Zakaz palenia w kominkach 2022. Tym już nie napalisz w kominku!

Z początkiem nowego roku kalendarzowego w życie weszły normy, zwane również ekoprojektem (Ecodesign). Czym jest ekoprojekt i co on oznacza dla mieszkańców starszych kamienic, a także domków jednorodzinnych? Kogo obejmie zakaz palenia w kominkach? Czy będzie zakaz palenia w kominkach?

  • Ekoprojekt ma za zadanie ograniczenie palenia w kominkach lub piecach;
  • Każde województwo samo ustanawia ograniczenia co do palenia w piecach lub kominkach;
  • Zakaz palenia w kominkach wszedł w życie wraz z 1 stycznia 2022 roku;

Czy można palić w kominku?

Czy można palić w kominku? To pytanie bardzo często pada w kontekście norm wydanych przez Unię Europejską w ramach dyrektywy Ekoprojekt. Od początku tego roku w życie weszła ta dyrektywa i bezpośrednio dotyczy ona osób, które nie posiadają odpowiednich kominków, które posiadają certyfikat Ecodesign. Dyrektywa tyczy się również kominków, które są stosowane jako główne źródło ciepła w mieszkaniu. Dla wielu z Was definicja ekoprojektu może nie być zrozumiała, dlatego postaramy się wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi. Ekoproject to zbiór zasad i norm ustanowionych przez Parlament Europejski, który dotyczy wymagań energetyczno-emisyjnych. Dyrektywa ta ma być odpowiedzią na stale pogarszający się stan środowiska spowodowanego głównie przez emisję gazów cieplarnianych oraz pyłów.

Czy można palić w kominku? Analizujemy zakaz palenia w kominkach 2022
Czy można palić w kominku?

Zakaz używania kominków nie dotyczy tylko tych, które zostały wyprodukowane przez 2022 rokiem. Aby z kominka można było korzystać, musi on spełnić wymogi ekologiczne. Co ciekawe, żaden europejskie państwo nie zdecydowało się na objęcie całego kraju zakazem korzystania z pieców domowych. Warto dodać, że zakaz palenia w kominkach w Polsce tyczy się tylko kominków domowych, które nie spełniają wymogów ekologicznych, ale nie można z nich korzystać tylko w dniach, w których stężenie pyłów PM10 przekracza dopuszczalne normy.

Sprawdź: Piec na pellet – cena, wady i zalety

Warto się skupić na tym, jakie kominki spełniają wymogi Ekoprojektu. Unijna dyrektywa jasno określa, z jakich kominków można korzystać. Na tę chwilę nielegalne jest sprzedawanie pieców lub kominków z zamkniętą komorą spalania, które nie spełniają danych standardów. Piece lub kominki nie mogą emitować więcej niż 40 mg/m3 cząstek stałych (PM), emisja organicznych związków gazowych (OGC) takich pieców nie może przekraczać 120 mgC/m3, a także ich emisja tlenków węgla (CO) oraz tlenków azotów nie może przekraczać kolejno: 1500 mg/m3 oraz 300 mg/m3. Ponadto, sezonowa efektywność energetyczna pieca lub kominka nie może być niższa niż 65% oraz musi przekładać się na 75% sprawności źródła ciepła.

Do kiedy można palić w kominku? Analizujemy zakaz palenia w kominkach 2022

W Polsce w wielu miastach powoli zostaje wprowadzany zakaz palenia w kominkach oraz piecach. Niektórych domach i mieszkaniach (szczególnie w starszych blokach) głównym źródłem ciepła jest kominek. Do kiedy można palić w piecach oraz kominkach? Dyrektywa unijna nie określa jasno do kiedy można palić w kominkach, a bardzo ustalają to powiaty i gminy. W Krakowie oraz okolicznych miastach najwięcej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z domów jednorodzinnych i to przez ten fakt zostają wprowadzane radykalne kroki, aby jak najbardziej ograniczyć emisję.

Sprawdź: Ile kW pieca na m2, czyli dobór mocy kotła na pellet

Tak samo sytuacja wygląda w Poznaniu i Warszawie, gdzie codziennie można palić tylko w kominkach spełniających normy Ekoprojektu. Takimi kominkami są wszystkie, które zostały wyprodukowane w 2022 roku, a także te, które spełniają wyżej podane normy. W tych trzech miastach można palić w kominkach niespełniających wymogów ekologicznych, jednakże jest to możliwe tylko w dniach, w których stężenie pyłów PM10, które dostają się wraz z dymem do atmosfery, nie przekracza dopuszczalnych norm.

Według mediów, w Warszawie całkowity zakaz palenia w kominkach ma zostać wprowadzony do 2027 roku, ale warto dodać, że nie jest to potwierdzona informacja, a do kiedy można palić w kominku? Śląskie oraz Wielkopolska wprowadzają powoli restrykcje co do palenia w kominkach. Nie można palić niektórymi paliwami, a jest to dopiero początek ograniczeń.

Do kiedy będzie można palić drewnem? Każda osoba, która posiada kominek spełniający wymogi dyrektywy Unii Europejskiej będzie mogła palić drewnem, a także innymi rodzajami paliwami takimi jak wysokiej jakości węgiel, węgiel drzewny lub brykiet.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy w Twoim mieście można palić w kominku, warto sprawdzić informacje na stronie gminy lub lokalnego samorządu.

Kominek przepisy 2022

W wielu województwach zostały wprowadzone radykalne zmiany co do tego, kiedy można palić w piecach i kominkach, a także czym można w nich palić. Uchwały precyzyjnie określają, jakimi paliwami można palić w piecach. Według ustaw nie można używać niskiej jakości węgla, lecz także drewna niesezonowanego.

Sprawdź: Dofinansowanie do prądu. Sprawdź, jak uzyskać dopłatę dla gospodarstw domowych!

Ciężko jest zweryfikować, czy dane domostwo korzysta z legalnych paliw, dlatego należy się spodziewać różnego rodzaju kontroli, które mają na celu sprawdzenie źródeł ogrzewania, a także tego, czy dany piec lub kominek spełnia normy. Warte odnotowania jest to, że od lipca 2021 roku prowadzona jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zobowiązuje to każdego właściciela budynku (nieważne czy jest to blok, czy domek wolnostojący) do zgłoszenia, jak i czym ogrzewany jest budynek. Każdy właściciel budynku może spodziewać się kontroli, które mają na celu potwierdzenie złożonych deklaracji. Takie kontrole obejmują sprawdzenie całego budynku.

Od kiedy zakaz palenia drewnem?

W kominkach można palić drewnem sezonowanym i nic nie wskazuje na to, żeby było to zakazane. Warto dodać, że już teraz nie wolno palić drewnem niesezonowanym.

Od kiedy zakaz palenia w kominkach?

Zakaz palenia w kominkach wszedł w życie z 1 stycznia 2022 roku.

Czym można palić w piecu 2022?

W piecu można palić wysokiej jakości węglem, węglem drzewnym, drewnem sezonowanym.

Gdzie zakaz palenia w kominkach?

Na tę chwilę nigdy nie obowiązuje całkowity zakaz palenia w kominkach. W wielu miastach nie można palić kominkami, które nie spełniają wymogów ekologicznych.

Czy kominki na drewno będą zakazane?

Na tę chwilę nie można palić drewnem niesezonowanym i nic nie wskazuje na to, że zostaną zakazane kominki na drewno.

Czy ekogroszek będzie zakazany?

Ekogroszek nie będzie zakazany, ale można nim palić tylko w piecach i kominkach spełniających wymogi ekoprojektu.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Droga publiczna może być krajowa, wojewódzka, powiatowa i gminna. Kwalifikacja odbywa się na podstawie odpowiedniej ustawy z dnia...

Jak rozprowadzić ciepło z kominka? – porady

Kominek oprócz swoich walorów wizualnych jest przede wszystkim źródłem ciepła. W tradycyjnym rozwiązaniu ogrzewa on tylko pomieszczenie, w...

Elektronarzędzia Bosch dla profesjonalistów: Kluczowe cechy, które wyróżniają je na tle konkurencji

Każdy profesjonalista wie, że dobre narzędzia są kluczem do sukcesu w wielu projektach. Chociaż rynek elektronarzędzi jest zatłoczony wieloma...

Czy można mieć karmnik na balkonie? Dokarmianie zwierząt może być problematyczne

Karmniki dla ptaków cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników przyrody. Coraz więcej osób zastanawia się, czy można...