Lampy kuchenne w technologii LED — Przedstawiamy popularne rozwiązania

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się bardzo wiele czasu. Dlatego odpowiednie oświetlenie w kuchni, czy jadalni jest bardzo istotne, z uwagi, chociażby na czynności, jakie przeprowadza się w danym pomieszczeniu.

Odpowiednie oświetlenie to nie tylko dobrze wyglądające lampy kuchenne, które będą świetną dekoracją, ale również technologia tychże lamp. O dziwo funkcjonalność kuchennego oświetlenia odgrywa istotniejszą rolę, aniżeli wygląd, zatem podczas wyboru warto się nad tym zastanowić. Dobrym kierunek będzie rozważenie wyboru lamp kuchennych w technologii LED. Nie tylko ze względu na nowoczesność, ale również sporą energooszczędność, co w aktualnych czasach może mieć sens.

Jeżeli szukasz pomysłu na lampy do kuchni albo jadalni w technologii LED, zastanawiasz się jakie oświetlenie do kuchni wybrać, czy szukasz ciekawych porad — ten poradnik jest dla Ciebie. Przeczytaj!

Oświetlenie kuchni lub jadalni

Aranżacja kuchni jest bardzo ważną czynnością, obok której nie można przejść obojętnie. Kiedy już większość rzeczy, jak meble, dodatki itp. jest wybrane, zastanowić się należy nad oświetleniem pomieszczenia. Okazuje się, że wybór oświetlenia kuchennego dzieli się na trzy podstawowe grupy pod względem funkcjonalności.

  1. Oświetlenie główne — czyli takie, które montuje się na sufitach i pełni ono rolę głównego źródła światła w pomieszczeniu — np. żyrandol, lub lampa wisząca, czy plafony LED. Do najczęściej wybieranych należą lampy sufitowe.
  2. Oświetlenie funkcjonalne — czyli takie, które pełni pomocne funkcje przy przebywaniu, pracy w danym pomieszczeniu. Wyróżnić można lampki montowane nad blatem, czy np. lampy wiszące nad stołem.
  3. Oświetlenie dekoracyjne — jak sama nazwa wskazuje, pełni ono rolę zdecydowanie bardziej cieszącą oko, aniżeli funkcjonalną. Oświetlenie tego typu bardzo często montuje się na sufitach, ścianach, czy ogółem w okolicach zabudowy kuchennej. Wyróżnić można np. kinkiety, czy lampę dekoracyjną.

Aktualnie na rynku istnieje bardzo duży wybór produktów w postaci lamp nadających się np. do kuchni, czy jadalni, jak i innego wnętrza. Wiele z nich wykonane jest z materiałów takich jak tworzywo sztuczne, czy metal, szkło, a nawet drewno. W niektórych uwzględnia się nawet dodatki w postaci sznurka i innych podobnego typu. Znaleźć można np. produkty ozdabiane, ze szklanymi kloszami umiejscowionymi na różne sposoby. Zanim podejmie się ostateczną decyzję i kupi lampę, warto zaznajomić się z pozostałymi informacjami zawartymi w dalszej części poradnika!

Kuchnia z nowoczesnym oświetleniem

Lampy sufitowe w kuchni

Oświetlenie sufitowe jest jednym z najważniejszych. Wybierając go, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących pomieszczenia. Głównie chodzi o kwestie takie jak:

  • konstrukcja pomieszczenia,
  • wymiary wnętrza.

Są to dwa istotne czynniki, które mogą zaważyć na wyborze lamp. Otóż np. w wąskiej kuchni, lub jadalni stosuje się inne lampy LED, a w szerokim i np. niskim, zupełnie inne.

Jeżeli pomieszczenie jest duże, zamontowana lampa wisząca może wymagać zastosowania dodatkowego oświetlenia. Istotna w tym przypadku jest wysokość pomieszczenia. Np. jeżeli sufit w kuchni jest nisko, poleca się stosować lampy wpuszczane w sufit, lub w postaci reflektorów.

Ogólny styl lamp najlepiej jeżeli będzie spójny z tym, który został utrzymany wobec mebli, ścian i dodatków.

Styl kuchni, a rodzaje oświetlenia

Styli, w których można zaaranżować opisywane pomieszczenie, jest naprawdę sporo. Z racji tego, postaramy się przybliżyć przykładowe rodzaje oświetlenia dla kuchni urządzonej w stylu klasycznym. Być może wiele osób będzie kojarzyło klasyczny styl w kuchni z kolorowymi lampami, ciepłymi kolorami itp. Nie jest to zły trop, aczkolwiek aktualnie wybór artykułów oświetleniowych w sklepach pozwala na zastosowanie różnych motywów lamp.

Jedno jest pewne, urządzając kuchnię w stylu klasycznym, dobrym wyborem będzie lampa wisząca. Taką najczęściej montuje się w centralnym miejscu na suficie i stanowi ona oświetlenie dla całego wnętrza.

Kiedy zechcemy dodać dodatkowe źródło światła, można spojrzeć w kierunku kinkietów, czy dodatkowych lamp halogenowych, które będą pełniły rolę oświetlenia funkcjonalnego.

Taśma Led

Lampy wiszące i klasyczne nad blat kuchenny

Blat kuchenny w kuchni to miejsce, przy którym będzie się spędzało naprawdę sporo czasu, np. podczas przygotowywania posiłków. Dla dobra oczu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu praca stanie się znacznie przyjemniejsza.

Wybierać można spośród popularnych oczek halogenowych wpuszczanych w meble znajdujące się nad blatem, jak i lampami wiszącymi. Okazuje się również, że coraz chętniej wybieranym źródłem światła nad blaty kuchenne są taśmy LED.

Oczka halogenowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, jednak trzeba mieć na uwadze, że ma ono sens głównie wtedy, gdy jest możliwość ich zamontowania w płycie meblowej nad blatem. Podobna sytuacja ma się ku taśmom LED. Zastosowanie ich, musi być poprzedzone zamontowaniem specjalnych prowadnic dla taśm ledowych. Celem tych jest odprowadzanie ciepła od taśm, jak i zapewnienie lepszej trwałości.

Kiedy w kuchni nad blatem nie ma jak zamontować wyżej wymienionego oświetlenia, należy zastanowić się nad zastosowaniem lamp wiszących np. w technologii LED. Nowoczesne lampy kuchenne tego typu często posiadają możliwość regulacji długości, czy kierunku świecenia. Postawić można na lampy jedno, lub wielopunktowe. Jest to zdecydowanie funkcjonalna opcja do kuchni!

Ciekawym rozwiązaniem są reflektory LED, które również mogą pełnić funkcję oświetlenia nad blatem kuchennym. Te również posiadają możliwość dostosowania kierunku świecenia itp. Ponadto charakteryzują się bardzo ciekawą estetyką.

Lampa wisząca nad stół kuchenny

Przy stole kuchennym również spędzać się będzie wiele czasu. Wybór odpowiedniego oświetlania, które będzie dawać dostateczną ilość światła, jest kluczowy. Popularne lampy wiszące, które zamontować można nad stołem kuchennym to te posiadające np. szklane klosze. Te najczęściej zamontowane są na zwisach o długości 50-60 centymetrów.

Istotną kwestią podczas wyboru takich lamp jest sufit w kuchni. Lampy długością należy dostosować odpowiednio do sufitu i miejsca nad stołem. Nad stoły poleca się również wybierać praktyczne lampy wiszące, które będą emitowały światło wielopunktowe. Sprawdzą się również reflektory LED.

Estetyczne oświetlenie kuchenne

Lampy wiszące do kuchni, które powodują wyjątkowy nastrój

Estetyka, tworzywo wykonania, czy umiejscowienie to jedno, jednak czas spojrzeć nieco w kierunku barwy światła. Ta może mieć istotny wpływ na odczucia w danym pomieszczeniu. Zdecydowanie dobrym wyborem będzie oświetlenie kuchenne w technologii LED. Takowe umożliwia wybór lamp, które będą emitować światło o różnej barwie, czy odcieniu.

Barwa światła lamp LED wyznaczana jest przez temperaturę barwową, która zaś mierzona jest w kelwinach. Im wartość kelwinów jest wyższa, tym barwa światła będzie bardziej chłodna. Idealnym wyborem do kuchni będą lampy świecące z barwą światłą w okolicach 2700-3500 K. Neutralną barwą jest zaś światło około 4000 K. Dla oświetlenia zadaniowego wybrać można lampy świecące nieco chłodniejszymi barwami, a dla oświetlenia estetycznego te, które świecą cieplejszą barwą, np. 2700 K lub mniej.

Warto jeszcze wspomnieć nieco na temat oświetlenia ozdobnego, np. w postaci taśm LED, które dostać można w technologii umożliwiającej dobór koloru światła. Najczęściej dostępne kolory są zgodne z paletą RGB.

Lampy klasyczne, lampy wiszące do kuchni i nie tylko — zwróć uwagę na ekonomię

Decydując się na jakiekolwiek lampy do kuchni, spojrzeć należy w kierunku ekonomii. Dlatego też wybór tych, w technologii LED będzie idealny. Lampy do kuchni LED są znacznie bardziej energooszczędne, aniżeli te, w których zamontowane są klasyczne żarówki (na rynku istnieją również żarówki wykonane w technologii LED).

Lampy LED charakteryzuje nie tylko energooszczędność, ale również niska cena co do jakości jak i bardzo wysokiej trwałości — zdecydowanie wyższej, jaką charakteryzuje się klasyczna żarówka.

Podsumowanie

Lampa w kuchni, może być w zasadzie w każdym stylu. Wybierając ją, należy mieć na uwadze kilka kwestii poruszonych w tym poradniku. Otóż lampy w kuchni są dużo bardziej złożonym tematem, jakby się mogło wydawać. Podczas wyboru poleca się spojrzeć od razu w kierunku nowoczesnych lamp wykonanych w technologii LED, co przełoży się na wiele korzyści. Pamiętaj o tych poradach podczas aranżacji swojej kuchni!

Sprawdź także:

Cennik usług budowlanych w Niemczech. Jak wyglądają aktualne koszty prac budowlanych u naszych sąsiadów?

W ostatnich latach znacząco wzrosły ceny usług budowlanych i remontowych, szczególnie jeśli mamy do czynienia z doświadczonym, dobrym...

Nieoczywiste możliwości zarabiania w branży budowlanej

Praca i zarobki w branży budowlanej są owiane wieloma legendami. Bardzo często słyszymy o tym, że budowlańcy otrzymują...

Kiedy sadzić żonkile w doniczce i na podwórku? Oto kilka wskazówek, jak stworzyć piękny i kolorowy ogród w swoim otoczeniu

Żonkile to kwiaty, które kojarzą się z wiosną i ciepłymi dniami, ale nie musimy czekać na sezon, aby...

Śruby – działanie, rodzaje i wytrzymałość. Co warto wiedzieć?

Śruby to elementy mechaniczne, które umożliwiają tworzenie połączenia pomiędzy różnymi materiałami. Komponenty te znajdują zastosowanie przy niemal wszystkich...