Jak wybrać dobrą firmę z usługami elektrycznymi?

Bez instalacji elektrycznej nie może obejść się żaden budynek. Nie jest ważne, czy budujesz dom jednorodzinny, czy jako inwestor szukasz fachowej firmy elektrycznej, która położy instalacje w budynku wielorodzinnym. Bez wątpienia potrzebujesz elektryków, którym można zaufać. Jak wybrać dobrą firmę elektryczną?

Opinie, które świadczą o renomie firmy elektrycznej

Zanim zlecisz komukolwiek położenie instalacji elektrycznej we własnym domu, dokładnie sprawdź, jakie firmy elektryczne działają w Twojej okolicy. Wybór wykonawcy, którego firma działa niedaleko, prawdopodobnie wpłynie na wycenę. Koszty dojazdu oraz czas związany z podróżą i ewentualnym zakwaterowaniem pracowników firmy elektrycznej zazwyczaj ponosi bowiem inwestor lub zleceniodawca.

Wybór firmy działającej w okolicy ma jeszcze jeden ważny plus. Możesz zapytać krewnych i znajomych o opinie na jej temat. Zawsze warto zasięgnąć języka u najbliższych. Nawet jeśli ostatnio nie potrzebowali pomocy dobrego elektryka, być może słyszeli w pracy lub na grillu ze znajomymi, że ktoś dobrze lub niezbyt pochlebnie wypowiadał się na temat firmy elektrycznej, którą zatrudnił na swojej budowie. Doskonałym sposobem na szukanie opinii o fachowcach jest też Internet. Możesz po prostu skorzystać z popularnych opinii Google lub recenzji i komentarzy w mediach społecznościowych albo w portalach pomocnych w szukaniu fachowców. Doskonałym przykładem tego ostatniego jest Oferteo.

Wykształcenie i doświadczenie elektryków na pierwszym miejscu

Kiedy na podstawie opinii wyłonisz kilka firm elektrycznych, które chcesz zatrudnić, przyjrzyj się wykształceniu pracowników i ich doświadczeniu. Lepiej nie szukaj „złotej rączki”. Za instalacje elektryczne powinni bowiem odpowiadać wykształceni fachowcy, tacy jak technicy elektrycy czy absolwenci wydziałów elektrycznych uniwersytetów technicznych i politechnik. Kluczowe są również uprawnienia. Każdy, kto pracuje z prądem, musi mieć uprawnienia SEP (SEP to skrót Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Ich posiadanie powinien zweryfikować przyszły pracodawca na etapie rekrutacji.

Zawsze zwracaj również uwagę na doświadczenie i zakres dotychczasowych prac. Potrzeby w zakresie instalacji elektrycznych są bardzo różne, dlatego dobrze przemyśl, z jaką firmą najlepiej nawiązać współpracę. Chcesz mieć nie tylko typową dla domów jednorodzinnych instalację elektryczną, lecz także instalację potrzebną do fotowoltaiki i technologii inteligentnego domu? Upewnij się, że wybrane przez Ciebie firmy elektryczne w ogóle się nimi zajmują. Poza tym postaraj się znaleźć opinie na temat przedsiębiorstwa pozostawione w Internecie przez osoby, które zleciły mu podobny zakres prac. Inne firmy elektryczne mogą z kolei specjalizować się np. w instalacjach elektrycznych przemysłowych albo nieprzemysłowych, ale wykonywać wyłącznie duże i skomplikowane zlecenia w budynkach wielorodzinnych.

Pierwszy kontakt z firmą elektryczną ma znaczenie

Jeśli zawęziłeś krąg poszukiwań do kilku firm, zdecyduj się na współpracę z jedną z nich dopiero po nawiązaniu kontaktu. Koniecznie zapytaj o możliwy termin realizacji prac i czas trwania robót, poproś także o wycenę. Na tym etapie warto zapytać również o doświadczenie fachowców w wykonywaniu prac, które chcesz im zlecić. Na koniec pomyśl o umowie, w której należy zawrzeć termin realizacji, zakres prac oraz informacje o sposobie odbioru prac i ewentualnym postępowaniu na wypadek nieodebrania prac, np. z uwagi na usterki lub niezgodność z projektem.

Sprawdź także:

Kto płaci za remont w programie „Weekendowa metamorfoza”? I wszystko jasne…

"Weekendowa metamorfoza" to jeden z bardziej popularnych polskich programów o remontach wnętrz. Prowadzi go znany architekt Krzysztof Miruć,...

Eksmisja matki z dzieckiem 2023. Na jakich zasadach i kogo właściciel może wykwaterować lokatorów?

Konieczność dokonania eksmisji matki z dzieckiem jest trudnym i często dramatycznym zdarzeniem, które ma poważne konsekwencje dla obu...

Sztuczne kwiaty w doniczkach idealne na balkon!

Balkon to idealne miejsce do popołudniowego relaksu, opalania i organizowania przyjęć w duchu garden-party. W dobie gęstych zabudowań...

Nowoczesne systemy szyb przesuwnych tarasowych: innowacyjne rozwiązania dla wnętrza i przestrzeni zewnętrznych

Do większości nowo wybudowanych mieszkań i domów przynależy przestronny balkon lub taras. Właściciele takich nieruchomości mają możliwość spędzania...