Glebogryzarki – dlaczego warto wybrać tego typu urządzenia? Wyjaśniamy!

Glebogryzarki to maszyny o szerokim zastosowaniu. Ich walory doceniają przede wszystkim przedstawiciele ogrodnictwa wielkoformatowego i rolnictwa średnioformatowego, dla których urządzenia stanowią nieodzowny element wyposażenia. Dlaczego warto mieć własną glebogryzarkę? Gdzie ją kupić? Zobaczmy! 

Czym jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to maszyna wykorzystywana do mechanicznego spulchniania i uprawiania gleby. Dzięki niej czynności, które dawniej wymagały użycia siły i poświęcenia sporej ilości czasu, można wykonać komfortowo i szybko. 

Schemat działania urządzenia opiera się na napędzaniu silnikiem obrotowego wału, na którym zamontowane są noże robocze. To właśnie one „wgryzają” się w glebę, zapewniając jej odpowiednie napowietrzenie.

Co warto podkreślić, można je wykorzystać nie tylko jako glebogryzarki – zazwyczaj posiadają zaczep z tyłu, który pozwala na doczepienie wyorywacza, obsypnika lub pługu. Często z przodu można też wymienić koło na pług śnieżny. Ponadto po glebogryzarki zwłaszcza te jednoosiowe, mogą pełnić funkcję małego „traktorka” napędowego do przyczepki o niewielkich gabarytach.

Jakie typy glebogryzarek wyróżniamy?

Glebogryzarki dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:

  • glebogryzarki z napędem spalinowym,
  • glebogryzarki elektryczne,
  • glebogryzarki ręczne.

Najchętniej wykorzystywane są te pierwsze. Maszyny tego typu są wyposażone w silnik o dużej mocy, dzięki czemu nie konieczności korzystania z zewnętrznego zasilania. Z tego względu idealnie nadają się do przygotowania gleb w ogrodach o dużym metrażu oraz na działkach posiadających twardą i zbitą ziemię. 

Glebogryzarka elektryczna wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego, przez co nadaje się do użycia na stosunkowo niewielkiej działce. Jej praca jest dość cicha oraz ekologiczna. Maszyny ręczne są proste w obsłudze, ale wymagają użycia siły własnych mięśni. Z tego względu wykorzystuje się je bardzo rzadko.

Glebogryzarka Holida WM500 7KM

Do czego wykorzystuje się glebogryzarki?

Fundamentalnym zadaniem glebogryzarki jest utrzymywanie dobrych parametrów gleby i przygotowanie podłoża pod siew lub nasadzenia. Urządzenie przekopując ziemię, wyrównuje teren i odpowiednio go napowietrza. Pomaga także:

  • pozbyć się szkodników i chwastów,
  • wymieszać nawozy organiczne z podłożem,
  • odśnieżyć posesję lub wykopać ziemniaki (z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów takich jak pługi).

Glebogryzarka to maszyna uniwersalna, która może być stosowana przez cały rok kalendarzowy. Skutecznie zastępuje takie narzędzia jak szpadle czy widły. Glebogryzarki można kupić w sklepie internetowym GOTEX.

Lemiesz do glebogryzarek Holida WM500

Jakie glebogryzarki z napędem wybrać?

Glebogryzarki z napędem spalinowym są wydajne i nadają się do pracy w trudnych warunkach. Z tego względu stanowią produkty najczęściej wybierane przez klientów. Przy wyborze konkretnego modelu zaleca się zwrócenie bacznej uwagi na takie kwestie jak:

  • moc silnika,
  • głębokość robocza (jeśli planujemy nasadzenia roślin o silnym systemie korzeniowym, powinniśmy nabyć maszynę z wysokim parametrem głębokości roboczej),
  • szerokość robocza,
  • waga i rozmiar,
  • poziom generowanego hałasu,
  • dodatkowe funkcje,
  • jakość wykonania (warto zwrócić uwagę na dobór podzespołów i materiałów, w tym zawiasy i łączenia),
  • głębokość kół (chroni przed możliwością zapadania się w miękką i nieubitą glebę),
  • regulacja wysokości kierownicy,
  • pojemność baku i rodzaj paliwa.

Glebogryzarka z napędem to urządzenia wygodne i bezpieczne

Wybór glebogryzarki powinien być dostosowany do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Nie ma sensu przepłacić za urządzenie z dużą szerokością roboczą, gdy do pielęgnacji mamy ogród o niewielkim metrażu. Nie warto nadmiernie oszczędzać – lepiej będzie wybrać modele lepszej jakości. W ten sposób zyskamy pewność, że nie ulegnie ono awarii przez wiele lat.

Glebogryzarki z napędem spalinowym pozwalają skutecznie przygotować ogród na nadchodzący sezon. Odpowiedni dobór urządzenia zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Sprawdź także:

Kontenery magazynowe w branży IT – czy są mobilne serwerownie?

W erze cyfrowej transformacji, branża informatyczna dynamicznie ewoluuje, poszukując innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność i elastyczność infrastruktury IT. Jednym...

Rozmnażanie hortensji – Jak rozmnożyć hortensje?

Hortensja ogrodowa jest jedną z najchętniej sadzonych roślin w przydomowych ogrodach. Roślina ta wyróżnia się dużymi kwiatostanami, które...

Czym wzmocnić sadzonki pomidorów? Ten niepozorny, naturalny roztwór świetnie sprawdzi się jako nawóz. Wyrosną dorodne i soczyste

Każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że klucz do uzyskania obfitych i zdrowych plonów tkwi w odpowiedniej trosce o te...

Pawie pióra w domu. Oryginalna dekoracja czy źródło pecha? Jaka jest ich symbolika?

Pawie pióra to piękne i eleganckie ozdoby, które od wieków przyciągają uwagę swoją barwną i niezwykłą strukturą. Jednak...