Idealny materiał na ocieplenie strychu? Piana PUR

Ucieczka ciepła z domu może odbywać się nie tylko przez fundamenty, ściany czy nieszczelną stolarkę okienną, lecz także przez strych. Aby zapobiec tego rodzaju stratom, warto zdecydować się na ocieplenie strychu pianą poliuretanową Purios.

Ocieplenie strychu – wybór czy konieczność?

Ocieplenie strychu jest często traktowane wyłącznie jako jeden z etapów adaptacji tego wnętrza do celów użytkowych. Niekoniecznie mieszkalnych, ponieważ w tak urządzonym pomieszczeniu można zaaranżować chociażby garderobę. Nie ma jednak żadnych przeszkód przed tym, aby ocieplić strych nieużytkowy wyłącznie po to, by poprawić bilans cieplny budynku. A jest co poprawiać, ponieważ niezaizolowany strych może odpowiadać łącznie nawet za 25-30% strat ciepła w domu.

Ponadto warto pamiętać, że ocieplenie strychu nie musi polegać wyłącznie na ułożeniu międzykrokwiowej termoizolacji pod pokryciem dachowym. Strych można ocieplić również od strony stropu. Do tego dochodzą dodatkowo ściany szczytowe i ścianki kolankowe. Zazwyczaj są one ocieplane od zewnątrz, podczas standardowych prac ociepleniowych. Jeżeli jednak z różnych przyczyn nie planujemy wykonania takiego ocieplenia, wówczas ściany te można izolować również od wewnątrz, od strony strychu.

Materiałem, który doskonale nadaje się do tego typu prac, jest piana poliuretanowa Purios, zamkniętokomórkowa lub otwartokomórkowa. Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym zastosowaniom tej termoizolacji.

Ocieplenie strychu od strony stropu

Ocieplając strych od strony stropu, warto zdecydować się na pianę zamkniętokomórkową, np. Purios HO. Po wyschnięciu materiał ten tworzy sztywną, nieprzepuszczalną warstwę termoizolacji o współczynniku przewodzenia ciepła w wysokości 0,020 – 0,022 W/(m·K). Poza tym piana zamkniętokomórkowa jest odporna na działanie pleśni czy gryzoni, charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną – nie popęka nawet pod kilkutonowym obciążeniem. Z powodzeniem stosowana jest jako materiał termoizolacyjny do ocieplenia ław czy płyt fundamentowych, więc tym bardziej, bez żadnego ryzyka, można na niej ułożyć podłogę.

Ocieplenie strychu od strony dachu

Jeżeli planujemy ocieplić strych układając termoizolację na skośnych połaciach dachu lub po wewnętrznej stronie ściany szczytowej i kolankowej, optymalnym wyborem jest piana otwartokomórkowa, np. Purios FR. Materiał ten jest na tyle lekki, że w żaden sposób nie obciąża izolowanej konstrukcji. Do tego jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu na strychu nie gromadzi się wilgoć. Ma zadowalające właściwości termoizolacyjne (lambda w granicach 0,033–0,039 W/(m·K)), a podczas aplikacji dokładnie wypełnia wszelkiego rodzaju nierówności w izolowanej powierzchni oraz trudno dostępne miejsca, na przykład połączenia poszczególnych połaci czy skosów.

Poza tym po wyschnięciu piana otwartokomórkowa twardnieje, ale nie jest całkowicie sztywna. Jest to wbrew pozorom pożądana właściwości tego materiału. Otóż praca drewna, z którego zbudowana jest więźba, nie spowoduje spękania warstwy termoizolacji, a tym samym nie sprawi, że pojawią się mostki termiczne. Dzięki temu odpowiednio zaaplikowana termoizolacja z piany poliuretanowej Purios może spełniać swoje zadanie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Nowoczesne łazienki. Poznaj najnowsze trendy!

Współczesna łazienka to nierzadko salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia, ale też pomieszczenie  o niewielkim metrażu, lecz urządzone niezwykle schludnie....

Drewniany stół do małego mieszkania – jaki wybrać?

Większość osób zapytanych na ulicy o to, czy chciałaby mieć drewniany stół w domu — powie „Tak!”. Dlaczego?...

Gzymsy elewacyjne – wykończ swój dom w elegancki sposób

Choć nie stanowią obligatoryjnych elementów budynku, z pewnością przyciągnęły kiedyś Twoją uwagę. Eleganckie, ale przez nieuważne oko często...

Czy taras musi mieć zadaszenie?

Gdy buduje się w dzisiejszych czasach dom, to jesteśmy w niemałym szoku, ile wszystko kosztuje. Nic dziwnego, że...