Jak urządzić pokój w stylu skandynawskim?

Poznaj najważniejsze cechy pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim. Jakie kolory oraz materiały są w nich najistotniejsze?

Styl skandynawski we wnętrzach

Jasne, otwarte przestrzenie, prostota, umiar, naturalne materiały i stonowane kolory to nieskomplikowane aranżacje, które wbrew pozorom wcale nie muszą być nudne. Mieszkanie w stylu skandynawskim jest dziś popularnym trendem, który od wielu lat cieszy się uznaniem na całym świecie. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim uniwersalnemu charakterowi i funkcjonalności.

Wnętrze skandynawskie ma bowiem być przytulne, a jednocześnie bez nadmiaru ozdób. Powinno się łatwo utrzymywać w nim ład i porządek, zaś sprzątanie go ma nie zajmować wiele czasu.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Ogromnie ważny jest odpowiedni dobór kolorów. Podstawę w tym stylu odgrywa biel z dodatkiem szarości i jasnego drewna. Taki zestaw barw zwykle trafia w gusta minimalistów, lecz jednocześnie stanowi idealną bazę do urozmaiceń i dekoracji w dowolnej kolorystyce. Bardzo charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są właśnie kolorowe poduszki na kanapie, dywan, fotel, zasłony, czyli detale, które można łatwo wymienić, gdy przyjdzie ochota na wprowadzenie do wnętrza odrobiny świeżości. Kolorami, cieszącymi się szczególnie dużą popularnością są tu: butelkowa zieleń, pastele, fiolet, granat, musztarda. Wybierając tekstylia do salonu, warto sięgać po naturalne materiały, bawełnę, len.

Jasne drewno to element, którego nie może tu zabraknąć. Meble skandynawskie do pokoju dziennego z reguły stanowią połączenie drewna z bielą, świetny efekt pozwoli stworzyć także drewniana podłoga lub chociaż panele imitujące drewno. Hitem dekoracyjnym są lamele, którymi można udekorować ścianę, albo stworzyć przepierzenie np. między częścią wypoczynkową salonu a aneksem kuchennym lub jadalnią.

Styl skandynawski we wnętrzach nie jest zamknięty i dopuszcza włączanie elementów wystroju typowych dla innych stylów. Jeżeli więc masz ochotę wyeksponować wiekowy zegar z kukułką, mosiężny stolik kawowy lub wzorzysty dywan z lat 90′ z pewnością świetnie wpiszą się w aranżację.

Białe biurka w kompozycji skandynawskiej

Jak urządzić pokój w stylu skandynawskim, z uwzględnieniem miejsca na biurko? To pytanie zadają sobie osoby pracujące zdalnie, organizujące sobie w domu gabinet, a także rodzice przygotowujący pokój dla uczniów lub studentów. Tu oczywiście obowiązują te same zasady kolorystyczne, o których wspomnieliśmy wyżej. Dlatego w tego rodzaju pomieszczeniach idealnie sprawdzają się białe biurka. Są uniwersalne i pasują do każdego wnętrza. Bez problemu możesz takie biurko ustawić w gabinecie, a gdy dziecko podrośnie, przenieść do jego pokoju.

Bardzo dobrze w skandynawskich stylizacjach wyglądają białe biurka z elementami drewna. Może to być drewniany blat, uchwyty, czy np. szuflady. Wybieraj między klasycznymi modelami z kontenerkiem lub minimalistycznymi wyposażonymi w płytkie szuflady pod blatem. Ergonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem są także białe biurka narożne. Pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zatem doskonale pasują do niewielkich pokoi lub nieustawnych gabinetów.

Sprawdź także:

Jak położyć fugę?

Położenie fugi nie wymaga specjalnych umiejętności, ani zatrudnienia eksperta. Każdy mężczyzna może położyć ją samodzielnie. Cały proces jej...

Jak wybrać odpowiednią firmę budowlaną?

Osobie, która ma w posiadaniu działkę budowlaną, zakupiła projekt swojego domu, załatwiła wszelkie formalności powiązane z uzyskaniem pozwolenia...

Transport towarów za granicę

Standardowe przesyłki za granicę wysyłane są zwykle droga lądową, w ciężarówkach, a w przypadku wysyłek międzykontynentalnych drogą lotniczą....

Jak wybrać odpowiednią aluminiową płytę kompozytową?

Podczas wyboru aluminiowych płyt kompozytowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich specyfikację, ale także na producenta, który...