Nornice to poważny problem dotykający osób mieszkających w domku z ogrodem lub osób, które mają swoją działkę. Nornice w ogrodzie to dość duży problem. Te szkodniki potrafią wywołać ogromne szkody wśród naszych upraw lub roślin. Podpowiemy Ci, jak rozpoznać te małe gryzonie oraz przedstawimy Ci skuteczne metody na pozbycie się ich.
- Nornice, to ryjące tunele pod ziemią gryzonie;
- Potrafią wyrządzić w ogrodzie duże szkody, podgryzając nocami korzenie roślin;
- Aby się ich pozbyć, można skorzystać z chemicznych preparatów, lub naturalnych środków.
Jak wygląda nornica ogrodowa?
Nornice są przedstawicielami rodziny chomikowatych. Ich ciało zwykle ma 15 cm długości, z czego aż 5 cm stanowi ich ogon. Ciało pokryte jest sierścią w kolorze brązowo-szarym (niektórym osobom może przypominać rude futro), a ogon jest prawie łysy lub kompletnie łysy. Mała nornica nieco się różni wyglądem od dorosłego osobnika. Jej futerko jest całe brązowe, a pyszczek jest podłużny.
Nornica a mysz
Nornice na pierwszy rzut oka bardzo przypominają myszy. Różnią się one nie tylko wyglądem, lecz także zachowaniem. Nornice mają nieco mniejsze uszy, a także krótsze łapy i ogon. Rozmiar ciała mysz jest nieco większy od nornicy. Jak wyżej napisaliśmy, nornice mają około 15 cm długości, w tym 5 cm stanowi długość ogona. Mysz z kolei mierzy około 20 cm. Ponadto nornice są lżejsze od myszy. Gryzonie te ważą średnio 30 g, gdy mysz waży od 30 do 50 g.
Jak ryje nornica? Nornice w porównaniu z myszami kopią podziemne tunele, a nie usypują kopców. Inaczej sytuacja ma się w przypadku myszy, które nie kopią tuneli (poza myszami polnymi). Nornice podgryzają korzenie, przez co szybciej one usychają. Ponadto zjadają one kłącza i cebule roślin, a także nie gardzą częściami naziemnymi i nasionami.
Nornica zakłada gniazda niedaleko ludzi ze względu na łatwiejszy dostęp do jedzenia. Nornica w domu to rzadkość. Na ogródku zaś często można spotkać nornice. Dziury w trawniku to jeden ze znaków, że masz do czynienia właśnie z tymi szkodnikami. Mysz w przeciwieństwie do nornicy zakłada gniazda na strychach, w garażach lub w piwnicy.
Co jedzą nornice?
Wielu ludzi zastanawia się, czym się żywi nornica. Nornice to szkodniki, które żywią się przede wszystkim roślinami, ale w ich jadłospisie również goszczą mniejsze zwierzęta. Wiosna i lato to okres, kiedy rośliny są najbardziej narażone na atak ze strony tych gryzoni. Żywią się one wtedy głównie kłączami roślin, pędami, nasionami, pąkami, a nawet korą młodych drzew. Jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, to często żywią się owadami, ich larwami, a także dżdżownicami. Zimą te gryzonie gromadzą zapasy – głównie nasiona, ale zdarza się również, że wtedy zjadają one korę młodych drzew. Warto wiedzieć, że te gryzonie zakładają gniazda blisko siedlisk ludzkich ze względu na łatwą dostępność pokarmu, a także to, że zwierzę to prowadzi nocny tryb życia, więc jest ono ciężkie do złapania.
Sposób na nornice
Ludzie często zadają sobie pytanie, jak zwalczyć nornice. Nornice w ogrodzie to często spotykany szkodnik. Przede wszystkim warto dobrze zabezpieczyć nasze rośliny, aby zredukować zniszczenia. Co na nornice będzie dobre? Dobrym wyborem może okazać się specjalna siatka na nornice, którymi otacza się miejsce, w którym ma być zakopana roślina. Skuteczne mogą być również łapki na nornice, a także oprysk na nornice. Zanim jednak podejmiesz się bardziej radykalnych kroków, możesz spróbować nieco łatwiejszych sposobów. Odstraszacz na nornice, który będzie skuteczny? Przede wszystkim warto zastosować odstraszacze dźwiękowe. Takie urządzenia wytwarzają nieprzyjemny dźwięk, którego boją się nornice. Gdy jednak z jakichś powodów nie możesz kupić tego urządzenia, dobrą alternatywą będzie butelka nabita na pręt. Wpadający wiatr do butelki będzie również wytwarzać nieprzyjemne dla uszu tych gryzoni dźwięki. Oprócz tego możesz skutecznie postawić na pomoc pupili domowych. Są to zwierzęta, których nornice się boją. Nornice bardzo boją się ptaków lub naszych, domowych pupili, dlatego warto czasami wypuszczać psa lub kota na ogródek. Gdy jednak z jakichś powodów nie możesz mieć zwierząt, możesz postawić na rośliny na nornice. Jakie rośliny są skuteczne? Jaki kwiat odstrasza nornice? Przede wszystkim warto postawić na miętę, czosnek niedźwiedzi, czarną porzeczkę, szachownicę cesarską lub wilczomlecz.
Jeśli jednak te sposoby nie zadziałają, możesz spróbować bardziej radykalnych sposobów. Idealnie nada się chemiczna pułapka na nornice. Ta trutka na nornice jest niezwykle toksyczna, dlatego warto mieć to na uwadze. Przykładowo może ucierpieć na tym nasz pupil lub nawet małe dziecko. Karbid na nornice to również dobry wybór. Ten środek na nornice bardzo dobrze odstrasza, dokładniej mówiąc jego opary. Jest to dobry preparat na nornice.
Domowe sposoby na nornice w ogrodzie
Skoro już wiesz jak pozbyć się nornic z ogrodu za pomocą drogich sposobów, to warto teraz skupić się na domowych rozwiązaniach. Przydatny może być cynamon, a także czosnek. Intensywny zapach czosnku skutecznie odstrasza nornice w ogrodzie, dlatego warto go często stosować. Można również zatykać tunele lub po prostu zalać wodą. Jest to jednak sposób nietrwały i nornice mogą powrócić.
Jak stosować cynamon na nornice?
Cynamon może okazać się bardzo przydatny w walce z tymi gryzoniami. Jak go wykorzystać w ogrodzie? Cynamon, dzięki swojemu silnemu aromatowi odstrasza nie tylko nornice, lecz także inne szkodniki. Gdy znajdziesz norę nornicy wsyp tam trochę przyprawy. Ten sposób nigdy nie był przebadany, ale wiele osób go poleca, więc musi być coś na rzeczy.
Rośliny odstraszające nornice
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym skutecznie odstraszysz nornice. Od chemicznych preparatów, przez wykorzystywanie zwierząt, po naturalne sposoby i teraz na tych ostatnich się skupimy. W sklepach możemy znaleźć rośliny na nornice, które bardzo dobrze pełnią funkcję odstraszaczy. Wśród nich możemy wyróżnić:
- miętę,
- czosnek,
- czosnek niedźwiedzi,
- czarną porzeczkę,
- wilczomlecz groszkowy,
- nostrzyk,
- szachownicę cesarską,
- aksamitka,
- bazylia pospolita,
- rącznik pospolity,
- bez czarny.
Nie są to może popularne rośliny, które uprawiamy w ogródku lub na działce, ale z powodzeniem znajdziecie je w sklepach botanicznych. Mogą bardzo pomóc w walce ze szkodnikiem, jakim jest nornica. Dziury wykopane przez te gryzonie przestaną być problemem.
Pytania internautów o nornice w ogrodzie
Poniżej zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania w temacie nornice w ogrodzie oraz odpowiedzi ekspertów. Masz inne pytanie? Zadaj je w komentarzu.
Kret bardzo rzadko wychodzi ze swojego gniazda. Robią one charakterystyczne kopce, których nornice nie robią. Kret jest większy od nornicy i jego sierść ma kolor w odcieniach czerni, kiedy nornica jest brązowo-szara.
Nornice nie lubią wielu roślin. Przykładowymi roślinami jest mięta, czosnek lub nawet czarna porzeczka.
Nornica nie powinna przegryźć siatki. Jest to bardzo dobra propozycja dla ludzi, którzy chcą skutecznie zniechęcić te gryzonie do dalszego drążenia tuneli.
Gryzonie te nie lubią wielu naturalnych rzeczy. Wśród nich możemy wyróżnić bez czarny, cynamon, czosnek. Warto również dodać, że bardzo boją się innych, większych od siebie zwierząt takich jak pies lub kot.
Dobrym wyborem wśród siatek na nornice mogą się okazać siatki wykonane z HDPE.
Ten szkodnik bardzo rzadko wchodzi do domu. Częściej można spotkać je w ogrodzie w trakcie trwania nocy.
Odchody nornicy wyglądem mogą przypominać kształtem i wielkością ryż preparowany, różni się on jednak rozmiarem. Odchody nornicy są nieco mniejsze.