Porcelana na każdą okazję

Naczynia z porcelany to przedmioty pełne specyficznego kunsztu i artyzmu. Porcelana jest bowiem unikalnym i szlachetnym materiałem, który przez długi czas był wyznacznikiem statusu społecznego i majątkowego jej posiadacza, podobnie jak kolekcjonowane dzieła sztuki. Często ręcznie malowane serwisy przechodziły w wielu rodach z pokolenia na pokolenie, a ich wartość rosła wraz z czasem. Porcelana to zawsze piękny i wysmakowany upominek na każdą okazję. Począwszy od urodzin poprzez rocznice, a także jako prezent weselny.

Ceramika a porcelana

Ceramika to ogół naczyń wyprodukowanych z różnych glinek poprzez wypalanie w wysokich temperaturach. Wśród niej rozróżniamy porcelanę, fajans i kamionkę.

Słowem ceramika najczęściej określamy porcelit, czyli półporcelanę wytwarzaną są w podobny sposób jak porcelana z surowców gorszej jakości. Charakteryzuje się ona podobną do porcelany wytrzymałością i twardością. Fajans jest niekiedy mylony z porcelaną, ponieważ jest do niej podobny. Powstaje z zanieczyszczonego kaolinu i wypalany jest w temperaturze ponad 1000 stopni, a potem pokrywany jest nieprzeźroczystym szkliwem.

Kamionka jest najstarszym rodzajem ceramiki, wytwarzanym już w starożytności. Powstaje z mieszanki glin, piasku kwarcowego lub szamotu. Jej błyszczącą warstwę wierzchnią nadaje sól kuchenna, którą pokrywa się naczynia przed wypalaniem w temperaturze do 1300 stopni C. Jest ona bardzo odporna na działanie kwasów, stąd jej częste zastosowanie do długoterminowego przechowywania żywności.

Jak więc widać, każda porcelana jest ceramiką, lecz nie każda ceramika to porcelana. Porcelana uważana jest za ceramikę szlachetną o wysokiej jakości i sprzedawana jest często w specjalnych ekskluzywnych miejscach z luksusowymi produktami, takimi jak sklep z porcelaną Home & Passion, który przybliża zaczarowany świat tych kunsztownych produktów. Więcej znajdziesz na https://homeandpassion.pl/kawa-i-herbata/filizanki-do-herbaty-kawy/filizanki-do-kawy

Jak rozpoznać porcelanę?

Prawdziwą porcelanę rozpoznać można po dźwięku, wystarczy uderzyć ją nożem. Uzyskany dźwięk powinien brzmieć wysoko i czysto oraz w sposób przyjemny dla ucha. Niski i głuchy świadczy, że nie mamy do czynienia z porcelaną, ale jej imitacją. Ponadto oryginalna porcelana przepuszcza światło, a niskogatunkowa ceramika nie posiada takich właściwości.

Cechą charakterystyczna porcelany jest brak nasiąkliwości. W wypadku innych materiałów, jeśli dojdzie do zabrudzeń, chociażby tuszem lub atramentem, dochodzi do wsiąknięcia w strukturę, a usunięcie zabrudzenia staje się z czasem niemożliwe. W przypadku porcelany żadne zabrudzenie nie wsiąka w naczynie, nie pozostawiając na nich trwałych osadów ani plam.

Porcelana zawsze uważana była za towar niezwykle ekskluzywny, co powodowało, że na przełomie XVI/XVII wieku jej cena przekraczała cena srebra. Z tego powodu zysk z jej sprzedaży był ogromny i początkiem niejednej wielkiej fortuny bywały właśnie sklepy z porcelaną. Ponadto stać było na nią tylko osoby najbogatsze.
Dlaczego stała się ona tak popularna wśród osób z najwyższych sfer? Być może przyczynił się do tego przesąd, głoszący, że porcelanowe naczynie rozpada się, w zetknięciu z trucizną, a jak wiemy, tego środka używano bardzo często, aby pozbyć się niewygodnych krewnych czy przeciwników politycznych.

Porcelana – zawsze trafiony prezent

Porcelana, nazywana białym złotem, od zawsze była produktem pożądanym, ekskluzywnym i luksusowym. Jej wartość była porównywalna do wartości szlachetnych kruszców i zawsze chętnie wręczana jako wyjątkowy podarunek. Naczynia porcelanowe cechuje bowiem klasa, tradycja, wyrafinowanie i piękno. 
Porcelanowa zastawa stołowa pełni funkcje użytkowe i dekoracyjne. Filiżanki do herbaty wykonane z porcelany znakomicie sprawdzą się jako upominek wręczony z okazji urodzin, imienin, Dnia Mamy czy Dnia Babci. Można ofiarować ważnej osobie zarówno pojedyncze naczynia, jak i całe zastawy stołowe, w skład których, poza filiżankami, wchodzą spodki, talerze czy dzbanki.

Doskonałą propozycją na prezent ślubny może być porcelanowa stołowa zastawa wysokiej jakości. Można też ją ofiarować z okazji rocznicy ślubu. Zestaw filiżanek to również doskonały prezent na pożegnanie długoletniego pracownika albo na okrągłą rocznicę jego pracy.

Sprawdź także:

Zapowietrzone grzejniki – Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Zapowietrzone grzejniki mogą być prawdziwą zmorą niejednej instalacji grzewczej. Co prawda, samo gromadzenie się powietrza nie powoduje większej...

Eksmisja matki z dzieckiem 2023. Na jakich zasadach i kogo właściciel może wykwaterować lokatorów?

Konieczność dokonania eksmisji matki z dzieckiem jest trudnym i często dramatycznym zdarzeniem, które ma poważne konsekwencje dla obu...

Jakie fronty kuchenne są teraz w modzie?

Kuchnia dawno przestała być tylko miejscem, w którym przygotowujemy posiłki, ale stała się przestrzenią do wspólnego spędzania czasu...

Tarcze do szlifowania betonu

Beton można szlifować różnymi narzędziami – najczęściej wykorzystywane z nich to tarcze diamentowe lub tarcze spojone z ziarnem  węglika...