Czy w Polsce można legalnie wybudować domek bez pozwolenia? Tak, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Wówczas, aby go wznieść, wystarczy tylko zgłoszenie. Co istotne, takie budynki mają wiele zalet.
Domki bez pozwolenia można w Polsce stawiać od kilku lat, a coraz więcej inwestorów korzysta z tego rozwiązania. Budynek taki może być wzniesiony z wielu rodzajów materiałów, niemniej bardzo korzystną opcją jest postawienie na dom modułowy z prefabrykatów.
Dom bez pozwolenia – jakie warunki trzeba spełnić, aby go postawić?
Stawianie domu bez pozwolenia w znacznej mierze uwalnia nas od stresu związanego z załatwianiem spraw w urzędach, nie mówiąc już o tym, że dzięki temu zyskujemy czas. Budynek taki spełnić musi jednak określone warunki. Otóż, jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2, on sam musi być zgodny z miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, natomiast jego obszar oddziaływania musi w całości mieścić się na działce, na których został zaprojektowany.
Dom bez pozwolenia – dlaczego modułowy?
Dom bez pozwolenie można wznieść z różnych materiałów. Może to być, przykładowo, budynek ceglany, wybudowany w sposób tradycyjny. Ale interesującą opcją jest domek modułowy, powstały z prefabrykatów. Jego budowa jest szybka – budynek o powierzchni do 35 m2 może stanąć na naszej działce już w kilka tygodni od złożenia zamówienia – oraz stosunkowo tania. Na rynku dostępnych jest sporo interesujących projektów, można również zamawiać projekty indywidualne. Istnieje wiele możliwości aranżacji takiego domu, który jest przy tym bardzo estetyczny. Może on też być z powodzeniem użytkowany przez cały rok.
Całoroczne domki modułowe na wymiar – główne zalety
Domki modułowe na wymiar świetnie nadają się na budynki mieszkalne, nawet dla rodzin. Idealnie sprawdzają się w roli domków na wynajem czy kempingów. Można też w nich zainstalować biuro. Spełnić więc powinny oczekiwania każdego, nawet wymagającego inwestora.
Oprócz tego, mają wiele zalet:
1) Krótki czas budowy – domek o powierzchni do 35 m2 może być być gotowy w około sześć tygodni od złożenia zamówienia.
2) Korzystny koszt inwestycji – biorąc pod uwagę stale i szybko rosnące ceny materiałów budowlanych, budownictwo modułowe pod względem pieniężnym staje się coraz korzystniejszą alternatywą wobec tradycyjnego, a także mieszkania w bloku w mieście. Cena za metr kwadratowy domku w technologii modułowej zaczyna się od około 3000 zł.
3) Mobilność – w razie potrzeby drewniany domek modułowy można z powodzeniem zdemontować, a następnie postawić w innej lokalizacji.
4) Ekologiczność – prefabrykaty, z jakich budowane są domki modułowe, powstają z ekologicznych materiałów, takich jak suszone komorowo drewno KVH klasy C24 CE.
5) Energooszczędność – dzięki nowoczesnym systemom izolacyjnym, a także wysokiej jakości stolarce okiennej i drzwiowej, budynki tego typu są bardzo energooszczędne, co obniża koszta eksploatacji.
6) Pod względem wyglądu i estetyki domki modułowe nie różnią się od tych stawianych tradycyjną metodą. Inwestor ma także możliwość wyboru standardu wykończenia.
7) Mniejsze ograniczenia terenowe – domki bez pozwolenia w technologii modułowej można budować nawet na posesjach o trudnych warunkach terenowych. Da się je postawić tam, gdzie niemożliwe jest wzniesienie tradycyjnego budynku.
To tylko niektóre zalety sprawiające, że budowę domku modułowego bez pozwolenia zdecydowanie warto rozważyć.