Aby utrzymać nasz dom, mieszkanie czy ogród w należytym stanie, należy wykonywać liczne codzienne prace. Nie wszystkie wymagają pomocy specjalistów, większość jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie. Potrzebne są tylko odpowiednie narzędzia.
Porządki, drobne naprawy, wymiany lub instalacje nowych urządzeń, przemeblowania, malowanie… W domu wykonujemy naprawdę liczne prace, w większości samodzielnie. Aby przeprowadzić je bezpiecznie, wygodnie i bezproblemowo, potrzebne są różne narzędzia.
Drabiny
Zaliczają się one do narzędzi, które bardzo trudno jest przecenić. Są niezbędne do wykonywania wszelkich czynności poza zasięgiem rąk stojącego na podłodze lub gruncie człowieka. Wieszanie firanek, układanie przedmiotów na wysoko umieszczonych półkach czy w pawlaczu, mycie bądź malowanie sufitu i ścian, wymiana żarówki w lampie sufitowej… – bez drabiny ani rusz.
Na rynku dostępne są liczne drabiny: jedno- dwu- lub trzyczęściowe, przystawne, rozstawiane, wysuwane i wiele innych. Przeznaczone są do wykonywania różnego rodzaju prac, niektóre typy zaprojektowano specjalnie dla specjalistów, inne z powodzeniem pomogą w wykonywaniu codziennych domowych czynności, takich jak wieszanie firanek czy prace porządkowe na szafkach i półkach. Konkretny model wybrać powinniśmy zgodnie z naszymi potrzebami, czyli tym, do jakich prac będziemy wykorzystywali drabinę.
Obecnie dominują drabiny aluminiowe, które są lekkie, praktyczne, wytrzymałe i odporne na zużycie. Mogą służyć przez wiele lat. Przed zakupem należy zmierzyć konkretny egzemplarz, sprawdzając, czy jest odpowiedniej wysokości do naszego domu. Przy wyborze kierować się też trzeba jakością zastosowanych materiałów, ogólnym wykonaniem konstrukcji, wygodą szczebli, a także tym, czy wyposażone są one w elementy antypoślizgowe, zapobiegające upadkowi. Oczywiście koniecznie trzeba zweryfikować stabilność drabiny.
Warto również przyjrzeć się różnym akcesoriom do drabin, które mogą ułatwić wykonywanie poszczególnych czynności.
Zestawy majsterkowicza
W domu warto też mieć skrzynkę narzędziową, czyli zestaw przedmiotów, które przydają się w naszym warsztacie. Jeśli jesteśmy majsterkowiczami, narzędzia takie będą dla nas niezbędne, jeśli zaś nie zajmujemy się na co dzień majsterkowaniem, zawsze mogą się przydać, chociażby do wykonania drobnej naprawy, instalacji nowego urządzenia, powieszenia obrazka lub wykonania innych podobnych zadań.
W skład typowego zestawu narzędziowego wejść powinny:
– młotek (najlepiej kilka, mniejszych i większych);
– wkrętarki;
– nóż uniwersalny oraz nożyk introligatorski;
– szczypce (szczypce tnące boczne, kombinerki, obcęgi do wyciągania gwoździ);
– klucz nastawny;
– poziomica;
– miarka;
– ołówki stolarskie.
Tego typu narzędzia zawsze dobrze jest mieć pod ręką. Mogą się nam przydać w każdym momencie.
Wiertarka
Kolejnym sprzętem, jaki bywa w domu potrzebny, jest wiertarka, ewentualnie wiertarko-wkrętarka. Jej typ i rodzaj wybrać należy zgodnie z własnymi potrzebami. Kierujemy się przy tym mocą urządzenia; przykładowo modele do użytku okazjonalnego, czyli takie, które przydają się w domowym warsztacie, powinny posiadać moc około 500-600 W. Wystarczy ona, by sprostać codziennym, niezbyt wymagającym pracom. Z kolei do użytku umiarkowanego lepiej wybrać wiertarki o mocy 700-800 W. Urządzenia profesjonalne mają moc powyżej 1000 W.
Odkurzacz
Bez tego narzędzia trudno wyobrazić sobie utrzymanie porządku w domu czy mieszkaniu. Obecnie dostępne są bardzo liczne typy i modele odkurzaczy, mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie. Wybór konkretnego zależeć powinien przede wszystkim od tego, jak duże powierzchnie, jakim materiałem wyłożone i jak często oraz dokładnie będziemy sprzątali. Jeśli dysponujemy większym zapasem gotówki, warto pomyśleć o zakupie robota sprzątającego zamiast odkurzacza.