Jak wybrać odpowiedni model drabiny do własnych potrzeb?

Drabina jest rzeczą bardzo przydatną, nawet w domu, chociażby do wieszania firan czy mycia wysokich okien. Jest to rzecz pożyteczna, jednakże warto wiedzieć, że drabiny występują w wielu różnych modelach. Na rynku możemy znaleźć rozmaite drabiny, różniące się między sobą zarówno zastosowaniem, jak i wyglądem. Jak zatem wybrać odpowiedni rodzaj drabiny do własnych potrzeb? Doradzamy w niniejszym artykule.

Modele drabin – różna wysokość oraz rodzaj

Rozmyślając nad wyborem drabiny należy przede wszystkim zastanowić się, do czego będziemy ją wykorzystywać. Będziemy używać jej w domu? A może w ogrodzie? Warto mieć to na uwadze, ponieważ drabiny różnią się rodzajem oraz wysokością.

Do domowych prac sprawdzi się niewysoka, maksymalnie czterostopniowa drabina. Do ogrodu może przydać się nieco wyższa, albo też dobrym rozwiązaniem może się okazać drabina teleskopowa, której wysokość można regulować samodzielnie. Wymaga ona jednak opierania o pionowe powierzchnie, przez co nie będzie tak funkcjonalna jak podest rozstawny. Można także wyróżnić wielofunkcyjne drabiny, które można składać oraz rozkładać.

Drabina drewniana i stalowa

Na rynku znajdują się drabiny wykonane z różnych materiałów. Jednym z bardziej znanych rodzajów drabin są drabiny wykonane z drewna. Są one popularne głównie ze względu na swoją cenę, jednakże drewno nie jest wytrzymałym materiałem i może łatwo ulec zniszczeniu

Jest narażone na zniszczenia, ale jednocześnie słabo przewodzi prąd, co sprawdza się podczas prac z elektrycznością. Drabiny wykonane z drewna nie mogą być także wystawiane na działanie wilgoci.
Kolejnym materiałem, z jakich wykonuje się drabiny, jest stal. Stal posiada wyjątkowe właściwości wytrzymałościowe oraz wyróżnia się niską ceną. Największą wadą stali jest spora waga. Nie przyda się ona zatem do miejsc, w których konieczne jest przenoszenie drabiny z miejsca na miejsce.

Drabiny wykonane z włókna szklanego i aluminium

Wyróżnić możemy także drabiny wykonane z włókna szklanego oraz aluminium. Drabiny z włókna szklanego są lekkie, wytrzymałe i nie przewodzą prądu elektrycznego. Ich wadą jest natomiast bardzo wysoka cena.

Drabiny aluminiowe są najpopularniejszym typem drabin. Są one nieco droższe niż stalowe czy drewniane, jednakże są odporne na uszkodzenia, lekkie oraz wytrzymałe. Ponadto, można ją przechowywać na zewnątrz, bez obaw o zniszczenie.

Przydatne funkcje drabin, które warto znać

Zdecydowanie najbardziej polecane drabiny to takie, które są wykonane z aluminium. Wybierając drabinę, należy wybierać drabiny profesjonalne. Warto także zwrócić uwagę na to, iż drabina powinna posiadać możliwość rozstawienia, bez konieczności opierania jej np. o ścianę.

Ponadto, drabina powinna posiadać antypoślizgowe zakończenia. Przed wyborem drabiny warto także sprawdzić, czy jej stopnie posiadają ryflowaną powierzchnię, która zabezpiecza przed poślizgnięciem się. Niektóre modele drabin są również wyposażone w półeczkę, która jest umieszczona na ich szczycie. Jest ona polecana, aby odkładać na niej narzędzia i inne potrzebne przedmioty w trakcie pracy na drabinie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Urządzenia, które są niezbędne na budowie

Budowa to wieloetapowy proces, w trakcie którego niezbędne są różnego rodzaju narzędzia. Dzięki temu prace przebiegają sprawniej i...

Montaż mebli – oszczędność czasu: korzyści z wynajmu profesjonalnego montażysty

Często okazuje się, że montowanie mebli to praca wymagająca czasu, cierpliwości i umiejętności. Dlatego coraz więcej osób decyduje...

Wymiana instalacji elektrycznej – co, jak, kiedy i za ile?

Instalacja elektryczna to niezwykle ważny element każdego budynku, który umożliwia nam korzystanie z prądu elektrycznego i szeregu urządzeń,...

Jaki puf wybrać do przedpokoju?

Przedpokój to miejsce, które często nie jest zagospodarowane, a przez to też nie wykorzystujemy jego potencjału. Dlatego czas...