Gdzie przyda się zlew gospodarczy i jak go wybrać?

Zlew to jeden z najbardziej potrzebnych nam każdego dnia elementów domowego czy firmowego wyposażenia. Korzystamy z niego podczas mycia rąk i przedmiotów, w pracach gospodarczych czy też w trakcie przygotowywania jedzenia. Pewnego rodzaju odmianą zlewu jest zlew gospodarczy, który może być przydatny w wielu miejscach. Zastanówmy się zatem, gdzie warto go umieścić i na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy.

Przykładowe miejsca w domu, w których można wykorzystać zlew gospodarczy

Zlewy techniczne są bardzo cenionym dodatkiem do wielu domów jednorodzinnych. Warto umieszczać je w takich miejscach, w których najczęściej mamy do czynienia z pracami wymagającymi od nas dostępu do wody oraz z rzeczami, które nie są czyste. Przyda się więc w kotłowni, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.

Idealnym przykładem miejsca, w którym naprawdę warto umieścić zlew techniczny, jest pralnia. Jeśli w swoim domu posiadasz odrębne pomieszczenie przeznaczone na pralkę, suszarkę i niezbędne akcesoria, na pewno przyda się tam także zlewozmywak. Dzięki temu zawsze będziesz mógł swobodnie namoczyć swoje rzeczy i przygotować je do prania.

Zlew w firmie. Gdzie może być szczególnie przydatny

Podobnie jak w przypadku domku jednorodzinnego, w siedzibie przedsiębiorstwa także możemy zdecydować się na instalację zlewu. Warto to zrobić wszędzie tam, gdzie dostęp do bieżącej wody będzie korzystny dla pracowników ze względu na wykonywane przez nich zadania oraz BHP.

Zlew gospodarczy w pierwszej kolejności powinien więc znaleźć się w laboratoriach chemicznych, biologicznych czy innego rodzaju. Jest konieczny do czyszczenia sprzętu laboratoryjnego, usuwania nieszkodliwych odpadów (np. zużytej wody destylowanej), a także do regularnego mycia rąk, które jest podstawą bezpieczeństwa w takich miejscach.

Zlewy gospodarcze powinny także znajdować swoje miejsca w zakładach mechaniki samochodowej, warsztatach i pracowniach rzemieślniczych. Można wykorzystać go także w firmach zajmujących się przetwórstwem, produkcją czy też uprawą roślin.

Rozmiary zlewu gospodarczego

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie dopasowywania komory, to oczekiwane rozmiary. Zastanówmy się, co będziemy robić w zlewie? Czy będziemy wkładać tam duże przedmioty, czy może raczej znajdą się w środku wyłącznie niewielkie obiekty? Jakiego rodzaju prace będą wykonywane w zlewie?

W zależności od naszej decyzji możemy wybrać zlewy gospodarcze o różnych rozmiarach i głębokościach. Naszym zdaniem zazwyczaj im większy rozmiar i większa głębokość, tym więcej możliwości. Dobrze będzie posiadać także dobudowany do zlewu niewielki ociekacz, który pozwoli na położenie czy odstawienie chwilowo zbędnych przedmiotów.

Wysoka odporność na warunki, w których będzie pracować komora

W zależności od tego, jakie zadania będziemy wykonywać w zlewie gospodarczym, może on być narażony na różnorodne szkodliwe czynniki, w tym między innymi na działanie agresywnych środków chemicznych, rozpuszczalników czy smarów. Dlatego warto wybrać taki, który wykonany jest z bardzo odpornych na zniszczenie materiałów, na przykład z polipropylenu. W ten sposób unikniemy przedwczesnych uszkodzeń albo odbarwień komory.

Sprawdź także:

Jakie panele ścienne wybrać do dziecięcego pokoju?

Urządzenie dziecięcego pokoju nierzadko stanowi spore wyzwanie. Mnogość dostępnych na rynku propozycji może przyprawić o zawrót głowy, a...

Ile kosztuje mycie okien? Poznaj cennik na 2022 rok (z podziałem na województwa)

Ile kosztuje mycie okien? Cena za czyszczenie okien jest uzależniona od kilku czynników. Na cenę wpływa wielkość czyszczonej...

Nowoczesne szafy narożne. Kiedy warto na nie postawić?

Bez wątpienia szafa jest jednym z najbardziej funkcjonalnych mebli. Można w niej przechowywać zarówno ubrania, jak i obuwie,...

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Brzmi co najmniej dziwnie, jednak każdy, kto skorzysta z tej opcji –...