Fundusz remontowy jest jednym z ważnych elementów zarządzania nieruchomością. Oferuje on właścicielom nieruchomości możliwość oszczędzania pieniędzy na przyszłe naprawy i remonty. Jest to bardzo ważne dla osób posiadających mieszkania w blokach mieszkalnych, które zwykle wymagają wspólnej troski o infrastrukturę budynku. Fundusz na remonty to środki finansowe, które są niezwykle pomocne w przypadku potrzeby przeprowadzenia prac naprawczych w częściach wspólnych budynków mieszkalnych we wspólnotach mieszkaniowych. Fundusz remontowy – ile wynosi? Fundusz remontowy przepisy – jak sprawę reguluje prawo? Czy składki na fundusz remontowy można odliczyć od podatku?
Fundusz remontowy – przepisy
Fundusz remontowy to pewna suma pieniędzy, którą zarządcy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej gromadzą, aby przeprowadzić konieczne naprawy w częściach wspólnych nieruchomości. Fundusz ten jest przeznaczony na naprawy elementów budynku takich jak dachy, klatki schodowe, piwnice czy strychy. Każdy właściciel mieszkania w danej wspólnocie lub spółdzielni jest zobowiązany do wpłaty określonej sumy na konto w postaci zaliczki do 10 dnia każdego miesiąca. Dzięki funduszowi remontowemu zarządcy nieruchomości mogą łatwo zebrać fundusze na przyszłe naprawy lub bieżące prace konserwacyjne.
Zgodnie z artykułem 13, ustawy o własności lokali, właściciel lokalu jest zobowiązany do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem swojego lokalu, uczestnictwa w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Właściciele nieruchomości muszą utworzyć fundusz remontowy i wpłacać na niego określoną kwotę pieniędzy. Wysokość wpłaty zależy od wielkości nieruchomości i liczby lokali. Ustawa określa również sposób prowadzenia księgi funduszu remontowego oraz sposób rozliczania wydatków związanych z remontami i naprawami.
Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej to środek finansowy, który może być utworzony przez większość właścicieli mieszkań w jednym budynku. Nie jest obowiązkowy, ale zależy od decyzji wspólnoty. W większych wspólnotach mieszkaniowych fundusz jest zwykle obecny, podczas gdy w mniejszych rzadko się pojawia. Zarządzanie nim jest indywidualnie decydowane przez każdą wspólnotę i zwykle głosują w nim właściciele mieszkań.
Nieco inaczej jest w przypadku spółdzielni. Tutaj fundusz remontowy jest obowiązkowy dla mieszkańców
Zobacz: Mała wspólnota mieszkaniowa – przepisy. Czy trzeba do niej należeć? Prawo uległo zmianie
Ile wynosi fundusz remontowy? Fundusz remontowy – stawka za metr
Wysokość wpłaty zależy od wielkości nieruchomości i liczby lokali. Nie ma jednej konkretnej stawki, jest ona ustala przez daną wspólnotę indywidualnie. Właściciele większych lokali płacą większe sumy.
Sprawdź: Czy muszę należeć do wspólnoty mieszkaniowej? Aktualny poradnik dla właścicieli lokali
Rozliczenie remontu we wspólnocie mieszkaniowej
Fundusz remontowy oferuje wiele korzyści dla właścicieli nieruchomości. Przede wszystkim umożliwia on oszczędzanie pieniędzy na przyszłe naprawy i remonty. Dzięki temu właściciele nieruchomości nie muszą martwić się o nagłe wydatki związane z awariami i uszkodzeniami. Pieniądze można przeznaczyć na:
- naprawę dachów oraz kominów,
- wymiana instalacji gazowej lub elektrycznej w części wspólnej,
- termomodernizację budynku,
- remont strychu, piwnicy,
- wymianę okien,
- zagospodarowanie terenu na zewnątrz budynku,
- remont windy.
W przypadku funduszu w spółdzielni mieszkaniowej należy prowadzić ewidencję przychodów i wydatków. Podobnie jest we wspólnocie mieszkaniowej – każda złotówka wydana przez zarząd musi zostać udokumentowana, ponieważ zarząd musi być w stanie wykazać, jakie środki zostały wydane ze wspólnej kasy. W przypadku, gdy zarząd zdecyduje się na uiszczenie opłaty za usługi fachowca bez żadnego potwierdzenia wydatku, taka praktyka może być uznana za kradzież środków wspólnoty.
Zobacz: Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?
Fundusz remontowy a fundusz eksploatacyjny
Fundusz eksploatacyjny to nic innego jak wszystkie wydatki poniesione w związku z utrzymaniem nieruchomości użytkowej, które są związane z bieżącą obsługą i odpowiadają ogólnym kosztom jej utrzymania – np. koszt przeglądu pieca C.O, koszt przeglądu budynku, wynagrodzenie zarządcy, koszt przeglądu instalacji elektrycznej, opłata za energię elektryczną, koszty obsługi urzędniczej, koszty na utrzymanie zieleni itp.
Fundusz remontowy to środki zbierane na wspólne kont, aby w razie potrzeby dysponować środkami na niespodziewane czy planowane większe remonty.
Sprawdź: Lokalizacja śmietnika – przepisy. Jaka powinna być odległość pojemników i kontenerów od budynków?
Najczęstsze pytania o wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty
Stawki ustalane są indywidualnie przez daną wspólnotę, najczęściej zależą od wielkości udziału naszego lokalu w całym budynku.
Suma zależy od wielkości lokalu przede wszystkim, im większa powierzchnia, tym większa stawka.
We wspólnotach właściciele muszą wykazać się jednomyślnością w kwestiach funduszu i remontów. Jeśli któryś z właścicieli nie chce dokładać się finansowo do funduszu remontowego, pozostali nie mają prawa jednak narzucać mu swojego stanowiska. Sprawę może jedynie rozstrzygnąć sąd.
Tak, można odliczyć.