Wybór suszarki w 2023 roku: 6 głównych kryteriów

Eksperci porównywarki cenowej E-Katalog opowiedzieli o kluczowych parametrach wyboru suszarki do użytku domowego.

Marka

Przy wyborze suszarki zalecamy preferowanie modeli znanych i renomowanych marek, które oferują oficjalną gwarancję i wysokiej jakości usługi. Największym zainteresowaniem wśród odbiorców E-Katalogu cieszą się suszarki AEG, Bosch, Beko, Samsung, LG, Gorenje, Siemens, Whirpool, Electrolux, Candy.

Typ

Istnieją trzy główne typy suszarek: modele kondensacyjne, wentylacyjne i z pompą ciepła. Pierwsze z nich zapewniają usuwanie wilgoci z prania poprzez zbieranie kondensatu w specjalnym zbiorniku: ta zasada działania zapewnia szybkie i wydajne suszenie, ale jednocześnie zużycie energii jest dość wysokie. Suszarki wentylacyjne nawiewają ciepłe powietrze na pranie, a następnie usuwają je wraz z wilgocią do systemu wentylacyjnego. Technologia pompy ciepła łączy systemy kondensacji i wentylacji: wydmuchiwane ciepłe i wilgotne powietrze nie jest odprowadzane na zewnątrz, ale przechodzi przez pompę ciepła i jest chłodzone. Wilgoć jest skraplana, a powietrze jest następnie podgrzewane w celu ponownego wykorzystania. To właśnie osuszanie za pomocą pompy ciepła jest uważane za najbardziej energooszczędne ze względu na zamknięty cykl wymiany ciepła.

Ładowanie

Suszarki dostępne w polskich sklepach internetowych, w zależności od modelu, są w stanie pomieścić od 5 do 10 i więcej kilogramów prania w jednym cyklu. Oczywistym jest, że im większa rodzina i im częściej trzeba robić pranie, tym pojemniejszej suszarki potrzebujemy. Nawiasem mówiąc, modele o większej pojemności mają zwykle niższe zużycie energii na 1 kg prania.

Programy

Nowoczesne suszarki mogą oferować do 20 programów suszenia. Jednak nadal istnieją dwa główne programy: „prasowanie” i „do szafy”. Pierwszy program pozostawia pranie lekko wilgotne, aby ułatwić prasowanie, podczas gdy drugi program zapewnia całkowite wysuszenie, umożliwiając natychmiastowe założenie ubrań lub włożenie ich do szafy.

Moc

Kupując suszarkę, należy zwrócić uwagę na moc, zwłaszcza jeśli w domu jest wystarczająco dużo urządzeń bez niej. Głównym pytaniem jest, czy okablowanie w domu będzie w stanie zapewnić moc potrzebną do uruchomienia urządzenia, która może wynosić nawet 3-6 kW.

Funkcjonalność

Wśród dodatkowych opcji, które można znaleźć w nowoczesnych suszarkach, na szczególną uwagę zasługują następujące:

  • sterowanie za pomocą smartfona;
  • funkcja przeciwzmarszczkowa;
  • kontrola wilgotności prania;
  • timer startu;
  • wyświetlacz;
  • zabezpieczenie przed dziećmi;
  • tryb „odświeżania”;
  • „własny program”.

Sprawdź także:

Suszarki bębnowe typu slim – Perfekcyjne rozwiązanie dla małych łazienek

Kiedy przestrzeń w naszych domach staje się coraz cenniejsza, poszukiwanie praktycznych rozwiązań staje się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jednym z tych rozwiązań...

Jak urządzić pokój w pensjonacie?  

Miejsca noclegowe są szczególnie surowo oceniane przez gości. Pokoje w pensjonacie czy hotelu muszą zapewnić im komfortowy wypoczynek...

Materac lateksowy vs sprężynowy – jaki wybrać?

Mało osób o tym wie, ale jednym z najważniejszych elementów w naszej sypialni, który zapewnia nam komfortowy sen,...

Styl japandi – czym dokładnie jest? Odpowiadamy!

Styl japandi jest mieszanką dwóch stylów: skandynawskiego i japońskiego. To właśnie północną część Europy oraz odległą od niej...