Żyworódka to niezwykle popularna roślina. Wiele osób przekonuje do niej fakt, że nie wymaga pielęgnacji i jest bardzo prosta w uprawie. Wystarczy niewiele, a stanie się ozdobą każdego domu. Jest nie tylko estetyczna, ma także inne pożyteczne zastosowanie. Zapobiega wielu dolegliwościom i może pomóc w zmaganiach z niektórymi nieprzyjemnymi chorobami. Niestety, lecz często można spotkać się z nie jednym, a dwoma gatunkami żyworódki. Pierwszy jest przyjazny i ma wiele prozdrowotnych właściwości, drugi jest trujący i niebezpieczny dla zdrowia! Sprawdź żyworódka trująca: zdjęcia i przekonaj się, jak wyglądają poszczególne odmiany.
- Rozpowszechnione są dwa gatunki żyworódki;
- Żyworódka pierzasta jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i można ją stosować na wiele dolegliwości;
- Żyworódka trująca, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia;
- To konieczne, aby wiedzieć, jak wyglądają dwa gatunki, a ich rozróżnienie może uratować życie.
Która żyworódka jest trująca?
Skoro na rynku można spotkać się z dwoma popularnymi rodzajami żyworódki, skąd mieć pewność, że ta, którą mamy w domu jest bezpieczna dla Ciebie i domowników? Na szczęście nie jest trudno je rozróżnić. Nawet niewprawne oko dostrzeże kluczowe różnice, które mogą uchronić przed tragedią. Która żyworódka jest lecznicza? To właśnie żyworódka pierzasta jest bezpieczna dla zdrowia, co więcej często stosuje się ją przy leczeniu dolegliwości takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Zobacz żyworódka pierzasta: zdjęcia i sprawdź, jak wygląda ta ciekawa roślina. Jej listki są drobne, pierzaste, a z nich wyrastają kolejne. To właśnie one są kluczowe i pozwalają szybko rozpoznać dany rodzaj. Wrażliwi na zatrucie są szczególnie domowi pupile, czyli koty i psy. Objawy zatrucia to:
- biegunka
- zmniejszenie apetytu
- ślinotok
- wymioty
- osłabienie
- rozszerzenie się źrenic
Jak wygląda żyworódka trująca?
Niestety, ale żyworódka pierzasta bardzo często jest mylona z wersją trującą. Aby tego uniknąć, konieczne jest przeanalizowanie ich wyglądu i zwrócenie uwagi na kluczowe cechy, które pozwolą Ci szybko rozpoznać dany gatunek. Jak wygląda żyworódka trująca? Zdjęcia dobrze oddają jej aparycję. Jej liście są ciemnozielone, trójkątne i mięsiste. Na ich krawędziach często można zauważyć masę małych roślinek, rozmnóżek. Liście żyworódki trującej mają długość od 15 do nawet 30 centymetrów, a ich szerokość wynosi między 2 a 5 centymetrów.
Sprawdź: Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa
Co zrobić, gdy żyworódka trująca zostanie spożyta? Najlepiej szybko udać się do lekarza lub weterynarza, gdzie zostanie przeprowadzone płukanie żołądka. Jeżeli spożyje ją osoba dorosła, nic nie powinno się stać. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, dla swojego bezpieczeństwa wystarczy wypić sporą ilość wody i zażyć węgiel aktywny.
Żyworódka trująca zdjęcia
Jeśli żyworódka trująca podoba Ci się z wyglądu i bardzo chciałbyś, aby stała się ozdobą Twojego domu, o ile nie masz zwierząt, nie ma co do tego przeciwwskazań. Jej pielęgnacja jest bezpieczna, gdyż szkodliwe substancje nie są w stanie przedostać się przez skórę. Żyworódka trująca, Daigremonta ma piękne kwiaty. Mają formę luźnej wiechy, ich szypułki wynoszą między 5 do 10 milimetrów, a kielichy od 2,5 do 6 milimetrów. Ta żyworódka to roślina sukulentowa, dwuletnia lub wieloletnia. Koniecznie zapoznaj się z dwoma gatunkami!
Sprawdź: Rośliny odstraszające komary [kwiaty, zioła, krzewy i drzewa]
Na rynku popularne są dwa gatunki żyworódki, jedna jest trująca, druga natomiast ma wiele prozdrowotnych właściwości. Żyworódka trująca charakteryzuje się długimi, mięsistymi i ostro zakończonymi liśćmi. Żyworódka pierzasta, czyli bezpieczna ma malutkie, pierzaste liście.
To żyworódka pierzasta ma wiele prozdrowotnych zastosowań. Wyróżniają ją małe, zielone, pierzaste listki. Ten rodzaj łagodzi wszelkie problemy żołądkowe, pomaga na dolegliwości skórne, trądzik, a nawet łagodzi objawy zapalenia stawów.
Żyworódka pierzasta jest niezwykle prosta w hodowli, nie potrzebuje dużo. Wymaga jedynie w miarę przepuszczalnego podłoża. Najlepiej postawić ją w miejscu jasnym, jednak nie w bezpośrednim słońcu.