Osuszanie budynku metodą cięcia – nowa izolacja pozioma w walce z wilgocią

Osuszanie wilgotnych budynków jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałości konstrukcji oraz zdrowego i komfortowego środowiska dla mieszkańców. Istnieje wiele metod osuszania, natomiast jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych jest osuszanie przez podcinanie i wprowadzanie nowej izolacji poziomej. W tym artykule przedstawimy, na czym polega ta metoda oraz jakie są jej zalety.

Skuteczny sposób na podciąganie kapilarne

Osuszanie budynku metodą cięcia polega na stworzeniu nowej izolacji poziomej w celu zabezpieczenia obiektu przed wilgocią. W praktyce oznacza to cięcie istniejących murów na określonej głębokości i wprowadzanie tam materiałów izolacyjnych w formie płyt wykonanych z tworzyw sztucznych. Zabezpieczają one konstrukcję przed przenikaniem wilgoci, która pojawia się w murach ze względu na podciąganie kapilarne.

Warto w tym miejscu przynajmniej pokrótce wyjaśnić istotę podciągania kapilarnego. Mowa o zjawisku wnikania cieczy w porowatą materię, jaką jest nieszczelny mur. Innymi słowy, gdy w konstrukcji pojawią się szczeliny, woda z gruntu przenika przez nie do coraz to wyższych partii budynku. Pozioma izolacja w formie płyty blokuje ten przepływ, pozbywając się w ten sposób wilgoci z obiektu.

Dlaczego osuszanie budynku metodą cięcia to dobry wybór?

Obecnie istnieje wiele metod osuszania budynków, odpowiednich do stosowania w przypadku poszczególnych źródeł problemu. Również w przypadku podciągania kapilarnego dostępnych jest kilka opcji. Niemniej zdecydowanie najczęściej osuszanie budynku przeprowadza się przez podcinanie. Odpowiada za to szereg zalet tej metody:

  • Skuteczność w walce z wilgocią – metoda cięcia oferuje wysoką skuteczność w eliminowaniu wilgoci. Nowa izolacja pozioma skutecznie odcina przepływ wody. Warunkiem skuteczności jest jednak poprawne przeprowadzenie procedury z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów.
  • Trwałość rozwiązania – nowa izolacja pozioma, stworzona przez cięcie murów, to trwałe rozwiązanie problemu wilgoci. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, izolacja ta może przetrwać przez wiele lat. Według większości szacunków mowa tutaj o nawet 100 latach.
  • Ograniczenie ingerencji w konstrukcję – metoda cięcia pozwala na osuszanie budynków z minimalną ingerencją w ich strukturę. Co prawda konieczne jest przecięcie muru, jednak nie wpływa ono w żaden negatywny sposób na trwałość konstrukcji. Natomiast kliny wbijane w płytę izolacyjną zapobiegają osiadaniu obiektu.
  • Krótki czas trwania zabiegu – wbrew pozorom osuszanie budynku przez podcinanie wcale nie zabiera wiele czasu. Wyspecjalizowani fachowcy potrafią skrócić czas wykonywania całego zabiegu do zaledwie 2-3 dni.
  • Niski koszt – wymieniając zalety omawianego rozwiązań, nie można pominąć kwestii kosztów. Przeprowadzenie procedury nie jest drogie, a okazuje się jeszcze korzystniejsze finansowo, gdy uwględnimy trwałość rozwiązania.

Nie ma wątpliwości, że osuszanie obiektu jest niezbędne, jeśli pojawi się w nim wilgoć. Gdy pochodzi z podciągania kapilarnego, najlepiej zastosować metodę podcinania i tworzenia nowej izolacji poziomej. To skuteczny sposób, dający trwałe efekty, a to wszystko niewielkim nakładem czasu i pieniędzy.

Sprawdź także:

Zapis o inflacji w umowie najmu. Czy w dokumencie warto zawrzeć klauzulę waloryzacyjną?

Sytuacja gospodarcza jest obecnie bardzo trudna dla wszystkich i zmienia się naprawdę dynamicznie. Rosnący poziom inflacji sprawia, że...

Wychodek na działce – przepisy

Zazwyczaj w przypadku ogródków działkowych ich właściciele nie mogą liczyć na to, aby podłączyć toaletę do kanalizacji. Dlatego...

Aranżacja małej kuchni – Jak urządzić małe kuchnie

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy naprawdę bardzo wiele czasu. Z pewnością marzeniem bardzo wielu osób jest posiadanie...

Czyszczenie wyposażenia gastronomicznego – jak dbać o bezpieczeństwo żywności w kuchni?

Sprzęt gastronomiczny utrzymany w czystości to podstawa higieny w każdej restauracyjnej kuchni. Wszelkie powierzchnie mające kontakt z żywnością...