Kinkiety zewnętrzne – jakie wybrać? Porady i wskazówki

Oświetlenie na zewnątrz domu jest równie ważne, jak oświetlenie w jego wnętrzu. Dzięki niemu możemy nie tylko zapewnić sobie dostatecznie dużo światła podczas wieczornego spędzania czasu w ogrodzie, ale także podkreślić walory domu czy zaakcentować detale. Jednakże oświetlenie na zewnątrz może być także dekoracją – sprawdź jakie kinkiety zewnętrzne wybrać, by tak właśnie było!

Jaka lampa na elewację?

Żeby dowiedzieć się jaka lampa na elewację będzie najlepsza, zapytaliśmy się specjalistów ze sklepu Światło i Styl. Dowiedzieliśmy się, że lampy zewnętrzne powinny spełniać kilka warunków:

  • Mieć ochronę co najmniej IP44, a najlepiej IP65 – zapewnia to odpowiednią szczelność na kurz i wodę, dzięki czemu lampa posłuży dużo dłużej.
  • Mieć wysoką klasę energooszczędności – światła zewnętrzne pracują długo. Niektórzy pozostawiają je włączone na całą noc. Im większa energooszczędność zamontowanych lamp, tym niższe zużycie energii.
  • Mieć niską wrażliwość na częste włączanie – w przypadku kinkietów montowanych na tarasie lub przy wejściu może być to kluczowa cecha, ponieważ w takich miejscach światło bywa włączane intensywniej niż w innych częściach ogrodu.
  • Być odporne na uszkodzenia mechaniczne – kinkiety zewnętrzne wieszane na elewacji powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, tak by nie zostały uszkodzone, chociażby przez padający grad.

Jakie kinkiety zewnętrzne?

Jeszcze do niedawna modne były ozdobne kinkiety zewnętrzne, imitujące różnego rodzaju lampy naftowe czy latarnie. Obecnie nadal są w sprzedaży, jednak nie cieszą się aż taką popularnością. Natomiast będą one doskonale pasować do domów w stylu rustykalnym czy angielskim. Świetnie się bowiem komponują z elewacją wykonaną z drewna oraz kamienia, nadając mu charakteru i folklorystycznego wyglądu.

Jakie kinkiety zewnętrze będą pasować do domu w minimalistycznym stylu? Doradcy ze sklepu ŚwiatłoiStyl polecają lampy zewnętrzne nowoczesne. Proste, geometryczne wzory oraz stonowana kolorystyka opierająca się o czerń, biel i szarości będą mogły łatwo wtopić się w elewację.

Jakie żarówki do kinkietów zewnętrznych?

Na pytanie, jakie żarówki do kinkietów zewnętrznych można odpowiedzieć dwojako. W pierwszej kolejności odpowiedź będzie brzmiała: żarówki z diodami LED. Pochłaniają one do 10 razy mniej energii, zapewniając takie samo natężenie światła, co zapewnia wysoką energooszczędność. Są one także zazwyczaj dużo trwalsze niż inne typy żarówek. Co więcej, sklep internetowy z oświetleniem swiatloistyl.pl posiada w swojej ofercie szeroki wybór żarówek o różnych gwintach.

Zastanawiając się jakie żarówki będą dobre, warto także spojrzeć na barwę światła. Każda żarówka może bowiem wytwarzać światło ciepłe, zimne lub neutralne. Posiadają one przede wszystkim różną barwę, co wpływa na odbiór wyglądu elewacji. I tak:

  • Żarówki o barwie ciepłej 2700K – 3200K – mają odcień lekko żółty, świetnie sprawdzają się na domach w stylu klasycznym, rustykalnym, angielskim. Budynek dzięki nim wygląda dobrze o każdej porze.
  • Żarówki o barwie zimnej 4600K – 6500K – mają odcień lekko niebieski, doskonale sprawdzają się na elewacjach nowoczesnych (białych i szarych), podkreślając ich jasność.
  • Żarówki o barwie neutralnej 3300K – 4500K – mają odcień najbardziej zbliżony do światła dziennego. Sprawdzą się więc doskonale wszędzie tam, gdzie elewacja ma intensywny kolor, ale także będą pasować do domów nowoczesnych i klasycznych.
Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Oświetlenie dekoracyjne do salonu – jakie lampy wybrać?

W salonie koncentruje się życie wszystkich domowników oraz ich gości. To w tym pomieszczeniu spędza się czas na...

Czy muszę należeć do wspólnoty mieszkaniowej? Aktualny poradnik dla właścicieli lokali

Zakup mieszkania w bloku to dla wielu osób ważny etap życia. Warto jednak pamiętać, że poza wieloma pozytywnymi...

Deska elewacyjna — estetyczna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Rozważając różne materiały wykończeniowe do elewacji naszego domu, możemy napotkać na wiele propozycji, które łączą w sobie estetykę...

Odkurzacze piorące Karcher: jak wybrać odpowiedni do Twojego domu/mieszkania?

Wiele osób szuka rozwiązania, które sprawi, że wzywanie fachowców od mycia dywanów i kanap nie będzie konieczne. Taka...