Jak wybrać dobrą firmę z usługami elektrycznymi?

Bez instalacji elektrycznej nie może obejść się żaden budynek. Nie jest ważne, czy budujesz dom jednorodzinny, czy jako inwestor szukasz fachowej firmy elektrycznej, która położy instalacje w budynku wielorodzinnym. Bez wątpienia potrzebujesz elektryków, którym można zaufać. Jak wybrać dobrą firmę elektryczną?

Opinie, które świadczą o renomie firmy elektrycznej

Zanim zlecisz komukolwiek położenie instalacji elektrycznej we własnym domu, dokładnie sprawdź, jakie firmy elektryczne działają w Twojej okolicy. Wybór wykonawcy, którego firma działa niedaleko, prawdopodobnie wpłynie na wycenę. Koszty dojazdu oraz czas związany z podróżą i ewentualnym zakwaterowaniem pracowników firmy elektrycznej zazwyczaj ponosi bowiem inwestor lub zleceniodawca.

Wybór firmy działającej w okolicy ma jeszcze jeden ważny plus. Możesz zapytać krewnych i znajomych o opinie na jej temat. Zawsze warto zasięgnąć języka u najbliższych. Nawet jeśli ostatnio nie potrzebowali pomocy dobrego elektryka, być może słyszeli w pracy lub na grillu ze znajomymi, że ktoś dobrze lub niezbyt pochlebnie wypowiadał się na temat firmy elektrycznej, którą zatrudnił na swojej budowie. Doskonałym sposobem na szukanie opinii o fachowcach jest też Internet. Możesz po prostu skorzystać z popularnych opinii Google lub recenzji i komentarzy w mediach społecznościowych albo w portalach pomocnych w szukaniu fachowców. Doskonałym przykładem tego ostatniego jest Oferteo.

Wykształcenie i doświadczenie elektryków na pierwszym miejscu

Kiedy na podstawie opinii wyłonisz kilka firm elektrycznych, które chcesz zatrudnić, przyjrzyj się wykształceniu pracowników i ich doświadczeniu. Lepiej nie szukaj „złotej rączki”. Za instalacje elektryczne powinni bowiem odpowiadać wykształceni fachowcy, tacy jak technicy elektrycy czy absolwenci wydziałów elektrycznych uniwersytetów technicznych i politechnik. Kluczowe są również uprawnienia. Każdy, kto pracuje z prądem, musi mieć uprawnienia SEP (SEP to skrót Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Ich posiadanie powinien zweryfikować przyszły pracodawca na etapie rekrutacji.

Zawsze zwracaj również uwagę na doświadczenie i zakres dotychczasowych prac. Potrzeby w zakresie instalacji elektrycznych są bardzo różne, dlatego dobrze przemyśl, z jaką firmą najlepiej nawiązać współpracę. Chcesz mieć nie tylko typową dla domów jednorodzinnych instalację elektryczną, lecz także instalację potrzebną do fotowoltaiki i technologii inteligentnego domu? Upewnij się, że wybrane przez Ciebie firmy elektryczne w ogóle się nimi zajmują. Poza tym postaraj się znaleźć opinie na temat przedsiębiorstwa pozostawione w Internecie przez osoby, które zleciły mu podobny zakres prac. Inne firmy elektryczne mogą z kolei specjalizować się np. w instalacjach elektrycznych przemysłowych albo nieprzemysłowych, ale wykonywać wyłącznie duże i skomplikowane zlecenia w budynkach wielorodzinnych.

Pierwszy kontakt z firmą elektryczną ma znaczenie

Jeśli zawęziłeś krąg poszukiwań do kilku firm, zdecyduj się na współpracę z jedną z nich dopiero po nawiązaniu kontaktu. Koniecznie zapytaj o możliwy termin realizacji prac i czas trwania robót, poproś także o wycenę. Na tym etapie warto zapytać również o doświadczenie fachowców w wykonywaniu prac, które chcesz im zlecić. Na koniec pomyśl o umowie, w której należy zawrzeć termin realizacji, zakres prac oraz informacje o sposobie odbioru prac i ewentualnym postępowaniu na wypadek nieodebrania prac, np. z uwagi na usterki lub niezgodność z projektem.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Rozmnażanie hortensji – Jak rozmnożyć hortensje?

Hortensja ogrodowa jest jedną z najchętniej sadzonych roślin w przydomowych ogrodach. Roślina ta wyróżnia się dużymi kwiatostanami, które...

Kilka sposobów, jak skutecznie ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Spędzanie czasu wolnego w nagrzanym, dusznym mieszkaniu staje się coraz bardziej uporczywe. Wiadomo, że najlepszym sposobem na ochłodzenie...

Nowoczesne lampy do łazienki – jakie produkty wybrać?

Piękna łazienka to perfekcyjnie zaplanowana łazienka, w której zadbano o wszelkie szczegóły, w tym oczywiście właściwie dobrane wyposażenie,...

Kontenery biurowe – sposób na rozwój Twojej firmy

W Twoim biurze brakuje już miejsc dla kolejnych pracowników? Taka sytuacja może zahamować prawidłowy rozwój firmy, który warto...