Jak wybrać lampy do jadalni?

Kuchnię często nazywa się sercem domu, ale to jadalnia z reguły zajmuje w nim szczególne miejsce. Tutaj możesz wraz z rodziną oddać się rozrywce, czy toczyć ważne rozmowy do późnych godzin nocnych. Jednak jadalnia to przede wszystkim miejsce wspólnych posiłków. Wchodząc do niej, powinniśmy odłożyć wszystkie problemy na bok i móc oddać się przyjemnej rozmowie przy smacznych daniach. Spróbuj podkreślić ciepło, nastrój i atmosferę tego wyjątkowego pomieszczenia w domu, wybierając idealną oprawę oświetleniową swojej jadalni.

Zanim zdecydujesz, jakie oświetlenie do jadalni wybrać

Przed podjęciem decyzji o oświetleniu jadalni, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim weź pod uwagę przestrzeń i istniejące meble i wyposażenie. Centralnym punktem każdej jadalni jest stół, który powinien być decydującym elementem przy wyborze oświetlenia. Lampa nad stołem jadalnym to zarówno piękna ozdoba uzupełniająca wystrój, jak i źródło światła, dzięki któremu można zjeść posiłek, poczytać, czy zająć się pracą. 

Jaką lampę do jadalni wybrać

Typowa lampa do jadalni posiada klosz, który kieruje światło na stół. Jest to rozwiązanie, które pozwala oświetlić wszystko to, co znajduje się na stole i równocześnie nie jest męczące dla osób, które przy nim siedzą. Klosze lamp do jadalni bardzo często są wykonane z nietransparentnego szkła, aby nie powodować zbytniego rozpraszania światła. Dzięki temu łatwiej jest zachować przytulną atmosferę jadalni. Możesz również zdecydować się na nieco bardziej oryginalne rozwiązanie i wybrać lampę składającą się z kilku kloszy, które  zawieszone są na różnych wysokościach. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wybór kloszy w różnych tonacjach dobranych do wystroju jadalni. 

W ofercie Abanet znajdziesz lampy do jadalni w nowoczesnym wydaniu. Co ciekawe, przekonasz się, że nowoczesność to znane i cenione materiały w zupełnie nowych odsłonach, które nie tylko rozświetlą twoją jadalnię, ale również nadadzą jej wyrazistości i elegancji. Metal, sklejka, dmuchane szkło – wybór jest szeroki i daje mnóstwo możliwości.

Jak wysoko powiesić lampę w jadalni

Aby oświetlenie w jadalni spełniło swoją funkcję, należy dobrze przemyśleć jego umiejscowienie. Szczególnie ważna jest wysokość, na jakiej umieszczone są lampy nad stołem. Przyjmuje się, że lampę w jadalni wiesza się na wysokości 60-70 cm nad stołem. Innym wyznacznikiem wysokości prawidłowo zamontowanej lampy w jadalni jest odniesienie do osoby stojącej przy stole. Lampa powinna wówczas znajdować się na wysokości oczu osoby stojącej. Dzięki temu światło nie razi i tworzy właściwy nastrój.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej popularnych elementów na każdym placu zabaw jest oczywiście piaskownicy. Wielu rodziców, a...

Drzwi wewnętrzne: czym kierować się przy zakupie, aby wybrać idealny model?

Wybór drzwi wewnętrznych nie może być dziełem przypadku, czy promocyjnej ceny. Dobrze go przemyśl, zanim dokonasz zamówienia. Drzwi wewnętrzne...

Ochrona i konserwacja mebli ogrodowych – kompletny przewodnik

Właściciele przestrzeni zewnętrznych doskonale wiedzą, że meble ogrodowe to inwestycja na lata, wymagająca jednak odpowiedniej troski. Ochrona i...

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?

Gdy w domu mieszka maluch, rodzice są odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo. Jednym z elementów, które zagrażają bezpieczeństwu dziecka...