Jaką drabinę wybrać do wymagającego ogrodu?

Ogród czy sad to zajęcie przez cały rok. Wiele prac przy drzewach i wysokich krzewach trzeba w nim wykonać na wysokości. W zadaniach tego typu nieoceniona okaże się dobra drabina.

Przegląd rodzajów drabin dostępnych na rynku

Myśląc o pracach ogrodowych zazwyczaj przychodzi na myśl grzebanie w ziemi. Jednak wiele roślin wymaga pielęgnacji części nadziemnych, zwłaszcza te przerastające ludzki wzrost. Będą to głównie drzewka ozdobne, owocowe oraz krzewy, które pozostawione bez ingerencji właściciela dziczeją. Chcąc prowadzić ogród fachową ręką należy pomyśleć o odpowiedniej drabinie.

Pierwszym rodzajem są proste drabiny jednostronne, jakie znamy od lat. Mogą być wykonane z drewna lub metali takiego jak stal czy aluminium. Zdecydowanie przydadzą się na każdym podwórku. Mają jednak jedną wadę – muszą mieć oparcie, co nie zawsze może być osiągnięte w ogrodzie.

Dlatego warto rozejrzeć się za drabinami rozkładanymi. Sprzęt taki do prac na zewnątrz musi być wyposażony w szeroką podstawę, która uchroni nóżki przed zapadaniem się w ziemię pod ciężarem. Drabinę rozkładaną można ustawić gdziekolwiek – nie potrzebuje oparcia. Dzięki temu doskonale nadaje się do prac na świeżym powietrzu i jest bezpieczna.

Równie poręczne okażą się wzwyżki. Są to małe, rozkładane podesty pozwalające sięgnąć na pół czy też nawet metr wyżej, niż z ziemi. To także bezpieczne i lekkie narzędzia, doskonale sprawdzą się przy pracach ogrodowych.

Ostatnim rodzajem będą drabiny rozsuwane. One też mogą łączyć w sobie cechy tych rozsuwanych, ale dodatkowo dają możliwość wspinania się na dość pokaźne wysokości. Pozwoli to np. sięgnąć do czubka drzewa.

Do czego przyda się drabina w ogrodzie?

Wokół domu zawsze jest coś do zrobienia. Warto mieć na podorędziu kilka różnych drabin, gdyż każda przyda się do czego innego. Prosta, nierozsuwana drabina to idealne rozwiązanie by szybko naprawić elewację czy wyczyścić rynnę, w dodatku łatwo ją przechować wieszając ją na ścianie. Drabina rozkładana pozwoli wykonywać porządki nie tylko w ogrodzie, ale też w domu. Okaże się nieoceniona przy wieszaniu firanek i myciu okien. Na zewnątrz zapewni zaś stabilizację przy prześwietlaniu koron drzewek owocowych i zbiorze jesiennych darów natury. Do powieszenia budki lęgowej na czubku wysokiego drzewa albo przy naprawie talerza anteny satelitarnej idealna będzie zaś drabina rozsuwana, pozwalająca wspiąć się kilka metrów w górę.

Jaką drabinę wybrać do prac ogrodowych?

Warto też zastanowić się nad tym, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w ogrodzie. Najtańsze są drabiny stalowe, ale ich ciężar zdecydowanie da o sobie znać przy paradowaniu z nią po podwórku. Zdecydowanie lżejsza będzie drabina drewniana, jednak tę należy przechowywać w suchym miejscu i należycie konserwować. Dlatego najlepiej wydać kilka złotych więcej i sprawić sobie porządną drabinę aluminiową. Z całego powyższego zestawienia okaże się najlżejsza, a przy tym równie wytrzymała. Wyższa cena zdecydowanie zwróci się w zdrowiu – jej dźwiganie nie stanowi żadnego kłopotu, co docenią zwłaszcza ogrodnicy na zasłużonej emeryturze.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak obliczyć metry kwadratowe? To proste!

Liczenie metrów kwadratowych powierzchni użytkowych skrywa kilka tajemnic. W jaki sposób określić liczbę potrzebnych paczek płytek? Jak obliczyć...

Energooszczędne urządzenia w domu – jakie wybrać i dlaczego warto?

Energooszczędne urządzenia są coraz bardziej popularne ze względu na korzyści, jakie oferują. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób...

Nawet w mieszkaniu możesz mieć własny ogródek! Dowiedz się, kiedy siać pomidory w domu – sprawdź kalendarz 2023!

Czy marzysz o tym, aby mieć własne, soczyste pomidory prosto z ogrodu, ale nie masz dostępu do działki...

Rodzaje basenów przydomowych. Jak wybrać idealny?

Któż z nas podczas gorących, wakacyjnych dni nie marzył o przyjemnej kąpieli w basenie, w zaciszu swojego ogrodu?...