Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do salonu? Jest to pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel mieszkania planujący lub wykonujący remont, a także każdy przyszły właściciel, który jest w trakcie budowy domku wolnostojącego. Wybór odpowiedniej barwy światła do salonu może nie tylko poprawić codzienne samopoczucie, lecz także może okazać się pomocne w wielu codziennych czynnościach. Dowiedz się jaką barwę światła wybrać i dlaczego.

  • Barwa ciepła pasuje do pomieszczeń przeznaczonych do relaksu i odpoczynku;
  • Zimna barwa pasuje do pomieszczeń, w których wykonywane są czynności wymagające skupienia;
  • Barwy świateł możemy podzielić na trzy grupy ze względu na temperatury: ciepłe, neutralne i zimne;

Jakie światło do salonu?

Jakie światło w salonie? Jest to pytanie, które wiele osób zlecających prace budowlane lub remontowe zadaje sobie przy planowaniu salonu. Wybór barwy i rodzaju światła w salonie może wydawać się wyborem nieznaczącym, jednak ma to wpływ na codzienne czynności, które wykonujemy w salonie – bez wątpienia salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu w ciągu dnia, dlatego odpowiednia barwa żarówek jest ważna.

Sprawdź: Narożnik do małego salonu – jaki wybrać?

Przede wszystkim warto skupić się na podziale barw, jaki obecnie panuje. Możemy wyróżnić trzy rodzaje światła w żarówkach ze względu na barwy. Barwy możemy podzielić na trzy grupy: ciepłe, neutralne i zimne, a temperaturę barw mierzymy w Kelwinach. Im wyższa temperatura barwy, tym światło zimniejsze. O ciepłych barwach mówimy w przedziale od około 2500K do 3500K, neutralna to 4000K do 4500K, a zimna to przedział pomiędzy 6000K do 6500K.

Jaka barwa światła do salonu?
Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do salonu będzie najlepszym wyborem? Wydawać by się mogło, że temperatura barwy światła nie ma na nas żadnego wpływu, jednak jest odwrotnie. Odpowiednio dobrana temperatura barwy może wpłynąć nie tylko na nasz nastrój, lecz także efektywność jakiejkolwiek czynności lub pracy, dlatego wybór odpowiedniej barwy światła w salonie jest ważna, ponieważ to tam wykonujemy większość codziennych, domowych czynności.

Jaka barwa światła do salonu: ciepła czy zimna?

Wybór barwy światła do salonu jest bardzo trudnym zadaniem, które w dużej mierze opiera się na naszych preferencjach. Więc jaki kolor światła do salonu będzie najlepszy? Wszystko to tak naprawdę zależy od naszych preferencji, ale krąży opinia, że wybór odpowiedniej barwy wpływa na naszą efektywność i samopoczucie. Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno współgrać z aranżacją wnętrza.

Żarówki o ciepłej barwie z powodzeniem można zastosować w pomieszczeniach, które będą przeznaczone do relaksu i odpoczynku, a żarówki o barwie zimnej bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których będziemy chcieli się bardziej skupić – takim pomieszczeniem będzie np. domowe biuro.

Sprawdź: Żółty kolor ścian z czym łączyć?

Skoro wiecie już jakie barwy nadają się do danego miejsca, można skupić się na tym, które z nich pasuje do salonu. Pytanie „światło ciepłe czy zimne do salonu?” ma jedną i bardzo prostą odpowiedź – do salonu najlepszym wyborem będzie światło ciepłe, a dlaczego? Salon to miejsce, w którym wykonujemy wiele codziennych czynności, które nie wymagają od nas większej koncentracji, ale główną funkcją jaką ma spełniać to pomieszczenie, to zapewnić nam stosowne miejsce do relaksu oraz odpoczynku. W salonie można również zastosować oświetlenie mieszane, które polega na tym, że stosuje się światło o barwie ciepłej i zimnej w jednym pomieszczeniu.

Barwa światła LED

W sklepach budowlanych lub elektrycznych, w których możemy znaleźć elementy oświetlenia lub akcesoria związane z oświetleniem można znaleźć taśmy, lub żarówki LED, które odpowiedzialne są za dostarczenie nam światła. Światła LED to jeden z najlepszych i najzdrowszych dla oka rodzajów światła, jednocześnie są one najtrwalsze, a także najbardziej ekonomiczne. Oczywiście światła LED również podlegają podziałowi na temperaturę barwy światła.

W sklepach możemy znaleźć wiele żarówek lub taśm LED o różnych temperaturach, które nadają się do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Sklepy budowlane lub elektryczne oferują nam światła LED o temperaturze nawet poniżej 2000K. Takie światło jest wykonane wyłącznie w celach dekoracyjnych, a jego temperatura porównywalna jest do temperatury świeczki lub ogniska. Oprócz źródeł światła o skrajnych temperaturach możemy znaleźć wiele innych żarówek lub taśm LED o różnych temperaturach. Warto podać podział barw żarówek LED, ponieważ nieco on się różni od podziału standardowych żarówek.

  • 2200K jest to światło bardzo ciepłe, które powinno zostać wykorzystane w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i odpoczynku.
  • 2700K – 3000K – taki przedział temperatury barwy światła zbliżony jest do barwy tradycyjnej, ciepłej żarówki. Takie światło również idealnie nada się do pomieszczeń, które przeznaczone są do relaksu i odpoczynku, a to wszystko przez fakt, że wprowadza ono przyjemny, ciepły nastrój.
  • 4000K – jest to barwa neutralna, która pasuje do każdego rodzaju pomieszczeń, a także do każdej kolorystyki panującej w pokoju. Ze względu na swój uniwersalizm jest ona bardzo popularna – wybierają ją nie tylko osoby lubiące zimne światło, lecz także przez osoby lubiące światło ciepłe.
  • 6000K – takie światło jest całkowicie zimnym światłem, które dobrze nadaje się do pomieszczeń, w których wykonujemy czynności wymagające od nas skupienia oraz koncentracji, jak np. biuro.
  • 10000K – jest to jedna z najzimniejszych barw światła, która jest prawie niebieska. Taka barwa jest jedynie ozdobna.
Jaka barwa do biura?

Z racji tego, że biuro to miejsce, które często wymaga od nas skupienia najlepsze będzie wybranie światła o barwie zimniejszej.

Jakie światło w domu – ciepłe czy zimne?

Wybór światła do domu jest bardzo trudne, a to wszystko ze względu na preferencje, a także właściwości każdej z temperatury barw. Jeśli masz problem z wybraniem barwy, warto wybrać światło o barwie neutralnej.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak odetkać mocno zatkany zlew w kuchni?

Kiedy zatka Ci się zlew w kuchni, często nie wiesz co zrobić. Sytuacja ta czasami bywa dość problematyczna,...

Najdroższy dom na Świecie. Luksus nie zna granic! Przegląd najdroższych rezydencji

Przegląd najdroższych domów na świecie. Przyjrzyjmy się najbogatszym rezydencjom, od luksusowych posiadłości w USA po wystawne pałace w Europie.

Osuszanie budynku metodą cięcia – nowa izolacja pozioma w walce z wilgocią

Osuszanie wilgotnych budynków jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałości konstrukcji oraz zdrowego i komfortowego środowiska dla mieszkańców. Istnieje wiele...

Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje kryształowe oświetlenie

Nie ma wątpliwości, że kryształowe żyrandole to jedne z najbardziej efektownych lamp dostępnych na rynku. Cieszą się niegasnącą...