, w której zadbano o wszelkie szczegóły, w tym oczywiście właściwie dobrane wyposażenie,...

Z czym połączyć kamień na ścianie?

Do dekoracji wnętrz wykorzystuje się obecnie bardzo różnorodne materiały. Jednym z bardziej popularnych jest kamień dekoracyjny. Pojawił się...