Kilka słów na temat regulatorów temperatury

Regulatory temperatury są to urządzenia, które znajdują zastosowanie między innymi przy sterowaniu sprzętami wentylacyjnymi i grzewczymi. Do produktów, które nazwiemy mianem regulatorów temperatury możemy zaliczyć nieskomplikowane urządzenia, takie jak termostaty, które są łatwe w obsłudze, jak i w montażu. Stosujemy je głównie w układach o małej skomplikowalności oraz w takich, w których nie ma istotnych wymagań dotyczących dokładności utrzymywanej temperatury. Do najbardziej skomplikowanych procesów technologicznych – przykładowo do sterowania temperaturą w suszarniach przemysłowych (cukrownie) lub też w piecach (hartowniczych) – wykorzystywane są mikroprocesorowe regulatory temperatury zwane także sterownikami temperatury.

Sterowniki temperatury mogą utrzymywać  zadaną temperaturę między innymi w  zbiornikach, pomieszczeniach lub też całych procesach przemysłowych. Znajdują wykorzystanie również w niektórych sprzętach domowych. Posiadają zatem bardzo szeroki zakres zastosowania.

Regulator temperatur – podział

Spośród regulatorów dzieląc je pod względem rodzaju regulacji możemy wyodrębnić między innymi:

  • regulator ON-OFF z histerezą 
  • regulator proporcjonalny P,
  • regulator proporcjonalno–różniczkujący PD,
  • regulator proporcjonalno–całkujący PI,
  • regulator proporcjonalno–całkująco–różniczkujący PID (opcja zawierająca wyżej wymienione regulatory),
  • regulatory z algorytmem Fuzzy logic.

Wysokiej jakości regulatory temperatury od sprawdzonych producentów dostępne są w sklepie Elektrogiełda. Pełna oferta sklepu dostępna jest na stronie internetowej https://elektrogielda.com/49926-regulatory-temperatury. Elektrogiełda dostępna jest do Państwa dyspozycji zarówno na platformie internetowej, jak i stacjonarnie w Łodzi, Pabianicach oraz w Poznaniu. Aby jeszcze bardziej ułatwić Państwu dokonywanie zakupów na stronie sklepu znajdziecie Państwo filtry, dzięki którym można z łatwością znaleźć produkt o preferowanych parametrach.

Wybór właściwego urządzenia jest bardzo ważny, gdyż odpowiednio dopasowany do zastosowania regulator pozwala na bardzo sprawne działanie układu lub instalacji oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Czym jest termostat?

Termostat jest urządzeniem będącym najprostszą wersją regulatora temperatury. Nie jest to bardzo dokładne urządzenie, ale jest stosunkowo tanie, co może stanowić dużą zaletę przy niewymagających układach. Jego rolą jest utrzymanie danej, ustalonej temperatury. Ze względu na sposób zasilania możemy wyodrębnić termostaty elektroniczne i mechaniczne niewymagające zasilania. To co warto podkreślić to fakt, iż elektroniczne termostaty są znacznie bardziej dokładne niż termostaty mechaniczne. Zarówno termostat elektroniczny, jak również mechaniczny w zależności od wykonania co do obudowy może być instalowany w szafach sterowniczych w celu ich zarówno chłodzenia jak i ogrzewania co ma na celu utrzymania w nich optymalnej temperatury i stworzenie najlepszych warunków pracy umieszczonych tam urządzeń. Możemy je także znaleźć w urządzeniach domowych takich jak grzejniki elektryczne czy piekarniki, a także wykorzystywany jest w funkcji ogólnego regulatora temperatury instalowanego na ścianie – do utrzymywania stałej temperatury pomieszczeń.

Sprawdź także:

Jak przepisać dom? Załatw formalności bez stresu! To możliwe!

Posiadanie własnego domu to dla wielu ludzi spełnienie marzeń. Jednak, w pewnym momencie może pojawić się potrzeba przepisania...

Jak wybrać idealne klamki do okien w Twoim domu?

Klamki okienne to nie tylko elementy użytkowe w domu, ale również detale, które wpływają na wygodę i estetykę...

Szpachlowanie cena za 1m2

Nie można zaprzeczyć, że szpachlowanie jest zadaniem, z którym nie wszyscy sobie poradzą. Aby cieszyć się odpowiednią jakością...

Jaki fotel do salonu wybrać?

Fotele tapicerowane to wyposażenie, które potrafi odmienić każdy salon. Wybór odpowiedniego modelu powinien być jednak podyktowany obowiązującymi trendami,...