Nad wyborem odpowiedniego produktu zastanawia się wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy dopiero myślą o podłączeniu instalacji gazowej. Temat budzi też spore zainteresowanie wśród osób planujących generalny remont budynku mieszkalnego. Czym powinna charakteryzować się skrzynka gazowa? Jaką najlepiej wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Odpowiedzi na kluczowe pytania znajdują się w dalszej części artykułu.
Przepisy dotyczące skrzynek gazowych
Wymogi związane z instalacją zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. (Dz.U.2019.0.1065) oraz ustalone przez Polską Spółkę Gazownictwa. Obowiązujące przepisy Prawa budowlanego wskazują na to, że główny kurek gazu powinien być zainstalowany na przyłączu i odpowiednio zabezpieczony przed wpływami atmosferycznymi oraz agresywnymi czynnikami chemicznymi.
Najlepiej zainwestować w model, w którym zewnętrzna powłoka została zabezpieczona warstwą żywicy ochronnej. Zapewnia to ochronę zarówno przed ekstremalnymi temperaturami, jak i szkodliwym promieniowaniem UV. Szafka gazowa powinna być wyposażona w otwory wentylacyjne. Musi zmieścić reduktor ciśnienia, gazomierz oraz zawór. Powinna też charakteryzować się dużą wytrzymałością mechaniczną.
Jakie wymiary powinna mieć skrzynka gazowa?
W przypadku gazomierza z reduktorem najlepszym wyborem będzie standardowy model 60x60x5 cm. Produkt montowany w ścianie budynku z drzwiczkami zamykanymi na kluczyk idealnie nadaje się do optymalnego zabezpieczenia otworu gazowego. Oferta rynkowa dotyczy modeli podtynkowych, naściennych, wnękowych oraz wolnostojących o wymiarach do 100x60x25 cm. Warto pamiętać o tym, że wentylowane szafki na gazomierz powinny być wykonane z materiału trudnopalnego.
Gdzie powinna się znajdować skrzynka gazowa?
Generalnie w odległości, która nie przekracza 10 metrów od zasilanego budynku. Skrzynka na gaz ziemny jest zazwyczaj montowana na ścianie budynku mieszkalnego albo przytwierdzona do ogrodzenia. Model wolnostojący powinien być zainstalowany w miejscu ogólnodostępnym, tak by pracownicy gazowni mieli do niej nieograniczone dojście. Odległość skrzynki gazowej od najbliższego okna lub drzwi powinna wynosić minimum 1,5 m. W przypadku zabudowy jednorodzinnej możliwy jest montaż wybranego egzemplarza w linii ogrodzenia, od strony zewnętrznej działki.
Jakie skrzynki gazowe są dostępne na rynku?
W ofercie rynkowej znajdują się modele, które zostały wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy skrzynki gazowe z tworzywa, laminatu oraz metalowe. Największą popularnością cieszą się egzemplarze do zabudowy, wyprodukowane z metalu i zamykane na kluczyk. Opłacalna jest zwłaszcza inwestycja w skrzynki malowane proszkowo, które mają dużą odporność na korozję oraz służą do bezpiecznej ochrony instalacji. Solidnie wykonane, wyjątkowo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia modele można znaleźć w ofercie firmy Metalkas.
Najpopularniejsze oraz najbardziej widoczne są szafki gazowe w kolorze jaskrawo-żółtym. Modele przeznaczone do montażu w ścianie zostały wyposażone przez producentów w szyby na drzwiczkach, otwory wentylacyjne, uniwersalny zamek, dwa klucze w komplecie oraz stabilny korpus gięty. Gwarantują maksymalną ochronę przed dostępem osób niepowołanych. Doskonale sprawdzą się zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na zewnątrz budynków.
Podsumowanie
Czym kierować się podczas zakupu? Ile kosztuje skrzynka na licznik gazowy? Warto zwrócić uwagę szczególnie na modele malowane farbą proszkową, których powierzchnia jest wyjątkowo odporna na działanie czynników zewnętrznych czy zarysowania. Podczas zakupu należy też przyjrzeć się bliżej parametrom, takim jak: pojemność w litrach, głębokość, szerokość i wysokość. Nie bez znaczenia jest budowa oraz jakość materiału, z którego została wykonana skrzynka gazowa. Cena zależy w dużej mierze od wymiarów czy wyposażenia dodatkowego.