Osuszanie budynku metodą cięcia – nowa izolacja pozioma w walce z wilgocią

Osuszanie wilgotnych budynków jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałości konstrukcji oraz zdrowego i komfortowego środowiska dla mieszkańców. Istnieje wiele metod osuszania, natomiast jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych jest osuszanie przez podcinanie i wprowadzanie nowej izolacji poziomej. W tym artykule przedstawimy, na czym polega ta metoda oraz jakie są jej zalety.

Skuteczny sposób na podciąganie kapilarne

Osuszanie budynku metodą cięcia polega na stworzeniu nowej izolacji poziomej w celu zabezpieczenia obiektu przed wilgocią. W praktyce oznacza to cięcie istniejących murów na określonej głębokości i wprowadzanie tam materiałów izolacyjnych w formie płyt wykonanych z tworzyw sztucznych. Zabezpieczają one konstrukcję przed przenikaniem wilgoci, która pojawia się w murach ze względu na podciąganie kapilarne.

Warto w tym miejscu przynajmniej pokrótce wyjaśnić istotę podciągania kapilarnego. Mowa o zjawisku wnikania cieczy w porowatą materię, jaką jest nieszczelny mur. Innymi słowy, gdy w konstrukcji pojawią się szczeliny, woda z gruntu przenika przez nie do coraz to wyższych partii budynku. Pozioma izolacja w formie płyty blokuje ten przepływ, pozbywając się w ten sposób wilgoci z obiektu.

Dlaczego osuszanie budynku metodą cięcia to dobry wybór?

Obecnie istnieje wiele metod osuszania budynków, odpowiednich do stosowania w przypadku poszczególnych źródeł problemu. Również w przypadku podciągania kapilarnego dostępnych jest kilka opcji. Niemniej zdecydowanie najczęściej osuszanie budynku przeprowadza się przez podcinanie. Odpowiada za to szereg zalet tej metody:

  • Skuteczność w walce z wilgocią – metoda cięcia oferuje wysoką skuteczność w eliminowaniu wilgoci. Nowa izolacja pozioma skutecznie odcina przepływ wody. Warunkiem skuteczności jest jednak poprawne przeprowadzenie procedury z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów.
  • Trwałość rozwiązania – nowa izolacja pozioma, stworzona przez cięcie murów, to trwałe rozwiązanie problemu wilgoci. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, izolacja ta może przetrwać przez wiele lat. Według większości szacunków mowa tutaj o nawet 100 latach.
  • Ograniczenie ingerencji w konstrukcję – metoda cięcia pozwala na osuszanie budynków z minimalną ingerencją w ich strukturę. Co prawda konieczne jest przecięcie muru, jednak nie wpływa ono w żaden negatywny sposób na trwałość konstrukcji. Natomiast kliny wbijane w płytę izolacyjną zapobiegają osiadaniu obiektu.
  • Krótki czas trwania zabiegu – wbrew pozorom osuszanie budynku przez podcinanie wcale nie zabiera wiele czasu. Wyspecjalizowani fachowcy potrafią skrócić czas wykonywania całego zabiegu do zaledwie 2-3 dni.
  • Niski koszt – wymieniając zalety omawianego rozwiązań, nie można pominąć kwestii kosztów. Przeprowadzenie procedury nie jest drogie, a okazuje się jeszcze korzystniejsze finansowo, gdy uwględnimy trwałość rozwiązania.

Nie ma wątpliwości, że osuszanie obiektu jest niezbędne, jeśli pojawi się w nim wilgoć. Gdy pochodzi z podciągania kapilarnego, najlepiej zastosować metodę podcinania i tworzenia nowej izolacji poziomej. To skuteczny sposób, dający trwałe efekty, a to wszystko niewielkim nakładem czasu i pieniędzy.

Sprawdź także:

Pawie pióra w domu. Oryginalna dekoracja czy źródło pecha? Jaka jest ich symbolika?

Pawie pióra to piękne i eleganckie ozdoby, które od wieków przyciągają uwagę swoją barwną i niezwykłą strukturą. Jednak...

Jakie zalety mają łóżka piętrowe?

Łóżka piętrowe nie są nową propozycją na rynku. Są to meble doskonale znane od wielu lat. Co więcej,...

Jak wybrać lampy do pokoju dziecięcego?

Urządzanie pokoju dziecięcego sprawia rodzicom wiele radości. Jednak, aby pomieszczenie to było funkcjonalne i estetyczne, trzeba przemyśleć kilka...

Dlaczego liście juki usychają? Czy obcinać suche liście juki?

Liście juki są piękną ozdobą w naszych domach, ale co się dzieje, gdy zaczynają usychać? To frustrujące pytanie...