Prezent na parapetówkę do nowego mieszkania – co wybrać, a czego unikać?


Nawet kiedy parapetówka nie oznacza wielkiej imprezy, a raczej spotkanie w małym gronie, wciąż nie wypada przychodzić z pustymi rękami. Odwiedzając rodzinę czy znajomych w nowym mieszkaniu, tradycja nakazuje przynieść ze sobą choćby drobny upominek. Zaleca się, żeby było to coś przydatnego w domu, jak elementy wyposażenia, akcesoria kuchenne czy dekoracje.

Jeśli można zapytać gospodarzy, czego im brakuje, wybór nie powinien być trudny. Gorzej jeśli nie odpowiadają wprost na takie pytanie albo nie ma się z nimi na tyle bliskiej relacji, żeby móc je swobodnie zadać. Co wtedy robić? Oto kilka wskazówek.

Pomysły na prezent na nowe mieszkanie

Jeżeli zna się właścicieli nowego mieszkania i wie nieco o ich zainteresowaniach, dobrym pomysłem będzie dobranie upominku właśnie pod nie. Mowa nie tylko o pasjach czy sposobie spędzania wolnego czasu, ale i nawet takich upodobaniach, jak na przykład picie kawy. Wiedząc, że gospodarze parapetówki nie wyobrażają sobie dnia bez gorącej kawy, można sprezentować im kubki szklane do jej ulubionego rodzaju, w tym na przykład espresso albo wysokie naczynia do latte. Prezentem może stać się także młynek do kawy ziarnistej, kawiarka, albo niewielkich rozmiarów ekspres kapsułkowy. Przed wyborem warto dyskretnie dopytać, czy obdarowywani nie posiadają już konkretnych akcesoriów.

Artykuły kuchenne to bardzo częste prezenty do nowego mieszkania. Są praktyczne, a ich wybór jest do prawdy ogromny. Wśród tych, które dobrze sprawdzą się w roli prezentu na parapetówkę, wymienić można między innymi:

 • naczynie żaroodporne z pokrywką;
 • wagę kuchenną;
 • elegancki serwis obiadowy;
 • zestaw noży;
 • fartuch i rękawice;
 • deskę do krojenia;
 • rzadko używane sztućce jak widelczyki do ciasta.

Poza przyborami niezbędnymi w kuchni, na parapetówkę można podarować gospodarzom również upominki takie jak:

 • gruby koc w dużym rozmiarze;
 • roślina doniczkowa;
 • wazon;
 • zegar ścienny;
 • dyfuzor zapachowy do wnętrz.

Jakich prezentów na parapetówkę lepiej unikać?

Wybór prezentów na nowe mieszkanie jest duży, jednak nie wszystkie zawsze okażą się dobrym wyborem. Jakich upominków unikać? Wśród artykułów kuchennych zaleca się nie wybierać pojedynczych elementów zastawy. Zwłaszcza jeśli gospodarze dopasowują do siebie wyposażenie kuchni, nie będą zadowoleni z pojedynczych talerzyków czy kubków w różnych kolorach. Wyjątkiem są szklanki personalizowane z imionami czy dedykacjami, a także naczynia przeznaczone do konkretnego rodzaju napoju, jak wysokie szklanki do latte, czy niskie a szersze, w których pija się whisky.

Kolejna grupa prezentów, do której warto podchodzić ostrożnie, to wszelkiego rodzaju dekoracje. Ich wybór wydaje się rozsądny – w końcu w nowym mieszkaniu z pewnością przyda się futurystyczny obraz, rzeźbiona figurka, czy bogato zdobiony zegar. Z jednej strony problematyczna jest jednak kwestia gustu. Nie sposób stwierdzić, czy to, co podoba się wybierającemu, wywoła takie samo wrażenie na obdarowywanym. Drugi problem to wystrój nowego mieszkania i dopasowanie do niego dekoracji. Przed parapetówką zwykle nie ma się okazji zobaczenia wystroju wnętrz, przez co nie można mieć pewności, czy wybrane dekoracje będą do niego pasować.

Warto uważać także na nieużyteczne ozdoby jak figurki. Mogą być piękne i wprowadzać przyjemny nastrój do wnętrz, jednak znacznie częściej stają się zupełnie niepraktycznym dodatkiem, który zwyczajnie zbiera kurz na półkach. Zamiast tego rodzaju prezentów zaleca się szukać czegoś bardziej praktycznego, z czego gospodarze rzeczywiście będą mogli skorzystać w nowym mieszkaniu.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Czym są listwy LED sufitowe?

Listwy LED sufitowe to jedno z najbardziej nowoczesnych i wszechstronnych rozwiązań oświetleniowych dostępnych na rynku. Wprowadzenie listew przysufitowych...

Wybór w Hurtowni Mebli – hurtowe ceny za nowe, krajowe meble

Urządzenie domu może sporo kosztować, jeśli postawić na nieco bardziej trwałe i oryginalne modele niż z popularnej sieciówki....

Budujemy funkcjonalną i estetyczną kuchnię. W jaki sposób możesz łączyć i zabezpieczać blaty kuchenne?

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez blatów roboczych. Powierzchnie te mają przeznaczenie głównie funkcjonalne, jednak w ich wykonaniu...

Jak dobrać zbiornik na deszczówkę?

Inwestycja w przydomowy zbiornik na deszczówkę niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych, ale przede wszystkim wpływa...