Najczęstsze błędy przy montażu płyt gipsowo-kartonowych. TOP 10

Nie da się podważyć ogromnej popularności płyt gipsowo-kartonowych w budownictwie. Wynika to z licznych zalet suchej zabudowy. Płyty g-k są łatwe w montażu, również bez pomocy wyspecjalizowanych ekip remontowo-budowlanych. W sprzedaży dostępne są też specjalne płyty gipsowo-kartonowe pod względem specyfikacji i przeznaczenia, które mogą być stosowane w bardziej wymagających aplikacjach (np. płyty g-k impregnowane Nida Woda, płyty g-k ogniochronne Nida Ogień). Ściany i sufity stworzone w systemie suchej zabudowy są wytrzymałe i łatwe w obróbce. Jednak wielu wykonawców wciąż popełnia błędy przy montażu płyt g-k, co przekłada się na nieestetyczny wygląd i trwałość zabudowy. Dlatego warto wiedzieć, jakich błędów unikać.

Błąd numer 1 – nieodpowiedni typ płyt kartonowo-gipsowych

Błędy przy montażu płyt g-k mogą wynikać z zastosowania nieodpowiedniego rodzaju płyty. Standardowe płyty g-k zaleca się do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Jednak już w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka, gdzie poziom wilgotności jest wyższy, należy użyć płyt specjalnie impregnowanych. Natomiast zwłaszcza na poddaszach i aplikacjach wymagających zwiększonej odporności na ogień – płyt ogniochronnych. W ofercie Siniat dostępne są nawet płyty gipsowo-kartonowe perforowane, akustyczne, o zwiększonej wytrzymałości i przeznaczone do gięcia.

Błąd numer 2 – zbyt długie profile ścienne C

Przy montażu profili ściennych C należy pamiętać o długości stalowych elementów. Profile muszą być niższe o 1-2 cm od wysokości pomieszczenia. Zbyt długie mogą przyczynić się do deformacji ściany.

Błąd numer 3 – mocowanie płyt do profili UD przy budowie podwieszanego sufitu

Profil przyścienny UD (np. Nida UD27) jest profilem pomocniczym do pozycjonowania sufitu. Błędem jest dokręcanie do niego płyty. Konstrukcja będzie zbyt sztywna i zachodzi ryzyko pękania sufitu. Płyty należy przykręcać wówczas do profili sufitowych (np. Nida CD60).

Błąd numer 4 – brak mijanek podczas układania płyt

Niezależnie od rodzaju konstrukcji – ściana z płyt gipsowych na profilach czy sufit podwieszany – płyty należy przykręcać z przesunięciem, jeżeli jest taka możliwość najlepiej o ok. 60 cm. Brak systemu mijankowego skutkuje rysami, pęknięciami i mniejszą stabilnością konstrukcji.

Błąd numer 5 – brak wypełnienia wełną

Na suficie podwieszanym i między płytami w ścianie działowej należy zastosować wełnę szklaną lub mineralną. Poprawi to izolację cieplną oraz akustyczną.

Błąd numer 6 – niestosowanie środka gruntującego na suche tynki

Jeżeli płyta nie jest wstępnie pokryta odpowiednim środkiem, koniecznie musi być zagruntowana. Jest to ważne szczególnie podczas malowania ściany. Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem silnie chłonnym. Brak stosowania preparatu gruntującego i wyrównania chłonności podłoża może skutkować nierównomiernym wchłanianiem się farby.

Błąd numer 7 – nieodpowiednie łączenie płyt

Często popełniane błędy przy montażu płyt g-k dotyczą ich łączenia. Jedni wykonawcy szpachlują płyty bez użycia taśmy, inni stosują nieodpowiednią masę. Skutkiem błędów w łączeniu płyt gipsowo-kartonowych mogą być rysy i pęknięcia.

Błąd numer 8 – stosowanie niewłaściwych wkrętów do montażu płyt gipsowo-kartonowych

Błędem jest wkręcenie wkrętu zbyt głęboko i przerwanie kartonu, ale też zbyt płytko, kiedy główka wystaje ponad powierzchnię płyty. Naprawiając błąd, należy użyć kolejnego wkrętu (jeżeli główka przerwała karton) lub dokręcić i wykonać ponowne szpachlowanie (jeżeli główka wystaje ponad karton). Wkręty należy też stosować w odpowiednich odstępach: w ścianach – maksymalnie co 25 cm, w sufitach podwieszanych – co 17 cm.

Błąd numer 9 – nieodpowiednie szpachlowanie

Szpachlowanie połączeń należy wykonywać w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza, zawsze po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych w pomieszczeniu. Przy szpachlowaniu uszkodzonej powierzchni kartonu najpierw trzeba uzupełnić ubytek. Zaleca się też spoinowanie płyt na krawędziach, które powinny być fazowane (pod kątem 45 stopni), oczyszczone oraz zwilżone.

Błąd numer 10 – stosowanie niesystemowych materiałów konstrukcyjnych

Szukanie oszczędności przy budowie konstrukcji w systemie suchej zabudowy może przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych. Konstrukcja ściany czy sufitu musi być stabilna i wytrzymała. Stosowanie niesystemowych materiałów konstrukcyjnych niesie ryzyko nieprawidłowego wykonania konstrukcji o gorszych właściwościach i parametrach.

Oczywiście nie są to wszystkie błędy przy montażu płyt g-k, jakie popełniają wykonawcy na etapie budowy konstrukcji w systemie suchej zabudowy z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Wiele z nich to błędy natury technicznej, których łatwo uniknąć poprzez stosowanie odpowiednich materiałów. W pracy nie pomaga także pośpiech. Konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych powstają w wyniku suchych prac, co już samo w sobie oznacza dużą oszczędność czasu. Warto o tym pamiętać i być starannym na każdym etapie prac, nawet wówczas, jeżeli wzniesienie konstrukcji zajmie kilkanaście godzin więcej.

Sprawdź także:

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Gołębie często wybierają domowe balkony jako miejsce, gdzie mogą odpocząć, a nawet założyć gniazdo. W efekcie balustrady mogą...

Baterie marki Grohe – jakie z nich sprawdzą się do umywalki nablatowej?

Armatura Grohe cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce i za granicą ze względu na wysoką jakość. Producent oferuje...

Piec na pellet – cena, wady i zalety

Przy temacie ogrzewania danego mieszkania lub domu, zarówno nowi, jak i starzy lokatorzy mają wiele opcji do wyboru....

W czym moczyć cebulę przed sadzeniem? Wypróbuj tę metodę, a warzywa będą rosły jak szalone

Wiosenne sadzenie cebulek kwiatów czy warzyw to jedno z najważniejszych zadań w ogrodzie. Jednak, aby zapewnić im zdrowy...