Odrolnienie działki – koszt w 2022 roku

Na odrolnienie działki często decydują się osoby, które chcą zmienić grunty rolne na budowlane. Ze względu na zawiłość polskiego prawa nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego niezbędną czynnością, jest zebranie odpowiedniego zestawu wiedzy i przygotowania się do całego procesu. W takiej sytuacji można pomyślnie przejść cały proces i korzystać w dowolny sposób z posiadanej ziemi. Jakiej wysokości jest opłata za odrolnienie gruntu? Odrolnienie działki – koszt w 2022 roku.

Jak odrolnić działkę – najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Grunty rolne mogą być przekształcone w teren pod zabudowę. W przypadku polskich przepisów taka operacja nie jest zbyt łatwa, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwa. Są jednak sposoby na to, aby znaleźć skuteczne rozwiązanie i przeprowadzić całą operację tak, aby zakończyła się sukcesem.

Pierwszym krokiem, jest zebranie odpowiedniego zestawu wiedzy. Dzięki temu będzie można przejść wszystkie etapy procesu w bezstresowy sposób, zdając sobie sprawę ze wszystkich aspektów towarzyszących odrolnieniu działki. W takim razie, jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Zobacz też: Kategoria obiektu budowlanego

Najważniejsze etapy odrolnienia gruntu

Całość można zamknąć w kilku etapach. Pierwszym z nich będzie na pewno sprawdzenie, czy jest w ogóle konieczność przemianowywania gruntu w kontekście zmiany jego przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie można przejść do procedury odrolnienia działki i w efekcie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. 

Warto pamiętać, że niekoniecznie w każdym przypadku musi zostać wydany plan zagospodarowania przestrzennego, jeżeli chodzi o odrolnienie gruntów. W takiej sytuacji potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a także zagospodarowania terenu.

Sprawdź: Minimalne wymiary działki budowlanej

Odrolnienie działki – ważne kwestie

W przypadku odrolnienia ziemi ważnym elementem jest to, aby sprawdzić przed zakupem terenu, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli chodzi o tereny, które są klasyfikowane jako gleba o klasie I, II lub III to będzie wymagana zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

Kolejne kroki, to przede wszystkim uzyskanie pozytywnej opinii dotyczącej odrolnienia gruntów wymienionych wcześniej klas. Jest to w gestii marszałka województwa, a także izby rolniczej. Warto pamiętać, że za wyłączenie z produkcji rolnej gruntu o łącznej powierzchni przekraczającej 500 m2, trzeba uiścić opłatę roczną i ponieść także inne koszty. Ich wysokość zależy od klasy ziemi.

Warto również pamiętać, że nie wszystkie użytki rolne wymagają od razu decyzji starosty. Dzieje się tak w przypadku ziem, gdzie występują gleby zaliczane do klas z przedziału od IV do VI. 

Sprawdź: Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?

O czym należy pamiętać, zanim przejdzie się do odrolnienia działki?

W takiej sytuacji najważniejszym etapem jest sprawdzenie, jakie jest przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jeżeli został on wydany. Można to zrobić, udając się bezpośrednio do wydziału geodezji i gospodarki przestrzennej urzędu gminy.

Dlaczego to ważny krok? Nieraz zdarza się, że urząd gminy wydał już nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że osoba, która stara się odrolnić konkretny grunt, może w łatwy sposób ominąć ten etap, ponieważ został on już zrealizowany właśnie przez urząd gminy.

Zobacz też: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Co się dzieje, jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego?

Jest to bardziej skomplikowana sytuacja. Wymaga od przyszłego właściciela gruntu podjęcia konkretnych kroków, aby taki plan uzyskać – polega to na uchwaleniu lub zmiany aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, który został wyznaczony przez urząd gminy. 

Niestety wiąże się to z dość dużymi kosztami, a także długim czasem oczekiwania, trwającym nawet kilka lat. Dlatego warto wpierw zaznajomić się z tym, jaki plan zagospodarowania przestrzennego na danym terenie ma urząd gminy.

Sprawdź: Czy osa ma żądło?

Odrolnienie działki – koszt 2022

Odrolnienie działki może mieć różną cenę. Koszt w 2022 roku może być zróżnicowany głównie ze względu na klasę gleby, która znajduje się na działce. W przypadku jednorazowej należności, o której była mowa wcześniej, w przypadku klasy pierwszej za jeden hektar, trzeba zapłacić 437 175 złotych. W przypadku niższych klas, według informacji Ministerstwa rolnictwa, odrolnienie działki i koszt w 2022 roku to kwota rzędu 87 435 złotych za jeden hektar.

Jaki jest koszt opłaty rocznej, o której również pisaliśmy nieco wcześniej? Są to kwoty na poziomie 10% stawki należności. Taka opłata jest naliczana w sytuacji, gdy następuje trwałe wyłączenie gruntu przez 10 lat.

Sprawdź: Dlaczego panele się podnoszą? Najlepszy sposób na podnoszące się panele

Koszt odrolnienia działki 1000 m2 – ile pieniędzy należy przeznaczyć?

Posługując się wyliczeniami matematycznymi, można określić, ile dokładnie kosztuje odrolnienie 1000 metrów kwadratowych. Pierwszym krokiem, powinno być sprecyzowanie, ile kosztuje 1 hektar ziemi. Jeżeli chodzi o pierwszą klasę gleby, jest to kwota 437 175 złotych. Jeden hektar, to 10 000 m2, czyli odrolnienie działki 1000 m2 i koszt całej operacji w 2022 roku będzie wiązało się z obowiązkiem uiszczenia należności w wysokości 43 717,5 złotych.

Koszt odrolnienia działki może różnić się w zależności od klasy gruntu. Działa tutaj dość prosta zasada – im wyższa klasa, tym wyższa opłata. Warto pamiętać, że cena odrolnienia działki obejmuje również opłatę roczną, która jest naliczana od 10% należności za klasę gruntu. 

Odrolnienie działki w pytaniach i odpowiedziach:

Jaki jest koszt odrolnienia działki 5 klasy?

Przekształcanie działki rolnej na budowlaną może okazać się nie lada wyzwaniem, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Koszty mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych w zależności od ceny gleby. Wymieniliśmy najczęściej występujące przykłady. Jak jednak prezentują się stawki, gdy trzeba odrolnić glebę klasy 5? Jaki jest koszt odrolnienia działki 5 klasy? Odpowiedź jest następująca: W przypadku odrolnienia działki, koszt w 2022 roku za glebę V klasy będzie wynosił 116 580 złotych za hektar.

Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 4?

Kolejna kwestia, którą poruszają inwestorzy, to wysokość opłaty za odrolnienie gruntu klasy 4. Tego ile kosztuje odrolnienie działki klasy 4, można dowiedzieć się z tabeli zamieszczonej w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych: W przypadku odrolnienia działki klasy 4 koszt w 2022 roku będzie wynosił 145 725 złotych za hektar

Sprawdź także:

Kontenery magazynowe w branży IT – czy są mobilne serwerownie?

W erze cyfrowej transformacji, branża informatyczna dynamicznie ewoluuje, poszukując innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność i elastyczność infrastruktury IT. Jednym...

Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje kryształowe oświetlenie

Nie ma wątpliwości, że kryształowe żyrandole to jedne z najbardziej efektownych lamp dostępnych na rynku. Cieszą się niegasnącą...

Ile kosztuje mycie okien? Poznaj cennik na 2022 rok (z podziałem na województwa)

Ile kosztuje mycie okien? Cena za czyszczenie okien jest uzależniona od kilku czynników. Na cenę wpływa wielkość czyszczonej...

Nowoczesne i modne krzesła. TOP 5 najpopularniejszych krzeseł do jadalni w 2023 roku

Centralnym punktem każdej jadalni jest oczywiście stół, jednak sam stół to dopiero połowa sukcesu: równie ważne są krzesła,...