Najmodniejsze kolory we wnętrzach na 2023 rok

Trendy wnętrzarskie odzwierciedlają to, co dzieje się w ruchu kulturowym na świecie. Kolejni projektanci napędzają całą machinę, która każdego roku pokazuje nam najnowsze trendy w dziedzinie projektowania wnętrz. Oczywiście moda panująca we wnętrzach nie zmienia się tak często, jak w przypadku ubrań, dlatego nie musimy obawiać się o konieczność dokonywania corocznych przemian.  Inspiracje kolorystyczne dla wnętrz na 2023 rok zapowiadają się bardzo różnorodnie oraz kontrastowo. Sprawdźcie, jakie kolory będą na topie w tym roku!

Dlaczego warto śledzić trendy wnętrzarskie?

Jak wspomnieliśmy, nie zmieniają się one tak szybko, co moda ubraniowa. Mamy więc czas na zapoznanie się z najnowszymi propozycjami projektantów oraz na wprowadzenie zmian w swoich przestrzeniach. Oczywiście możemy co roku zauważyć wiodące tendencje, jednakże cała baza wnętrza przez lata może utrzymywać się na topie.

Dlaczego warto śledzić wspomniane zmiany? We własnej przestrzeni powinniśmy czuć się dobrze i przytulnie, gdy to uczucie zanika, należy wprowadzić metamorfozę. Nawet najmniejsza modyfikacja w pokoju czy salonie, może pozytywnie wpłynąć na nasze postrzeganie i odczucia z nim związane.

Krwista czerwień

To jeden z wiodących kolorów na rok 2023. Jest odważny, wyrazisty lubiący kontrasty. Czerwień zdecydowanie odświeży Wasze wnętrza. Dodatkowo bardzo mocno oddziałuje na nas oraz nasze zmysły, mocno przykuwając uwagę. A jakie wpływ ma na nastrój? Działa inspirująco, pobudzająco, wręcz wprowadza w dobre samopoczucie.

Jeżeli lubicie mocne zmiany, postawcie na zestaw mebli w kolorze czerwonym lub jego odmianach. Dla osób, które wolą stonowane wnętrza z ostrymi dodatkami, świetnie sprawdzą się elektryzujące uzupełnienia wnętrz w tej barwie.

Butelkowa zieleń

Wprowadza harmonię i elegancję, przybliżając nas do natury. W połączeniu z kolorem złotym, nasze pomieszczenia nabierają powagi oraz spokoju. Z użyciem tej barwy uzyskamy efektywne i nietuzinkowe pomieszczenia.

Zieleń działa na nas kojąco, uspokajająco, odprężająco oraz relaksująco. Z tego względu warto wykorzystać ją w projekcie sypialni, bądź salonie. Jak odmienić wnętrze za pomocą koloru butelkowej zieleni? Dowiecie się z poniższego linku:

Sprawdź: pomysły i aranżacje z użyciem butelkowej zieleni.

Klasyczny niebieski

To kolor bardzo uniwersalny, za pomocą którego zaprojektujemy nietuzinkowe rozwiązania w naszych wnętrzach. Mimo, iż jest to barwa z rodzaju chłodnych, warto zastosować ją w różnych odcieniach i z odmiennymi połączeniami, by uniknąć efektu „zimnego wnętrza”.

Mówi się, że to kolor marzycieli (błękit nieba, rześkość, głębia morza). Kolor ten mocno konotuje ze świeżością i czystością. Działa na nas kojąco oraz uspokajająco, pobudza do twórczego myślenia. Jak więc zastosować klasyczny niebieski w dekoracji wnętrza, by wykorzystać jak najlepiej potencjał, który za sobą niesie?

Dobrze spisuje się na ścianach i meblach, również w formie dodatków – zarówno w jasnych tonach, pastelowych, jak i mocnych, ciemnych. Bardzo dobrze sprawdza się łączenie poszczególnych odcieni i warto na nie postawić.

Energiczny żółty

Ciepły kolor zawsze jest dobrze widziany we wnętrzach. Wnosi on energię, radość i optymizm. Co prawda nie jest łatwo go skomponować w pomieszczeniach, ale idealnie dobrana kompozycja może przynieść niespodziewany efekt. Stosujmy go więc z umiarem, raczej tylko w nowoczesnych przestrzeniach.

Jeżeli zdecydowaliście się na białe, sterylne projekty, żółty będzie stanowił idealne ich przełamanie. Podobnie jest z szarością. Warto zdecydować się na te kontrasty przy stylizacji wnętrz.

Jak zastosować najmodniejsze kolory we wnętrzach?

Możliwości mamy wiele, a ostateczny wybór oczywiście należeć będzie do Was. Mocne kolory warto przeznaczyć na pojedynczą ścianę, np. na tle której stoi sofa lub łóżko. Dobrze sprawdzają się również jako przełamanie do kolorów bardziej monotonnych, takich jak: biel, szarość, beż.

Pojedyncze zielone, czy niebieskie dodatki, to również świetne rozwiązanie. Stawiając na minimalizm w kolorach, możecie osiągnąć wiele spójności w swoich wnętrzach. Pamiętajcie o kontrastach, ale nie dodawajcie wielu kolorów w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu nabierze ono charakteru, będąc jednocześnie przytulne.

Decydujcie się na takie dodatki, jak: poduszki, ceramikę, lustra, ramki do zdjęć, zasłony, czy narzuty. Kolor możecie przełamać również pojedynczym żółtym fotelem, a jeśli lubicie odważne wybory – sofą.

Podczas projektowania swojego wnętrza musicie kierować się przede wszystkim swoim gustem, trendy to jedno, a upodobania, to drugie. Oczywiście warto być na czasie i śledzić zmiany, które proponują nam projektanci, ale zawsze weryfikujcie pod swoje potrzeby i upodobania. Dzięki temu Wasze wnętrza będą nie tylko modne, ale również będziecie czuli się w nich po prostu dobrze.

Sprawdź także:

Wychodek na działce – przepisy

Zazwyczaj w przypadku ogródków działkowych ich właściciele nie mogą liczyć na to, aby podłączyć toaletę do kanalizacji. Dlatego...

Piec na pellet – cena, wady i zalety

Przy temacie ogrzewania danego mieszkania lub domu, zarówno nowi, jak i starzy lokatorzy mają wiele opcji do wyboru....

Bloczki styropianowe – oszczędny sposób na budowę wysokiej jakości basenu.

Budowa basenu w ogrodzie? Basen w ogrodzie jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Jest miejscem, gdzie rodzina i przyjaciele mogą się...

Zapowietrzone grzejniki – Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Zapowietrzone grzejniki mogą być prawdziwą zmorą niejednej instalacji grzewczej. Co prawda, samo gromadzenie się powietrza nie powoduje większej...